سوالات متداول سامانه سجام

منظور از راستی آزمایی در سجام چیست؟

بعد از تکمیل مراحل ثبت نام در سجام و پذیرفتن تعهدات، استعلام اطلاعات شخص از مراجع ذی صلاح گرفته می-شود و در صورت تایید کد پیگیری 10 رقمی برای شخص پیامک می شود. در این صورت شخص در مرحله راستی آزمایی قرار دارد.

منظور از سجامی شدن در سجام چیست؟

بعد از دریافت پیامک کد پیگیری از سجام شخص حقیقی با همراه داشتن کارت ملی هوشمند به دفاتر منتخب احراز هویت مراجعه کرده و سجامی می شود. همچنین پیامکی مبنی بر سجامی شدن شخص به وی ارسال می شود.

سجامی شدن نماینده چگونه است؟

بعد از دریافت پیامک کد پیگیری، نماینده شخص حقیقی به همراه مدارک شناسایی خود و مدارک نمایندگی به دفاتر پیشخوان منتخب احراز هویت مراجعه کرده و نماینده خود را سجامی می کند.

پرداخت

هزینه ثبت نام در سامانه سجام چه قدر است؟

هزینه ثبت نام 10 هزار تومان میباشد که از طریق درگاه های پرداخت موجود در سایت سجام از طریق تمامی کارت های عضو شبکه شتاب قابل پرداخت میباشد.

در صورتی که پس از پرداخت وجه از سایت خارج شدیم چه کنیم؟

کافیست از طریق گزینه ورود یا ثبت نام در سجام کد ملی و تلفن همراه خود را وارد نمایید تا به ادامه صفحه ای که در آن بودید هدایت شوید. در صورت پرداخت موفق شما به هیچ عنوان مجدد به درگاه پرداخت وارد نمی شوید و پرداخت وجه ثبت نام، تنها یکبار و برای همیشه خواهد بود. در صورت پرداخت ناموفق وجه پرداختی ظرف حداکثر 72 ساعت کاری به حساب بانکی شما برگشت داده خواهد شد.

سمت و شرایط نماینده

منظور از نماینده در سامانه سجام چیست؟

برای ثبت نام یک شخص حقیقی در صورتی که شخص دارای وکیل، قیم، وصی و یا ولی باشد، می تواند ایشان را به عنوان نماینده در نظر گرفته و جهت احراز هویت در دفاتر احراز هویت دولت معرفی نماید که این امکان با مراجعه به مرحله سمت و شرایط نماینده و بارگذاری مدارک مورد نیاز نماینده و اطلاعات آن امکان پذیر می شود.

جهت ثبت نام به صورت نماینده قانونی چه مراحلی باید انجام شود؟

بعد از ورود کد تایید وارد مرحله ای می شویم که نوع نماینده و سمت تعیین می شود . در صورتی که برای خود شخص ثبت نام صورت می پذیرد گزینه اصیل و در صورتی که نماینده قانونی شخص ثبت نام را انجام میدهد گزینه نماینده قانونی را انتخاب می کنید. در مرحله سمت و شرایط نماینده با انتخاب نماینده قانونی در فرم نمایش داده شده نوع مدرک اثبات کننده سمت را انتخاب و تاریخ انقضاء نمایندگی را درج و مدرک نمایندگی را بارگذاری نمایید.

در صورتی که نماینده قانونی برای ثبت نام شخص حقیقی اقدام نموده باشد باید برای فعالسازی از شماره تماس خود استفاده کند یا شماره تماس موکل؟

در مرحله فعالسازی باید شماره موبایل موکل وارد شود و در هر مرحله ای که نیاز به دریافت کد تایید باشد این کد به موبایل موکل ارسال می گردد.

چه زمانی نوع نمایندگی انتخاب می شود؟

در ثبت نام اولیه بعد از انتخاب شخص حقیقی در صفحه نوع مشتری ، با انتخاب نماینده می توان نماینده را به عناوین وکیل، ولی، قیم و وصی انتخاب نمود.

چگونه می توان نماینده خود را تغییر داد؟

بعد از انتخاب نوع نماینده و بارگذاری مدرک نمایندگی در صورت عدم تایید مدرک مورد نظر توسط بخش حقوقی شرکت سرمایه گذاری امکان تغییر مدرک و یا شخص نماینده وجود دارد. درصورت تمایل برای تغییر نماینده تایید شده از نوع ولایت یا وکالت، لازم است قبل از احراز هویت حضوری اقدام به ویرایش مدارک نمایندگی از طریق سایت نمایید.

نماینده شخص حقیقی باید دارای چه شرایطی باشد؟

یک نماینده علاوه بر داشتن مدرک حقوقی مورد تایید شرکت سپرده گذاری مرکزی قبل از شروع ثبت نام برای شخص حقیقی مورد نظر خود باید در سامانه سجام راستی آزمایی شده باشد.

مدت زمان بررسی مدارک نمایندگی چه میزان است؟

در صورتی که پس از ارسال مدارک نمایندگی همچنان برای شما کدپیگیری ارسال نشده است، در نظر داشته باشید که روند بررسی مدارک ثبت نام به صورت نماینده قانونی زمانبر بوده و بررسی مدارک طی 24 الی 48 ساعت کاری انجام خواهد شد و در صورت تایید، کد پیگیری به شماره تلفن همراه ثبت نامی شما ارسال خواهد شد.

اطلاعات فردی

جهت تکمیل اطلاعات آدرس سکونت چگونه اقدام کنیم؟

در مرحله بعد از اطلاعات ضروری در صفحه اطلاعات ارتباطی اطلاعات را به ترتیب کشور-استان-شهر- بخش- دهستان – آبادی انتخاب و الباقی اطلاعات را تکمیل بفرمایید.

برای ثبت کد معاملاتی خود چگونه اقدام کنیم؟

در مرحله بعد از اطلاعات ارتباطی در صفحه کد های معاملاتی مشتری بعد از انتخاب نام بورس در فیلدهای مربوطه کد معاملاتی کد مربوطه را درج و با فشردن دکمه افزودن کد معاملاتی خود را به جدول اضافه می نمایید.

آیا برای دریافت کد سهامداری نیاز به مراجعه به مراکز احراز هویت می باشد؟

بله، پس از دریافت کد پیگیری 10 رقمی با مراجعه به دفاتر منتخب احراز هویت وتکمیل مراحل سجامی شدن کد سهامداری ارسال می¬گردد.

اطلاعات مالی و بانکی

جهت ثبت اطلاعات دارایی های بورسی از کجا و چگونه اقدام کنیم؟

در صفحه اطلاعات مالی بعد از صفحه کدهای معاملاتی مشتری با انتخاب میزان آشنایی و همچنین پیش بینی خود به تکمیل فیلدهای مربوطه با درج اعداد مورد نظر به صورت غیر حروفی اقدام می¬نمایید.

برای ثبت اطلاعات بانکی مانند شماره حساب چه باید کرد؟

در صفحه حساب بانکی بعد از فشردن دکمه افزودن شماره حساب بعد از انتخاب نام بانک و تکمیل اطلاعات ذخیره را می فشارید ، توجه شود انتخاب حداقل یک شماره حساب پیش فرض الزامی می باشد.

در اطلاعات بانکی چه شماره حسابی باید ثبت نمود؟

در اطلاعات بانکی تنها حسابهایی مورد تایید می باشد که به نام خود شخص ثبت نامی باشد.

آیا می توان حساب مشترک وارد نمود؟

حسابهای مشترک برای ثبت در سامانه سجام مورد تایید نمی باشند و حساب باید متعلق به خود شخص باشد.

منظور از حساب پیش فرض چیست؟

در هنگام تعریف شماره حساب در سجام با زدن تیک پیش فرض، شماره حساب شما نسبت به الباقی شماره حساب ها دارای اولویت در هنگام پرداخت عایدات می شود. لذا در انتخاب شماره حساب پیش فرض دقت فرمائید.

اطلاعات شخص حقوقی

جهت تکمیل اطلاعات شخص حقوقی چگونه اقدام کنیم؟

در مراحل ثبت نام بعد از مرحله پرداخت موفق با توجه به اطلاعات روزنامه رسمی اطلاعات شخص حقوقی تکمیل می شود.

