۱۳۹۷/۱۲/۱۹

بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی

مراسم بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی بخش انرژی (enexis) روز دوشنبه با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار می شود.

 مراسم بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی بخش انرژی (enexis) روز دوشنبه با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سمات، پروژه طراحی و پیاده ­سازی این سامانه به عنوان اولین بخش از زیرساخت جامع تسویه معاملات بازار فیزیکی در بورس­ های کالایی، در سال 1396 در شرکت سپرده­ گذاری مرکزی عملیاتی شد. این پروژه شامل مراحل پیش­ تحلیل و تهیه RFP ، تحلیل فرآیندها و طراحی و پیاده­ سازی نرم افزار است.

این نرم افزار قادر است تمام فرآیندهای پیش و پس از معامله را به صورت الکترونیکی و در قالب یک بستر یکپارچه انجام دهد. این سامانه از طریق وب سرویس با سایر سامانه ­های موجود در ارتباط خواهد بود.

همچنین از دیگر ویژگی­ های فنی این سامانه می توان به استفاده از به ­روزترین تکنولوژی ­ها در طراحی این سامانه اشاره کرد به طوریکه  با پیش ­بینی سخت­ افزارهای قدرتمند و پرظرفیت در این سامانه، امکان پشتیبانی از حجم گسترده ­ای از اطلاعات و پیچیده ­ترین محاسبات وجود دارد.

فرآیندهای اصلی پیاده شده در این سامانه عبارت است از ثبت اطلاعات پایه، ثبت کالا، ثبت عرضه کنندگان، ثبت سفارش فروش، ثبت سفارش خرید، تسویه و تحویل است. علاوه بر موارد مذکور داشبورد مدیریتی این سامانه با رابط کاربری متفاوت خود، امکان بررسی آخرین وضعیت بازار را برای کاربر فراهم می نماید. هم­چنین این سامانه قادر است از طریق وب سرویس با دیگر سامانه ­ها از قبیل سامانه معاملات، سامانه نظارت بر معاملات نفتی (ثامن)، سامانه بهین یاب و ... ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم بین این سامانه ­ها گردش پیدا کند.

بخش ثبت اطلاعات پایه شامل تعریف تمام اطلاعاتی است که جهت ثبت عرضه و سفارش خرید و در نهایت تسویه و تحویل یک معامله مورد نیاز است. از مهم ترین اطلاعات این بخش می ­توان به جدول تعریف واحدهای اندازه­ گیری اشاره کرد که امکان تبدیل واحدهای مختلف به یکدیگر را فراهم کرده و براساس آن می توان گزارش­های مختلف بر مبنای مقیاس­ های متفاوت ارائه کرد.

ماژول ثبت نرخ ارز با قابلیت برقراری ارتباط با مراجع مختلف تعیین نرخ ارز و همچنین قابلیت ثبت دستی قیمت ­ها، امکان تسویه چند ارزی را بدون محدودیت فراهم کنند.

در بخش ثبت کالا اطلاعات کالاهای پذیرش شده در بورس ثبت شده و پس از طی اخذ تضامین و اطلاعات لازم از عرضه­ کنندگان، امکان ثبت عرضه برروی آنها وجود دارد.

ماژول ثبت عرضه­ کنندگان با برقراری ارتباطات الکترونیکی با سایر سامانه ­های موجود در سمات و از طریق وب سرویس، قابلیت ثبت عرضه ­کنندگان را تنها با ورود شناسه ملی فراهم کرده است.

با تفکیک عرضه ­کنندگان و تولید کنندگان در بازارهای فیزیکی، امکان ثبت تولید کننده نیز در بخش اطلاعات پایه وجود دارد.

برمبنای اطلاعات پایه، کالاهای ثبت شده و عرضه کنندگان تعریف شده در این سامانه امکان ثبت عرضه (سفارش فروش) توسط کارگزار عرضه­ کننده وجود دارد.

در این سامانه امکان تسویه معاملات به روش تسویه نقدی، تسویه با تضمین، تسویه خارج از پایاپای، تسویه شرایطی و تسویه چند مرحله ای پیاده سازی شده است.

برهمین مبنا ضمن غیرکاغذی شدن فرآیندهای غیرضروری، سرعت فرآیندها افزایش یافته و درنتیجه پرداخت وجوه به عرضه کنندگان و خریداران در کمترین زمان انجام می شود. این امر سبب می شود تا مرحله صدور حواله و تحویل محموله نیز با دقت و سرعت بیشتری انجام شود.

همچنین تنوع شیوه های تسویه پیاده شده در این سامانه امکان توسعه بازار و مطابقت با نیازمندی های مختلف را ممکن می سازد. در این زمینه می توان به تسویه شرایطی معاملات نفت خام اشاره کرد که مثالی از پیچیده ترین شیوه تسویه در بازار سرمایه است. به کمک زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری این سامانه و ارتباطات مختلف با سامانه های بیرون از این سامانه، تسویه در کوتاه ترین زمان و بیشترین دقت انجام می شود.

بر اساس این گزارش، از مهم ترین ویژگی های این سامانه، قسمت گزارش ساز است که امکان ارائه انواع گزارش ها در سطوح مختلف را فراهم کرده است.