۱۳۹۹/۰۴/۰۲

قالیباف اصل: سهامداران باید درمجامع شرکت‌ها را مکلف به واریز سود سهام از طریق سجام کنند

رئیس سازمان بورس گفت: سهامداران باید در مجامع عمومی، شرکت ها را مکلف کنند که سود سهام آنها از طریق سجام به حساب‌شان واریز شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سود مجامع شرکت‌های بورسی باید از طریق سجام واریز شود اما مشکل برای کسانی است که هنوز در سجام ثبت‌نام نکرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی سمات، دکتر حسن قالیباف اصل امروز در اولین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران در مورد خواسته عده زیادی از سهامداران که خواستار واریز سود مجامع شرکت‌های بورسی از طریق سجام بودند، گفت: با توجه به ثبت‌نام سهامداران در سامانه سجام سود مجامع باید از طریق سجام واریز شود اما در واقع مشکل برای کسانی است که هنوز در سامانه سجام ثبت‌نام نکردند.

وی افزود: برای کسانی که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند سود مجامع آنها به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی نمی‌رود و آن شرکت به عنوان واسطه‌‌ای است که سود شرکت‌های بورسی را به حساب سهامداران واریز می‌کند.

قالیباف اصل تاکید کرد: سهامداران باید در مجامع عمومی، شرکت ها را مکلف کنند که سود سهام آنها از طریق سجام به حساب‌شان واریز شود. ما هم به نمایندگان سازمان بورس در مجامع شرکت‌ها گفته‌ایم که تاکید کنند سود سهام شرکت‌ها از طریق سامانه سجام به حساب مشتریان واریز شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد برگزاری مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیک گفت: با توجه به ورود سهام عدالت به بورس و پراکندگی سهامداران پیگیری می‌شود که مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیک برگزار شود و شرکت سپرده گذاری مرکزی گفته است امکان برگزاری مجامع الکترونیکی را راه‌اندازی می‌کند و قرار است تا یک ماه آینده این امکان از سوی شرکت سمات ایجاد شود تا مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی برگزار شود.

ثبت نام ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر درسجام در سال 99

رییس سازمان بورس گفت: تعداد کدهای معاملاتی در سال ۹۸ به میزان ۸۲۰ هزار کد معاملاتی بوده و این در حالی است که در سه ماه ابتدایی سال ۹۹ این عدد به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کد معاملاتی رسیده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ دو میلیون و ۹۵۰ هزار نفر در سجام ثبت نام کردند که در سال ۹۹ به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده که بیش از ۶ میلیون نفر احراز هویت هم شده اند.