منظور از تاریخ ثبت در اطلاعات شخص حقوقی چیست؟

در اطلاعات شخصیت حقوقی تاریخ ثبت تاریخی است که شماره ثبت حال حاضر شخص حقوقی در آن تاریخ صادر گردیده و ممکن است با تاریخ تاسیس و تاریخ آخرین بروز رسانی متفاوت باشد.

اطلاعات اعضای شخص حقوقی

اعضای شخصیت حقوقی ثبت نام شونده باید دارای چه شرایطی باشند؟

علاوه بر اینکه کلیه اطلاعات بر اساس آخرین تغییرات شخصیت حقوقی می باشد همچنین کلیه اعضا باید در سامانه سجام راستی آزمایی گردیده باشند.

فایل امضا اشخاص می تواند دارای چه فرمتهایی باشد؟

فایل امضا باید به یکی از فرمتهای jpg,pdf باشد و دارای نام فارسی نباشد.

نام فایل بارگذاری شده دارای چه محدودیتی می باشد؟

فایل بارگذاری شده نمی تواند دارای نام فارسی باشد.

ویرایش تلفن همراه

جهت ویرایش تلفن همراه چه کنیم؟

چنانچه قبلا با شماره ای ثبت نام خود را انجام داده اید و شماره ثبت شده در دسترس شما می باشد کافیست با ورود به سجام از طریق گزینه ثبت نام در سجام، وارد بخش ویرایش شماره تلفن همراه شده و اقدام به ویرایش شماره تلفن همراه خود فرمایید. اما در صورتی که شماره همراه ثبت نامی خود را در اختیار ندارید، کافیست از منوی سمت راست سجام به بخش ویرایش تلفن همراه مراجعه نمایید. دقت فرمایید که در این بخش به شما اعلام خواهد شد که شماره تلفن همراه جدید باید به نام فرد ثبت نام کننده باشد.

ویرایش اطلاعات هویتی

جهت ویرایش اطلاعات هویتی چه کنیم؟

درصورت تایید اطلاعات هویتی از سوی سامانه ثبت احوال کشور امکان ویرایش اطلاعات قبل از احراز هویت حضوری امکان پذیر نمیباشد و درصورت نیاز به ویرایش اطلاعات هویتی پس از مراجعه به دفاتر احراز هویت و سجامی شدن از طریق مراجعه به سایت سجام و کلیک بر روی ویرایش اطلاعات قبلی وارد سایت سجام شده و با انتخاب گزینه ویرایش اطلاعات هویتی و پرداخت 5000 تومان قادر به بروز رسانی اطلاعات هویتی خواهید بود. در نظر داشته باشید که برای ویرایش محل صدور و محل تولد نیازی به پرداخت هزینه و سجامی شدن نمیباشد وبرای ویرایش این موارد میتوانید از طریق مراجعه به سایت و کلیک بر روی گزینه ویرایش اقدام به تصحیح این موارد نمایید.

ویرایش اطلاعات ارتباطی

جهت ویرایش اطلاعات ارتباطی چه کنیم؟

به منظور ویرایش اطلاعات مربوط به ادرس و تلفن محل سکونت، آدرس ایمیل و ... از منوی ویرایش اطلاعات قبلی وارد سایت شده و با کلیک بر روی گزینه ویرایش اطلاعات ارتباطی اقدام به ویرایش اطلاعات نمایید.

ویرایش اطلاعات شغلی

جهت ویرایش اطلاعات شغلی چه کنیم؟

به منظور ویرایش اطلاعات شغلی از منوی ویرایش اطلاعات قبلی وارد سایت شده و با کلیک بر روی گزینه ویرایش اطلاعات شغلی اقدام به ویرایش اطلاعات نمایید.

ویرایش اطلاعات مالی

جهت ویرایش اطلاعات مالی چه کنیم؟

به منظور ویرایش اطلاعات مالی از جمله میزان آشنایی شما با مفاهیم مالی و سرمایه گذاری در اوراق بهادار، ارزش روز دارایی های تحت مالکیت و ... از منوی ویرایش اطلاعات قبلی وارد سایت شده و با کلیک بر روی گزینه ویرایش اطلاعات مالی اقدام به ویرایش اطلاعات نمایید.

ویرایش اطلاعات بانکی و شماره شبا

جهت ویرایش اطلاعات بانکی چه کنیم؟

درصورت تایید اطلاعات حساب بانکی توسط بانک مرکزی، شما امکان ویرایش تمامی اطلاعات مربوط به بانک به جز شماره شبا را خواهید داشت . امکان ویرایش شبا قبل از احراز هویت حضوری امکان پذیر نمیباشد و درصورت نیاز به ویرایش شماره شبا پس از مراجعه به دفاتر احراز هویت و سجامی شدن، از طریق مراجعه به سایت سجام و کلیک بر روی ویرایش اطلاعات قبلی وارد سایت سجام شده و با انتخاب گزینه ویرایش اطلاعات بانکی و پرداخت 5000 تومان قادر به ویرایش شماره شبا خواهید بود. در نظر داشته باشید که برای ویرایش سایر اطلاعات بانکی ازجمله شماره حساب، کد شعبه و ... نیازی به پرداخت هزینه و سجامی شدن نمیباشد وبرای ویرایش این موارد میتوانید از طریق مراجعه به سایت و کلیک بر روی گزینه ویرایش اقدام به تصحیح این موارد نمایید.

جهت دریافت کد معاملاتی یا کد بورسی چه کنیم؟

پس از انجام احراز هویت حضوری از روز شنبه الی چهارشنبه از ساعت 8 صبح الی 16 برای کاربران کد معاملاتی صادر و ارسال می شود. این موضوع با توجه به روزها و ساعات کاری بازار سرمایه مشخص می شود و امکان تغییر دارد. همچنین برای مشاهده کد معاملاتی ارسال شده می توانید از طریق سایت www.sejam.ir و انتخاب گزینه بازیابی کد پیگیری وارد پنل کاربری خود شده و کدمعاملاتی خود را در بالای صفحه مشاهده فرمایید.

درصورت نیاز به دریافت مجدد کد پیگیری چه کنیم؟

ابتدا وارد سایت www.sejam.ir شده و از طریق گزینه بازیابی کد پیگیری، نسبت به دریافت و مشاهده کد پیگیری خود اقدام فرمایید.

زمان مراجعه به دفاتر احراز هویت

چه زمانی مراجعه به دفاتر احراز هویت امکان پذیر است؟

بعد از دریافت کد پیگیری 10 رقمی از طریق پیامک می توانید جهت احراز هویت به دفاتر احراز هویت که لیست آن در سایت موجود میباشد مراجعه نمایید.

لیست مراکز احراز هویت

جهت احراز هویت به چه دفاتری در کشور می توان مراجعه نمود؟

با مراجعه به سایت www.sejam.ir و ورود به قسمت "لیست دفاتر احراز هویت" می توانید آدرس کلیه دفاتر معتبر را جهت مراجعه مشاهده نمایید . جهت انتخاب مرکز مورد نظر خود در سایت، کافیست با انتخاب استان و شهر مورد نظر به آدرس و شماره تلفن آن مرکز دسترسی یابید.

مدارک لازم جهت احراز هویت

مدارک مورد نیاز جهت احراز هویت چیست؟

با همراه داشتن مدارک شناسایی ( کارت ملی و شناسنامه ) و کد پیگیری 10 رقمی جهت احراز هویت به دفاتر احراز هویت مراجعه نمایید.

