۱۳۹۴/۰۴/۱۵

۱۶ اقدام ضروری برای موفقیت درگشایش بازار سرمایه / ۸ رویداد مهم درشهریور

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی ۱۶ اقدام ضروری برای موفقیت درگشایش بین المللی بازار سرمایه و ۸ رویوداد مهم داخلی و بین المللی را در شهریورماه امسال تشریح کرد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، 16 اقدام ضروری برای موفقیت در گشایش بازار سرمایه و 8 رویوداد مهم داخلی و بین المللی (افتتاح سامانه پس از معاملات و تالار بورس کالا در اربیل عراق، معاملات نفت خام در بورس انرژی، اتصال دو بازارمالی ایران و چین) را در شهریورماه امسال تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سمات و به نقل از بورس پرس، حامد سلطانی نژاد در گردهمایی بررسی موانع جذب سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه و راهکارهای رفع آن گفت : درحالی ایران بیستمین اقتصاد بزرگ دنیا بشمار می رود که توان رسیدن به رتبه دوازدهم را داراست. اما رتبه 57 ایران در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2013 به رتبه 71 در سال 2014 تبدیل شده است.

وی با تاکید به اینکه گشایش بازار سرمایه با فراهم آوردن امکان خرید سهام و اوراق قرضه برای افراد مقیم کشورهای خارجی فراهم می شود، به تجربه موفق بازارهای مالی برزیل، هند، کره جنوبی، مالزی، مکزیک، شیلی، فیلیپین و... در خروج از بحران اشاره کرد و ادامه داد: با گشایش بازارهای مالی قدرت نقدشوندگی افزایش می یابد و باعث استفاده از فرصت های مختلف سرمایه گذاری و تخصیص بهینه منابع ، تنوع بخشیدن به ریسک و افزایش شاخص قیمت و اندازه بازار می شود.

 سلطانی نژاد ادامه داد: طبق مطالعات انجام شده ، طی سال های 1986-1991 میانگین شاخص قیمت سهام 12 کشور ماهانه 3.3 درصد رشد کرد و باعث افزایش اندازه بازار و نقدشوندگی در بازار سهام 16 کشور شده است. اما ورود سرمایه خارجی می تواند در بروز نوسانات اقتصادی ، کاهش تقویت پول کشور و کاهش رقابت پذیری کالاهای داخلی در بازار جهانی شود.

 به گفته وی نبود زیرساختهای مناسب قانونی، کوچک بودن اندازه اقتصادی، فقدان استانداردهای بین المللی در زمینه حسابدرای، ضعف های سیاستی، توسعه یافته نبودن بازارهای مالی، عدم ثبات در متغیرهای اقتصادی، مسائل مرتبط با نوسانات نرخ ارز و مدیریت ریسک نرخ ارز، فقدان سیاست های مناسب پولی و مالی و فقدان نهادهای مناسب از جمله عوامل شکست در گشایش بازارهای مالی است.

 مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره دلایل عدم موفقیت ایران در جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: قانون جذب سرمایه گذار خارجی عمری 5 ساله دارد اما به دلیل عدم وجود بسترها و استانداردهای متعارف در نهادهای بازار سرمایه، نوسانات شدید نرخ ارز و وجود ارز دو نرخی و تورم بالا به همراه تحریم های بانکی اجازه نداد از ظرفیت های این قانون برای جذب سرمایه گذار خارجی بهره گرفته شود.

سلطانی نژاد ادامه داد: اما از طریق اقداماتی چون کاهش نوسانات اقتصاد کلان و تک نرخی شدن ارز، طراحی ساختار مالیاتی برای ورود سرمایه های خارجی، طراحی قواعد جهت جلوگیری از خروج سرمایه و ارتقاء کیفیت نهادهای بازار سرمایه می تواند موجب موفقیت جذب سرمایه گذار خارجی شوند.