سوالات متداول درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه DDN

درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه به چه منظور ایجاد گردیده است ؟

این درگاه به منظور اتصال یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه شامل سهامداران، ناشران، ارکان بازار سرمایه و نهادهای نظارتی و حاکمیتی، به منظور اطلاع¬رسانی جامع و خدمات الکترونیکی و درخواست¬های شرکت سپرده¬گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه طراحی شده است.درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه با هدف ارائه خدمات الکترونیکی يكپارچه به سهامداران، ناشران و نهادهای نظارتی از طریق اپلیکیشن موبایل (اندروید و iOS) و همچنین نسخه تحت وب بدون نیاز به مراجعه حضوری به ذینفعان سجامی شده در راستای حفظ شفافیت و اطلاع رسانی صحیح می باشد

درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه چه خدماتی به کاربران ارائه میدهد ؟

درگاه الکترونیکی سهامداران(دارا)

ارائه خدمات الکترونیک بصورت آنلاین به سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی هدف درگاه دارا ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری با رویکرد اطلاع رسانی صحیح و به موقع به سهامداران حقیقی و حقوقی است. از جمله این خدمات می توان به مشاهده وضعیت سبد دارایی شامل نام و نماد دارایی، تعداد، قیمت و ارزش آن، درصد هر دارایی از سبد و کارگزار ناظر اشاره کرد. اخذ گواهی سپرده دارایی، گردش معاملات، اطلاعیه های صادر شده از سوی ناشران اوراق بهادار، مشاهده علت ممنوع از معامله شدن کد یا نماد و امکان شرکت در مجامع شرکت های ناشر موجود در سبد دارایی به صورت الکترونیکی (غیرحضوری) و اعطای رای از جمله دیگر کارکردهای این سامانه می باشد. همچنین در این سامانه امکان مشاهده نمای بازارها، پروفایل اطلاعات سجام اشخاص و نیز دسترسی مستقیم به سامانه سجام برای به روز رسانی اطلاعات، آخرین اخبار از پایگاه خبری بازار سرمایه و در آینده مطالبات سود نقدی سهامداران فراهم است.

درگاه الکترونیکی ناشران(دانا)

ارائه خدمات الکترونیک بصورت آنلاین به ناشران بازار سرمایه هدف درگاه دانا ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری در بستری امن و مطمئن، در سریع ترین زمان ممکن به ناشران اوراق بهادار به عنوان ذینفع استراتژیک شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه است. ارتباط الکترونیک با ناشران، فرایندهای مرتبط با عملیات زیرساختی ثبت و سپرده گذاری، برگزاری مجامع، توزیع سود، افزایش سرمایه و گزارش گیری را سرعت می بخشد و با کاهش محسوس چرخه انجام فعالیت ها، بر بهره وری بازار سرمایه تأثیر شگرفی خواهد داشت.

درگاه الکترونیکی ارکان بازار سرمایه و نهادهای نظارتی و حاکمیتی(ناظر)

ارائه خدمات الکترونیک بصورت آنلاین، به ارکان بازار سرمایه و نهادهای نظارتی و حاکمیتی هدف درگاه ناظر ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری در راستای ارتقا دقت و سرعت فعالیت های نظارتی به ارکان بازار سرمایه، سایر نهادهای ذیصلاح اعم از دفتر ریاست جمهوری، وزارتخانه ها، بانک مرکزی، بیمه مرکزی، سازمان امور مالیاتی، نهادهای حقوقی و انتظامی از جمله قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مانند آن است. از جمله این خدمات می توان به اعطای دسترسی جهت اخذ گزارش های متنوع بنا به نیازهای مختلف هر یک از این نهادها به صورت آنلاین اشاره کرد.

استفاده از درگاه یکپارچه بازار سرمایه به چه صورت امکان پذیر است؟

شرط استفاده از این درگاه سجامی شدن کاربر می¬باشد. کاربران با کد ملی یا شناسه ملی ثبت شده در سامانه سجام امکان ورود به درگاه را خواهند داشت و به شماره موبایلی که کاربر در سامانه سجام اعلام نموده است کد تائید ارسال خواهد شد.در صورتی که هنگام ورود کدملی یا شناسه ملی خود با پیغام " کاربر مورد نظر در سامانه سجام ثبت نام نشده است" مواجه شدید بدین معنی است که شما هنوز ثبت نام خود را در سجام تکمیل نکرده و احراز هویت نشده اید. برای آشنایی بیشتر با مراحل ثبت نام در سجام و تکمیل فرایند سجامی شدن اینجا کلیک کنید.

ورود به درگاه یکپارچه بازار سرمایه به چه صورت امکان پذیر است ؟

برای ورود به این درگاه از دو طریق میتوانید اقدام نمایید : نسخه وبسایت : با ورود به آدرس اینترنتی https://ddn.csdiran.com میتوانید به امکانات سایت دسترسی پیدا کنید. نسخه تحت موبایل : جهت دانلود نسخه تحت موبایل به آدرس https://www.csdiran.com/pages?page=apps مراجعه فرمایید. همچنین دریافت اپلیکیشن اندروید از طریق کافه بازار و نسخه IOS از طریق سیب اپ نیز امکان پذیر می¬باشد.

رمز عبور کاربر چیست؟

این رمز بصورت کاملا محرمانه جهت فعالسازی سرویس احراز هویت یکپارچه توسط کاربر تعریف خواهد شد. رمز انتخابی بایستی حداقل 8 کاراکتر باشد و حتما شامل حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و کاراکتر نگارشی موجود در صفحه کلید باشد.

درصورتی که رمز عبور درگاه یکپارچه بازار سرمایه را فراموش کردیم چه کنیم ؟

جهت بازیابی رمز عبور خود کافیست پس از ورود به سایت درگاه یکپارچه بازار سرمایه و ورود کد ملی/ شناسه ملی خود و ثبت کد تایید،در صفحه ورود رمز اصالت امن روی گزینه " رمز خود را فراموش‌کرده اید؟ " کلیک کرده و با ورود مجدد کدملی و کد تایید به صفحه ویرایش رمز عبور هدایت شوید.دقت نمایید که رمز انتخابی بایستی حداقل 8 کاراکتر و حتما شامل حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و کاراکتر نگارشی موجود در صفحه کلید باشد. برای ورود کلمه عبور لطفا حتما از صفحه کلید انگلیسی استفاده نمایید. برای تغییر رمز عبور خود اینجا کلیک کنید.

چه طور میتوانیم گواهینامه سهام خود را دریافت کنیم ؟

به منظور دریافت گواهینامه سهام لازم است کاربر وارد درگاه یکپارچه خود شود و پس از ورود به بخش "گزارش دارایی" بر روی گزینه "دریافت" کلیک نموده و گواهینامه سهام خود را در قالب فایل PDF دریافت نماید.

میز خدمت الکترونیک چیست ؟

میز خدمت الکترونیک این امکان را به کاربر می¬دهد که امور مربوط به اصلاح مشخصات، رفع ممنوع از فروش، اعلام مغایرت¬ها، امور قهری، امور توثیق، امور توقیف و امور وکالت را از طریق میز خدمت به صورت غیرحضوری پیگیری نماید.

به چه صورت می توانیم در میز خدمت الکترونیک ثبت درخواست کنیم ؟

برای این منظور کافیست وارد قسمت میز خدمت الکترونیک شوید و بر روی "ثبت درخواست" کلیک نمایید. موضوع درخواست را از لیست درخواست¬های مندرج در صفحه میز خدمت انتخاب نموده و اقدام به تکمیل موارد مربوطه فرمایید.

اصلاح مشخصات

به منظور رفع مغایرت مشخصات سهامداران حقیقی و مشخصات ثبتی سهامداران حقوقی با مشخصات موجود در سامانه پس از معاملات، اصلاح مشخصات انجام می‌شود. اگر انجام درخواست ارسالی مستلزم اصلاح مشخصات کد معاملاتی باشد ، شرکت مجاز می‌باشد که کد معاملاتی را اصلاح نموده و درخواست مربوطه را انجام دهد . مدت زمان امکان انجام معامله حداقل 3 روز کاری پس از اصلاح مشخصات می باشد . و نظر به اینکه تمامی اقدامات به صورت مکانیزه صورت می‌گیرد، چنانچه این مدت به دلیل اشکال در برنامه‌های نرم‌افزاری خارج از اراده و قهری ، طولانی‌تر شود و یا کد معاملاتی به دلایل دیگری از حالت غیرفعالی خارج نشود ، مسئولیتی متوجه سمات نخواهد بود .

اعلام مغایرت در میزان موجودی سهام و درخواست بررسی آن

در این خدمت مغایرت در میزان موجودی سهام مشاهده شده در سبد دارایی سهامدار بررسی می‌گردد.

درخواست رفع ممنوع از فروش اشخاص حقیقی/حقوقی

اشخاص حقیقی و حقوقی که در دو سال گذشته فروش نداشته باشند و ارزش ریالی سبد دارایی آنها، بالای 500،000،000 ریال باشد. جهت جلوگیری از سواستفاده احتمالی از کد معاملاتی ایشان، ممنوع از فروش می‌گردند.

انتقال دارایی متوفی به وراث

این خدمت امکان پیگیری مراحل انجام درخواست انتقال دارایی اوراق بهادار متعلق به سهامدار متوفی میان ورثه ایشان را فراهم می نماید. درخواست لزوما توسط یکی از ورثه می‌بایست ارائه شود.

پیگیری پرونده توقیف اوراق بهادار

این خدمت امکان استعلام درخصوص مرجع دستور دهنده توقیف و یا پیگیری مراحل اجرای دستور رفع توقیف اوراق بهادار را فراهم می‌آورد. درخواست لزوما توسط محکوم-علیه (سهامدار) می‌بایست ارائه شود.

استعلام مدارک و مستندات جهت توثیق و فرآیندهای مرتبط

در این خدمت مدارک و مستندات ضروری جهت انجام درخواست توثیق اوراق بهادار، رفع توثیق، فروش و استعلام اوراق بهادار توثیق شده به متقاضی اعلام می‌گردد.

درخواست نمونه وکالتنامه جهت توثیق اوراق بهادار

در این خدمت نمونه وکالتنامه پیشنهادی جهت توثیق اوراق بهادار به متقاضی ارائه می‌گردد.

پیگیری پرونده توثیق اوراق بهادار

این خدمت امکان پیگیری مراحل انجام درخواست توثیق اوراق بهادار، رفع توثیق، فروش و استعلام اوراق بهادار توثیق شده را فراهم می‌نماید.

استعلام مدارک و مستندات و فرآیند جهت تایید وکالتنامه فروش اوراق بهادار

در این خدمت مدارک و مستندات ضروری جهت تایید وکالتنامه‌های با موضوع فروش اوراق بهادار و فرآیند موبوطه به متقاضی اعلام می‌گردد.

درخواست نمونه وکالتنامه جهت فروش اوراق بهادار

در این خدمت نمونه وکالتنامه پیشنهادی جهت فروش اوراق بهادار به متقاضی ارائه می‌گردد.

به چه صورت می توانیم در میز خدمت الکترونیک ثبت درخواست کنیم ؟

برای این منظور کافیست وارد قسمت میز خدمت الکترونیک شوید و بر روی "ثبت درخواست" کلیک نمایید. موضوع درخواست را از لیست درخواست¬های مندرج در صفحه میز خدمت انتخاب نموده و اقدام به تکمیل موارد مربوطه فرمایید.

سوالات متداول

سرویس پیامک تغییرات دارایی چیست؟

در صورتی که این سرویس برای کاربر سامانه IPS فعال باشد، تغییرات پورتفو سهامدار هر روز به صورت پیامک برای ایشان ارسال خواهد شد.

آیا این سرویس هزینه دارد؟

خیر. فعلا این سرویس به صورت کاملا رایگان در اختیار سهامداران محترم قرار گرفته است.

چگونه می‌توان این سرویس را فعال یا غیر فعال کرد؟

 1. برای این کار سهامدار ابتدا باید در سامانه IPS ثبت نام نماید. برای آگاهی از نحوه ثبت نام لطفا به بخش سوالات شناسه کاربری سیستم وضعیت دارایی سهامداران (IPS) در همین صفحه مراجعه فرمایید.
 2. در سامانه IPS با مراجعه به منوی مشخصات می توانید نسبت به فعال یا غیر فعال کردن این سرویس اقدام نمایید. برای مشاهده راهنمای مصور کلیک کنید.

چگونه میتوانم اپلیکیشن اندروید دارا را روی موبایل خود نصب نمایم؟

باید از طریق نرم افزار بازار و جستجوی عبارت دارا آن را پیدا کرده (اینجا) و نصب نمایید. در صورت نیاز به راهنمای نصب اینجا کلیک نمایید.

چرا سهام خود را در وثيقه قرار مي دهيم؟

د ر حال حاضر اين امكان وجود دارد كه اشخاص حقيقي و حقوقي جهت دريافت تسهيلات از موسسات معتبر مالي، اقدام به وثيقه گذاري سهام/ اوراق (صکوک ، مشارکت ) خود نمایند .

ساز و كار انجام وثيقه چگونه است؟

فرد حقيقي يا حقوقي(به عنوان وثيقه گذار) مي تواند سهام / اوراق خود را با رعايت مقررات و پرداخت کارمز د توثیق به وثيقه گذارد.در اين حالت وثيقه گذار مي تواند با مراجعه به سايت این شرکت مطابق شكل هاي 1 تا 4 فرم هاي مرتبط را تكميل نموده و ارسال نمايد.

زمان انجام كار توثيق چند روز است؟

در صورت تکمیل بودن مدارک و تحویل آن تا ساعت 11 صبح ، 24 ساعت کاری بعد از ثبت در دبیرخانه این شرکت

آيا رويه وثيقه گذاشتن اوراق(صکوک ، مشارکت ) و سهام همانند است؟

کل فرآیند مشابه توثیق سهام می باشد

کارمزد توثیق اوراق (صکوک ، مشارکت) به چه میزان است ؟

نرخ کارمزد توثیق هر ورقه از اوراق یک میلیون ریالی معادل 50 ریال بعلاوه ارزش افزوده می باشد

آيا وثيقه گير مي تواند فرم را از سوی وثيقه گذار تكميل نمايد؟

با ارائه وكالتنامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمي با درج

 • نام ناشر
 • تعداد سهم/ کل سهام
 • اصل سهام و افزایش سرمایه
 • قید کلمه توثیق، ترهین ، انسداد
 • مشخص نمودن ذینفع توثیق یا وثیقه گیر

آيا پس از وثيقه شدن سهام امكان انصراف و پس گرفتن كارمزد توثيق وجود دارد؟

خير.کارمزد مسترد نمی شود و رفع انسداد از سهام مورد توثیق منحصرا با دریافت فرم از سوی وثیقه گیر امکان پذیر می باشد

جهت توثیق سهام اشخاص حقوقی علاوه بر فرم درخواست توثیق و فیش پرداخت کارمزد چه مدارکي مورد نیاز می باشد ؟

آخرین روزنامه رسمي مشتمل بر اسامی ومشخصات دارندگان امضای مجاز اسناد و اوراق تعهدآور مالی که تاریخ آن بیش از 2 سال سپری نشده باشد

آيا فرايند توثيق به صورت گروهي نيز انجام مي شود ؟

همانند توثیق انفرادی می بایست فرم شماره 1 درخواست توثیق را تکمیل نموده و پس از پرداخت کارمزد، مدارك ياد شده به همراه لوح فشرده اسامی و تعداد سهام/اوراق، براي شركت فرستاده شود

نحوه محاسبه كار مزد توثيق براي نماد هاي مختلف چگونه است؟

کارمزد توثیق ، برای هر نماد به صورت مستقل از نماد دیگر محاسبه و واریز گردد

آیا حضور فرد حقیقی یا نماينده فرد حقوقی برای تحویل فرم الزامی است؟

خیر. ارسال اصل نامه می تواند به هر طریقی صورت پذیرد

در مدتی که سهام در وثیقه می باشد سود سهام متعلق به چه کسی می باشد؟

بستگی به قرارداد فیمابین وثیقه گذار و وثیقه گیر دارد

آیا برای میزان سهام وثیقه محدویتی وجود دارد؟

سقف سهام وثیقه محدویت خاصی ندارد

آیا برای تعداد دفعاتی که می توان سهام را به وثیقه گذاشت محدودیتی وجود دارد؟

سهامداران حقیقی یا حقوقی می توانند به دفعات و به هر تعداد سهام آزاد خود را به وثیقه گذارند