وی درباره بسترهای لازم برای مهیا شدن شرایط بازار سرمایه در جذب سرمایه گذاری خارجی ، گفت: آماده ‏سازی سایت ‏ها به زبان ‏های رایج دنیا، رفع مسائل مربوط به انتقال وجوه به داخل و خارج از کشور، لزوم انتشار صورت‌های مالی در قالب‌ استانداردهای بین‌المللی و به زبان انگلیسی، رفع مشکلات مربوط به واریز سود تقسیمی شرکت‌های بورسی، کاهش فاصله زمانی میان استفاده از حق تقدم تا تبدیل حق تقدم به سهم، تلاش در جهت اطلاع‌رسانی مناسب نسبت به مجامع سهامداری شرکت‌ها، رفع مشکلات اخذ کد اقتصادی، ایجاد مرکز تایید اسامی شرکت ها به صورت واحد و اتصال شرکت‌های سپرده‌گذاری مبدأ و مقصد سرمایه‌گذاری از جمله ضرورت های اجتناب ناپذیر است.

 سلطانی نژاد درباره نقش کارگزاران بورس در گشایش بازار سرمایه هم گفت: فراهم کردن بسترهای لازم جهت اجرایی کردن پنجره واحد سرمایه ‏گذاری، تسهیل فرآیند سرمایه ‏گذاری، کاهش هزینه‏ های سرمایه‏ گذاری و افزایش کارآیی، تسهیل فرآیند معاملات به صورت الکترونیکی از جمله اقداماتی است که کارگزاران می توانند انجام دهند. البته این اقدامات فقط منحصر به کارگزاران نبوده بلکه شرکت ها نیز باید اقداماتی در جهت حقوق سهامداری، تقسیم سود، افزایش سرمایه (تجزیه سهام)، خدمات مربوط به ادغام و تملیک، برگزاری مجامع، و تسهیل وظایف ناشران انجام دهند.

همچنین در پی لغو نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه و تصمیم مسئولان بازارسرمایه به برگزاری همایشی مهم با اولویت جذب سرمایه گذاری خارجی، مقرر شده این همایش در شهریورماه امسال با حضور همه ارکان بازار سرمایه و فعالان برگزار شود که البته تاکنون محل این گردهمایی مهم سال 94 نهایی نشده است.

براساس این گزارش، درباره این همایش ویژه با عنوان "بازار مالی ایران؛ افق ها و فرصت‏ ها" که دولتمردان ارشد حضور خواهند داشت تا بازارسرمایه جذاب اما مهجور ایران به طور رسمی به سرمایه گذاران خارجی معرفی شود، سلطانی نژاد دبیر این همایش و مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی، اعلام کرد: برنامه کلی همایش شامل افتتاحیه‏ ها و اعطای مجوزها، نمایشگاه و بازدید، جلسات تجاری، نشست‌های تخصصی و سخنرانی مسئولان است.

وی ادامه داد: معرفی فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه سرمایه‌گذاری در بازار مالی ایران، تحقق بند 9 سیاست های کلی نظام در زمینه تشویق سرمایه گذاری، ترسیم افق‌های همکاری میان فعالان بازار مالی ایران و سایر کشورها، گشایش مسیر سرمایه ‌گذاری در اقتصاد پساتحریم ایران و حرکت بازار سرمایه ایران به سمت بازارهای بین المللی از جمله اهداف همایش است.

سلطانی نژاد دستاوردهای همایش را شامل مواردی چون حضور سرمایه گذارخارجی در بازار سرمایه ایران ، افزایش حجم بازار سرمایه ایران، امکان معامله ایرانی ها در بورس های بین المللی ، تامین مالی پروژه محور از طریق بازارسرمایه، استقرار موسسات رتبه بندی در بازار سرمایه، تنوع بخشی به ابزارهای مالی و استفاده از شرکت های سرمایه گذاری بین المللی به عنوان مشاور سرمایه گذاری در داخل کشور اعلام کرد.

وی در رابطه با مهمترین رویدادهای همایش بازار مالی ایران؛ افق ها و فرصت‏ ها نیز به 8 اتفاق مهم اشاره کرد و گفت: افتتاح سامانه پس از معاملات، رونمایی ازمعاملات نفت خام در بورس انرژی، افتتاح  تالار بورس کالا در اربیل عراق، امضای تفاهم نامه بین ایران و روسیه ، اتصال بازارهای مالی ایران و چین از طریق هنگ کنگ ، تامین مالی بین المللی از طریق صندوق های سرمایه گذاری، اعطای مجوز اعتبارسنجی و مشاور سرمایه ‏گذاری به شرکت‏ های خارجی، اعطای مجوز تاسیس صندوق ارزی سرمایه گذاری از مهمترین برنامه های مدنظر است.