چگونه می توان سهام وثیقه را توقیف کرد؟

توقیف بر سهام / اوراق آزاد امکان پذیر می باشد

پدر می تواند سهام فرزندان خود را که هنوز به سن قانونی نرسیده اند به وثیقه گذارد

با ارائه اصل شناسنامه فرزند و اصل شناسنامه و کارت ملی خود قادر به انجام این کار می باشد

احراز هویت یعنی چه؟

:شناسايي فرد و تطبيق با مدارك ابرازي است. به 2 روش

 • مراجعه حضوری به این شرکت با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی
 • مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

آیا سود ا وراق بهادار در توثیق قرار می‌گیرد؟

با توجه به توضیح جدول شماره‌ی 4 فرم شماره 1 درخواست توثیق ،سود اوراق بهادار و وجه ناشی از فروش حق‌تقدم استفاده نشده از طریق ناشر در توثیق قرار می‌گیرد و مسئولیت حسن اجرای آن با ناشر می باشد، لذا این شرکت در این خصوص مسئولیتی برعهده ندارد

رفع انسداد از سهام وثيقه چگونه انجام می پذیرد ؟

با تکمیل و ارسال فرم شماره 2 "رفع انسداد اوراق توثیق شده" در سربرگ و به صورت تایپ شده توسط وثیقه گیر

رفع انسداد جهت فروش چگونه انجام می پذیرد؟

با تکمیل و ارسال فرم شماره 3 "درخواست فروش اوراق وثیقه" در سربرگ و به صورت تایپ شده توسط وثیقه گیر به همراه وکالتنامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی مشتمل بر

 • نام ناشر
 • تعداد سهم/ کل سهام
 • اصل سهام و افزایش سرمایه
 • اختیار فروش سهام توثیق شده
 • دریافت وجه یا عدم دریافت وجه ناشی از فروش سهام توثیق شده

به چه تعداد وثیقه گروهی گفته می شود؟

به تعداد بالاتر از 15نفر عملیات گروهی گفته می شود.

مدارک جهت وثیقه گروهی چه می باشد؟

تکمیل فرم درخواست وثیقه که از سایت شرکت سمات دریافت می شود، واریز کارمزد و پیوست فیش واریزی به همراه نامه درخواست و فایل افراد مشمول وثیقه.

فایل سهامداران شامل چه ستونهایی باشد؟

کد سهامداری، مشخصات شناسنامه ای سهامدار از قبیل: نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کدملی، تعداد سهام و....

کارمزد وثیقه چقدر می باشد؟

در سایت شرکت سمات در لینک خدمات زیر بخش توثیق سهام مورد محاسبه می باشد.

شماره حساب جهت واریز وجه چه می باشد؟

در سایت شرکت سمات در لینک خدمات زیر بخش توثیق سهام شماره حساب های مربوطه درج گردید است و همچنین می تواند از واحد مالی شرکت سمات نیز سوال شود.

چند روزی کاری طول می کشد که عملیات صورت پذیرد؟

بسته با فایل ارسالی که اگر مشکلی نداشته باشد و ناشر فایل مورد نظر شرکت سمات را در کوتاه ترین زمان تایید نماد حدود یک هفته کاری زمان انجام آن می باشد

به چه تعداد مشخصات ارسالی، رفع وثیقه گروهی گفته می شود؟

به تعداد بالاتر از 15نفر عملیات گروهی گفته می شود.

مدارک لازم جهت رفع وثیقه گروهی چیست؟

نامه درخواست رفع وثیقه به همراه فرم تکمیل شده و فایل سهامداران از جمله مدارک لازم برای عملیات رفع وثیقه گروهی می باشد.

فایل سهامداران شامل چه ستون هایی می باشد؟

کد سهامداری، مشخصات شناسنامه ای سهامدار از قبیل: نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کدملی، تعداد سهام و.... در فایل ضروری است.

به طور متوسط چند روز کاری طول می کشد که عملیات رفع وثیقه گروهی صورت پذیرد؟

بسته به فایل ارسالی که اگر مشکلی نداشته باشد و ناشر فایل مورد نظر شرکت سمات را در کوتاه ترین زمان تایید نماید، به طور متوسط حدودا کمتر از یک هفته کاری زمان انجام آن می باشد.

در چه حالتی می توان سهم را از سهامدار مشخص به مجازی برگرداند؟

وقتی تخصیص اشتباه صورت پذیرفته باشد.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سهم از سهامدار مشخص به سهامدار مجازی چیست؟

تکمیل اقرارنامه تایید شده در دفاتر اسناد رسمی به پیوست نامه درخواست و فایل جهت انتقال سهامدار مشخص به سهامدار مجازی

هر شرکت چندین بار می تواند درخواست کم شدن از سهامدار مشخص و انتقال به سهامدار مجازی را درخواست دهد؟

در صورتیکه اشتباه از خود شرکت باشد، فقط یکبار می تواند درخواست دهد

انتقال نامشخص سهام در ورود اولیه نماد چیست؟

انتقال نامشخص اصولا جهت ورود اولیه نماد برای انتقال سهم از سهامدار نامشخص به سهامداران حقوقی شرکت و در برخی مواقع به دلیل کم بودن سهامدار حقیقی به سهامدار حقیقی نیز انتقال می یابد را انتقال نامشخص گویند.

برای انتقال نامشخص چه مدارکی مورد نیاز است؟

لیست سهامداران شرکت که به پیوست مدارک ورود نماد ارسال می گردد.

آیا برای انتقال نامشخص کد سهامداری نیاز است؟

بله نیاز است. در صورت عدم وجود کد برای سهامدار حقوقی شرکت می بایست آخرین روزنامه رسمی سهامدار به همراه شناسه ملی شرکت و برای سهامداران حقیقی کپی شناسنامه و کارت ملی جهت دریافت کد سهامداری در واحد امورعملیات سهامداران ارسال نماید.

درخواست دریافت سی دی گواهینامه از سوی چه شخصیتی قابل ارائه می باشد؟

صرفا از سوی ناشر اوراق بهادار قابل ارائه می باشد.

چاپ گروهی گواهینامه در چه مواردی قابل انجام است؟

 • تخصیص سهام ورود اولیه
 • تخصیص سهام خصوصی سازی
 • انسداد
 • رفع انسداد
 • انتقال سهام
 • سپرده کردن افزایش سرمایه

فایل گواهینامه به چه تاریخی قابل دریافت است؟

یک روز بعد از تخصیص سهام و اجرای برنامه و سپرده کردن افزایش سرمایه

فایل گواهینامه ها به چه شکل و فرمتی می باشد؟

فایل گواهینامه ها در قالب فایل الکترونیکی بوده و تحت برنامه ی گزارشساز گواهینامه ی certreporter قابل نمایش می باشد.

فایل گواهینامه ها و برنامه به چه کسی تحویل داده می شود؟

این فایل به نماینده ی شرکت که دارای معرفی نامه ی معتبر می باشد، تحویل داده می شود.

گواهینامه برای چه کسانی چاپ نمی شود؟

گواهینامه ها برای کدهای غیرفعال قابل ایجاد نبوده و لذا چاپ نمی گردد.

سهام ترجیحی چیست؟

سهام ترجیحی بخشی از سهام شرکت است که در راستای برنامه‌های خصوصی‌سازی به کارکنان خود شرکت واگذار شده است و بعد ازطي مراحل مالي (تسويه حساب) به نفع كارمند آزاد مي شود.

مدارک لازم برای آزاد سازی سهام ترجیحی چیست؟

ارسال نامه و فایل مربوط به سهامداران از طریق خصوصی سازی از مدارک اصلی برای آزادسازی سهام خصوصی سازی است.

چقدر طول می کشد تا آزاد سازی انجام و سهام فرد قابل معامله گردد؟

بطور میانگین و در صورت به وجود نیامدن مشکل و ارسال CD تایید شده توسط ناشر و خصوصی سازی معمولا سه روز کاری در غیر اینصورت تا تائید ناشر به طور خواهد انجامید.

منظور از سهامدار نامشخص چیست؟

معمولا در ابتدای امر پذیرش تمامی سرمایه ناشر توسط سهامداران پوشش داده نمی شود و مقداری از آن جهت تخصیص های آینده که توسط ناشر انجام می پذیرد در کدی که توسط شرکت سمات ایجاد می شود (کدهای سها00907و...) نگهداری می شود تا در آینده نسبت به تخصیص آن به سهامدارانی که توسط ناشر معرفی می شوند اقدام گردد.

مدارک مورد نیاز جهت تخصیص سهم از سهامدار نامشخص چیست؟

 • نامه رسمی درخواست ناشر در سربرگ و ممهور به امضا مجاز
 • فهرست اسامی سهامداران به فرمت شرکت سمات به همراه تعداد سهام قابل تخصیص( سهامداران حقیقی)
 • اسامی سهامداران حقوقی در صورت وجود در سربرگ شرکت به همراه برگه سهام آنان

مدت زمانی که انجام فرایند تخصیص طول می کشد به طور متوسط چقدر است؟

معمولا بین 2 تا 4 روز کاری در صورت تکمیل بودن کلیه مدارک و فایلهای ارسالی توسط ناشر

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

این اوراق توسط بانک مسکن منتشر می‌گردد. این بانک "حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز" را ایجاد نموده به طوری که سپرده گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سپرده کوتاه مدت عادی، از اوراق تسهیلات مسکن نیز بهره‌مند می‌گردند.

مشخصات اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

این اوراق قابلیت معامله در فرابورس را دارند. هر برگه از این اوراق نماینده ٥,٠٠٠,٠٠٠ ریال تسهیلات خواهد بود. این اوراق پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به دارندگان "حساب سپرده ممتاز" اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد شرکت سمات، نمادمعاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی و قابلیت معامله پیدا می‌کند. نماد معاملاتی این اوراق شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور می‌باشد. به عنوان مثال نماد "امتیاز تسهیلات مسکن مهر ٩٠ " مربوط به اوراقی است که در مهر ماه ٩٠ منتشر گردیده است. مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال می‌باشد که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ٦ ماهه قابل تمدید می‌باشد. لذا اوراقی که از زمان اعتبار آنها زمان کمتری باقی مانده است دارای قیمت متفاوتی می‌باشند بنابراین نماد معاملاتی جداگانه‌ای برای هر ماه به این اوراق اختصاص می‌یابد.

مدارک مورد نیاز جهت ایجاد نماد اوراق تسهیلات ماهانه چیست؟

 • نامه ایجاد نماد از فرابورس
 • نامه درخواست از بانک مسکن به همراه فهرست مشتریان برای نماد مربوطه

منظور از انسداد و رفع انسدار روزانه مسکن چیست؟

انسداد عبارت است از عملیات کاهش سهام به منظور دریافت وام مسکن (استفاده از تسهیلات). رفع انسداد به منظور انصراف از تسهیلات می باشد.

نحوه تفکیک این دو عملیات در سامانه چگونه است؟

 • انسداد: پیش شماره نامه 52 و سهم منفی در فایل انتقالات
 • رفع انسداد: پیش شماره نامه 53 و سهم مثبت در فایل انتقالات

نحوه ورود اطلاعات به چه صورت است؟

فایل ها بصورت روزانه توسط اداره انفورماتیک بانک مسکن در سرور MPLS که بین شرکت سمات و بانک مسکن به اشتراک گذاشته شده است قرار داده می شود و در همان روز در سیستم اعمال می شود.

مدارک مورد نیاز جهت درج نماد در بازار اول و سایر بازارهای بورس چیست؟

 • مجوز کتبی بورس
 • تصویر مجوز سازمان مبنی بر ثبت یا معافیت از ثبت
 • فرم ثبت و سپرده گذاری مربوطه که باید در سربرگ ناشر تایپ شده باشد
 • تصویر آگهی تاسیس شرکت و آگهی آخرین صاحبان امضای مجاز در روزنامه رسمی
 • اسامی مالکان سهام طبق فرمت سپرده گذاری (سهامداران حقیقی)
 • اسامی مالکان سهام بر روی سربرگ ناشر ممهور شرکت و امضا مجاز (سهامداران حقوقی)
 • برگه های سهام سهامداران حقوقی جهت سپرده کردن سهام آنها
 • مدارک وثیقه سهام طبق فرمت اعلامی مدیریت عملیات سهامداران برای سهام های وثیقه
 • مدارک قانونی توقیف سهام در صورتیکه سهامی توقیف شده باشد
 • نامه سازمان خصوصی سازی در صورتیکه عرضه کننده آن سازمان خصوصی سازی باشد و بخواهد معامله معاف از مالیات صورت بگیرد

مدارک مورد نیاز جهت درج نماد در بازار اول (پایه) و دوم فرابورس چیست؟

 • مجوز کتبی فرابورس
 • تصویر مجوز سازمان مبنی بر ثبت یا معافیت از ثبت
 • فرم ثبت و سپرده گذاری مربوطه که باید در سربرگ ناشر تایپ شده باشد
 • تصویر آگهی تاسیس شرکت و آگهی آخرین صاحبان امضای مجاز در روزنامه رسمی
 • اسامی مالکان سهام طبق فرمت سپرده گذاری (سهامداران حقیقی)
 • اسامی مالکان سهام بر روی سربرگ ناشر ممهور شرکت و امضا مجاز (سهامداران حقوقی)
 • برگه های سهام سهامداران حقوقی جهت سپرده کردن سهام آنها
 • مدارک وثیقه سهام طبق فرمت اعلامی مدیریت عملیات سهامداران برای سهام های وثیقه
 • مدارک قانونی توقیف سهام در صورتیکه سهامی توقیف شده باشد
 • نامه سازمان خصوصی سازی در صورتیکه عرضه کننده آن سازمان خصوصی سازی باشد و بخواهد معامله معاف از مالیات صورت بگیرد

مدارک مورد نیاز جهت درج نماد برای شرکتهای سهامی عام در بازار سوم فرابورس چیست؟

 • نامه ایجاد نماد از فرابورس
 • نامه سازمان خصوصی سازی در صورتیکه عرضه کننده آن سازمان خصوصی سازیباشد و بخواهد معامله معاف از مالیات صورت بگیرد
 • برگه سهام سهامداران عرضه کننده

مدارک لازم جهت درج نماد اوراق مشارکت،گواهی سپرده،مرابحه و صکوک چیست؟

 • مجوز کتبی بورس و یا فرابورس
 • فرم ثبت و سپرده گذاری در بدو پذیرش بورس یا فرابورس (جهت اوراقهای مشارکت)
 • برگه رجیستری
 • فرم معاملات ثانویه جهت پرداخت سود مربوط به اوراق سود ده
 • برگ رجیستری جهت صندوق ETF
 • برگ رجیستری سهامداران ممتاز جهت ETF

چقدر طول می کشد تا نماد شرکتی درج و قابل معامله شود؟

بسته به تکمیل بودن مدارک سه روز تا یک هفته کاری

به چه تعداد مشخصات ارسالی، عملیات صدور کدگروهی گفته می شود؟

به تعداد بالاتر از 15 نفر عملیات گروهی گفته می شود.

مدارک لازم جهت صدور کدگروهی چیست؟

درخواست ناشر و یا کارگزار به همراه فایل سهامداران از جمله مدارک لازم برای صدور کدگروهی می باشد.

فایل اطلاعات سهامداران شامل چه ستون هایی باشد؟

نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، سری شناسنامه، سریال شناسنامه، جنسیت، کدملی، محل صدور در فایل سهامداران جهت صدور کدسهامداری ضروری می باشد.

آیا می توان فایل با اطلاعات کمتر نیز برای سمات ارسال نمود؟

تنها در صورت عدم امکان تکمیل فایل فقط می توان از ستون سری و سریال صرف نظر نمود.

هزینه مربوط به صدور کد چقدر می باشد؟

به ازاء هر کد صادر شده 500ریال به علاوه 8 % مالیات و به ازاء کلیه افراد 1000 ریال هزینه ارسال به ثبت احوال اخذ می گردد که این هزینه به صورت سالانه با توجه به نرخ مالیات تغییر می نماید.

چند روزی کاری طول می کشد که عملیات صورت پذیرد؟

به طور متوسط با توجه به تراکنش های ارسال و اخذ تائیدیه از ثبت احوال، نهایتاً 2 روز کاری به طول می انجامد.

اصلاح مشخصات چیست؟

اصلاح مغایرت مابین مشخصات موجود در سامانه با مشخصات شناسنامه ای / کارت ملی سهامدار

شركت‌هاي پذيرفته شده جهت اصلاح‌مشخصات سهامداران چگونه اقدام مي‌كنند؟

شركتها براي اينكار بايد بعد از ورود به سايت سپرده‌گذاري به قسمت فرم‌هاي شركت مراجعه كرده سپس در بخش فرم‌هاي امور عمليات سهامداران وارد بخشنامه شركت‌هاي پذيرفته شده گردند و با طراحي فرم مربوط به اصلاح‌مشخصات در سربرگ شركت مورد نظر و تكميل اطلاعات و ضميمه مدارك همراه با امضاء مجاز و مهر شركت، فرم مذكور را به سپرده‌گذاري ارسال نمايند.

اگر تعداد اصلاح‌مشخصات سهامداران شركت متعدد باشد ، شركت چگونه ميتواند اقدام نمايد؟

شركت پذيرفته شده ميتواند اسامي سهامداران خود را طي فرم‌هاي 10 نفره اصلاح‌مشخصات به سپرده‌گذاري ارسال نمايد.

تخصيص دارايي از سهامداران نامشخص به چه صورتي مي‌باشد؟

شركت پذيرفته شده با مراجعه به سايت و تكميل فرم اصلاح تعداد سهام در قسمت بخشنامه شركت‌هاي پذيرفته شده مبادرت به اين امر مي‌نمايد.

اگر سهامدار خواستار اصلاح‌مشخصات در كليه دارائي‌هايش باشد چه اقدامي مي‌بايست انجام دهد؟

فرد با مراجعه به دفاتر پيشخوان دولت و كارگزاريها مي‌تواند با تكميل فرم‌هاي مربوطه اقدام نمايد.

از چه راهی می توان برای اصلاح مشخصات اقدام نمود ؟

 • مراجعه به شرکت های کارگزاری
 • مراجعه به ناشرین
 • مراجعه سهامدار به دفاترمنتخب پیشخوان دولت -- لیست دفاتر با نشانی پستی در بخش دفاتv پیشخوان تارنما موجود می باشد

براي اصلاح مشخصات چه مدارکي مورد نیاز است؟

 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • آخرین برگ سهم
 • در صورت مراجعه وکیل نیاز به شناسنامه و کارت ملی موکل و وکیل به همراه وکالتنامه رسمی تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی

آیا در زمان انجام اصلاح مشخصات می توان خرید و فروش نمود؟

خیر پس از اصلاح مشخصات و تعیین مجدد کارگزار ناظر انجام معامله امکان پذیر می شود

در صورتي كه برگ سهم مفقود يا سرقت شده باشد چه کاری باید انجام داد؟

باید به دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه نمود.

آیا بدون داشتن اصل شناسنامه یا کارت ملی می توان کد سهامداری فعال صادرنمود؟

خیر

نقل و انتقال قهري يعني چه؟

در صورت فوت سهامدار ، سهام وي مي بايست مابين ورثه حين الفوت طبق گواهي حصر وراثت تقسيم گردد . كه براي انجام اين منظور مدارك زير مورد نياز مي باشد

 • گواهينامه حصر وراثت
 • گواهينامه واريز ماليات بر ارث كه اسم سهام شركت در آن درج شده باشد
 • گواهينامه فوت متوفي
 • رونوشت شناسنامه و كارت ملي متوفي
 • رونوشت شناسنامه و كارت ملي كليه ورثه
 • رونوشت برگ سهام

متقاضي كجا و به چه صورتي مي تواند درخواست تقسيم سهام متوفي را ارائه نمايد ؟

متقاضي به دو شكل مي تواند سهام را به ورثه منتقل نمايد

 • مراجعه به ناشرین بورسي / فرابورسی كه متوفي در آنها سهامدار بوده است
 • مراجعه به دفاترمنتخب پیشخوان دولت

اگر متوفي از شهداي گرانقدر باشد آيا گواهينامه واريز ماليات بر ارث نيز بايد ارائه شود ؟

بله هرچند اموال شهدا مشمول معافيت مي باشد ولي گواهينامه مذكور جزء لاينفك مدارك تقسيم مي باشد.

آيا در مرحله تقسيم سهام متوفي ورثه مي توانند سهام خود را در قالب عقد وكالت به يك نفر ديگر از ورثه انتقال دهند ؟

خير اين امر در مرحله تقسيم ميسر نمي باشد

اگر قبل از تقسيم سهام متوفي ، يك نفر از ورثه فوت نمايد به عبارت ديگر پرونده به صورت ( فوت در فوت ) گردد تقسيم سهام به چه نحوي صورت مي گيرد ؟

براي هر متوفي مدارك بايد به صورت كاملا مجزا و جداگانه ارائه گردد

اگر به هنگام تشكيل پرونده به گواهي حصر وراثت دسترسي نداشته باشيم و رونوشت آگهي حصر وراثت موجود باشد آيا امكان تشكيل پرونده قهري وجود دارد ؟

خیر

اگر متوفي از شهداي گرانقدر باشد نحوه تقسيم سهام شهيد بين ورثه چگونه است ؟

نحوه تقسيم سهام اين عزيزان توسط بنياد شهيد و امور ايثارگران ارائه مي گردد

اگر پرداخت ماليات بر ارث توسط يك يا چند نفر از ورثه صورت نگرفته باشد و كسي كه ماليات سهام خود را پرداخت نموده باشد درخواست تقسيم سهام و سهم الارث را ارائه داده باشد رويه به چه شكلي خواهد بود ؟

در اين صورت متقاضي تقسيم بايد كليه مدارك را ارائه نمايد از جمله تصوير شناسنامه و كارت ملي افرادي كه ماليات خودرا پرداخت ننموده اند. تقسيم سهام مابين كليه ورثه صورت مي گيرد و فقط افرادي كه گواهينامه واريز ماليات بر ارث ارائه ننموده اند كد سهام آنها مسدود مي شود تا زماني كه گواهينامه واريز ماليات بر ارث را ارائه نمايند

اگر به مدارك شناسايي متوفي دسترسي نبود يا يك نفر از ورثه از ارائه تصاوير شناسنامه خودداري نمايد متقاضي تقسيم بايد به چه نحوي برخورد نمايد ؟

در اين مواقع متقاضي يا بايد از طريق مرجع قضائي اقامه دعوا نموده و راي جهت تقسيم گرفته باشد و يا اگر به شناسنامه و كارت ملي متوفي يا احدي از ورثه دسترسي ندارد مي تواند از ثبت احوال منطقه تائيديه شناسنامه اي كه شامل نام ، نام خانوادگي ، نام پدر ، ش ش ، محل صدور ، تاريخ تولد ، سري و سريال شناسنامه و كد ملي باشد را بگيرد

سهام متوفي به شكل سپرده و غير سپرده باشد آيا امكان تقسيم ميسر مي باشد؟

خير تا زماني كه سهام متوفي به صورت سپرده يا غير سپرده مي باشد امكان تقسيم وجود ندارد.لذا متقاضي حتما بايد اصل برگ سهام را جهت سپرده نمودن به شركت سپرده گذاري ارائه نمايد

متقاضي پس از انجام كارتقسيم سهم بين ورثه ، چگونه از پايان كار خبردار مي شود؟

اگر پرونده از دفتر پيشخوان ارسال شده باشد يك پيامك كه بيان كننده انجام كار مي باشد به شماره تماس همراه متقاضي تشكيل پرونده ارسال مي گردد

وثيقه سهام اعضاي هيئت مديره به چه صورت مي‌باشد؟

ناشرمی تواند با تكميل و ارسال فرم شماره 3 "انسداد سهام اعضای هیات مدیره " (در بخش فرم های شرکت ، فرم های امور عملیات سهامداران ) به همراه آخرین روزنامه رسمی اقدام نمايد

آيا در فرم انسداد وثيقه هيئت مديره مي‌بايست اعضاي حقوقي معرفي گردند يا نماينده؟

اعلام عضو حقوقي يا نماينده حقيقي آن بستگي به خود ناشر دارد

ممنوع المعامله S چيست؟

اگر كليه كدهاي سهامداري كه در طول مدت 2 سال با ارزش دارایی بیشتر از پنجاه میلیون تومان اقدام به فروش سهام ننموده باشند . ممنوع المعامله s می گردند. که اجازه فروش ندارند . لازم به ذكر است كه خريد براي اين كدها بلا مانع مي باشد.

رفع ممنوعیت از معامله S به چه طریق صورت می پذیرد؟

فرايند رفع انسداد

 • مراجعه حضوري به دفتر مرکزی این شرکت واقع در تهران ، بلوار کشاورز خیابان نادری پلاک 13 ( با در دست داشتن اصل شناسنامه و كارت ملي )
 • مراجعه به تارنمای این شركت ،دريافت فرم رفع ممنوع المعامله S( در بخش فرم های شرکت ، فرم های امور عملیات سهامداران تكميل آن و گواهي امضاء در دفاتر اسناد رسمی و ارسال آن به همراه تصویر شناسنامه وكارت ملي)

علت اجرای برنامه ممنوع المعامله S ماهانه چیست؟

این برنامه طی دستور سازمان بورس و اوراق بهادار از سال 1391، مبنی بر محفاظت از دارایی راکد سهامداران تهیه و اجرا گردیده است.

این برنامه در چه بازه های زمانی انجام می شود؟

این برنامه در بازه های زمانی یک ماهه در انتهای هر ماه اجرا می گردد.

اجرای این برنامه از چه تاریخی بوده است؟

به طور منظم از سال 91 آغاز گردیده است ولی در سال 86 و 87 نیز صورت گرفته است.

شرایط مندرج در نامه ی ابلاغی سازمان بورس و اوراق بهادار چه بوده است؟

سهامدارانی که بالای 50میلیون تومان ارزش سهام داشته باشند و 2 سال پی در پی معامله خرید یا فروش نداشته باشند تا احراز هویت حضوری، ممنوع از فروش خواهند گردید، لیکن منعی برای خرید سهام نخواهند داشت.

اصطلاح آی پی اس به چه معنایی است؟

IPS مخفف investor portfolio system به معنای سامانه وضعیت دارایی سرمایه گذار می باشد. این امکان در سامانه شرکت سمات ارائه گردیده که از طریق آن سهامداران حقیقی و حقوقی می توانند با مراجعه به سایت سپرده گذاری مرکزی از وضعیت دارایی کد سهامداری خود مطلع شوند.

برای دریافت شناسه و رمز کاربری برای اشخاص حقیقی چه مراحلی راباید انجام داد ؟

سهامدار به دو روش می تواند شناسه کاربری دریافت نماید

 • مراجعه به دفاترمنتخب پیشخوان دولت.
 • اخذ و تکمیل فرم غیر حضوری شناسه کاربری (در بخش فرم های شرکت ، فرم های امور عملیات سهامداران ) به همراه گواهی امضا در دفاتر اسناد رسمی، تصویر شناسنامه و کارت ملی از طریق پست.

نکته

درج کد معاملاتی صحیح و فعال الزامی ا ست در صورتی که احتمال می دهید اطلاعات شما نیاز به اصلاح دارد بایستی حتما گزینه مربوطه را علامت بزنید یا در محل امضای خود بنویسید در صورت نیاز به اصلاح مشخصات این کار انجام شود و اینجانب مسئولیت ناشی از این اصلاح را به عهده می گیرم. درج این جمله به این خاطر است که در صورت اصلاح کدهای غلط که شما در حال کار کردن با آن ها هستید اين كدها غیر فعال مي گردد و تا زمان فعال شدن کد جدید شما قادر به معامله نخواهید بود.اما در هر صورت تا زمانی که اصلاح انجام نشود و کد فعال نگردد امکان صدور شناسه کاربری وجود نخواهد داشت. سعی شود در صورت امکان ایمیل های معرفی شده مربوط به گوگل و یاهو باشد تا مشکلی بروز نکند.

اشخاص حقوقی به چه صورت می توانند شناسه و رمز دریافت کنند ؟

لازم است درخواست شناسه کاربری در سر برگ شركت و به صورت تایپی تکمیل (کد سهامداری صحیح و فعال درج شود )گرديده و آدرس ایمیل شرکت در آن درج شود . نامه بايستي ممهور به مهر شرکت بوده و با امضای مدیر عامل به همراه آخرین روزنامه رسمی ارسال گردد.

بعد از دریافت شناسه و رمز کاربری از چه طریق می توان از وضعیت سهام مطلع گردید ؟

برای مشاهده وضعیت دارایی باید به تارنمای csdiran.com وارد و در قسمت مشاهده وضعیت دارایی شناسه و رمز کاربری را وارد کرد

در صورتی که رمز خود را فراموش کردم چگونه می توانم درخواست رمز مجدد داشته باشم ؟

در تارنمای این شرکت (قسمت وضعیت دارايي سهامداران بخش بازیابی رمزعبور با پست الکترونیکی) می توان شناسه کاربری( حرف اول نام به لاتين + دو حرف اول نام خانوادگی به لاتین +کد ملی) را وارد کرد و در محل آدرس ايميل ،آدرس ایمیلي كه در زمان درخواست اوليه ارائه نموده ايد را وارد نماييد، سپس درخواست خود را بفرستيد تا رمز جديد به ايميل شما ارسال گردد.

در صورتی که برای اولین بار با شناسه و رمز دریافتی ، نتوانيم وارد سامانه شويم و با پیام( شناسه و رمز اشتباه است)مواجه شويم، چه کاری انجام دهیم ؟

باید مرورگر ( بروزر) سیستم خود را روی آخرین نسخه( ورژن) تنظیم نمایید. ترجیحا" از لپ تاب ، آی پد یا تلفن همراه جهت ورود استفاده نشود.

چگونه می توان آدرس ایمیل خود را تغییر داد ؟

درقسمت وضعیت دارايي سهامداران، بخش ویرایش مشخصات ارتباطی سهامدار، اطلاعات شخصی خود را تغییر دهید

با استفاده از سیستم وضعیت دارایی چه اطلاعات دیگری می توان بدست آورد ؟

با دریافت شناسه و رمز کاربری می توان علاوه بر اطلاع از موجودی سبد سهام، از گردش معاملات یک روز کاری قبل و کارگزار ناظر هر نماد مطلع شد

برای ارائه درخواست شناسه کاربری و رمز کاربری در دفاتر پیشخوان به چه مدارکی نیاز داریم ؟

حضور شخص سهامدار یا وکیل سهامدار در دفتر پیشخوان جهت احراز هویت الزامی می باشد و ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی ، داشتن آدرس ایمیل شخصی(جی میل و یا یاهو) الزامی است در صورتی که وکیل درخواست را ارائه نماید علاوه بر مدارک ذکر شده ارائه اصل وکالتنامه محضری معتبرو کارت ملی وکیل الزامی است . مفاد وکالتنامه باید اجازه لازم برای ارائه این درخواست را توسط وکیل داده باشد و بلاعزل بودن وکیل را شامل شود. لازم به ذکر است در صورت ارائه درخواست توسط وکیل، تنها در صورت تایید وکالتنامه در واحد حقوقی شرکت سمات، شناسه و رمز صادر خواهد شد

چرا برخي از سهم ها در سامانه IPS قابل مشاهده نيست ؟

به غير از سهام توقيفي و وثیقه تمامي دارايي ها قابل مشاهده است.

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه در شرکت های سهامی به دلایل مختلف اقتصادی از جمله نیاز به توسعه عملیات تجاری ، تقویت بنیه مالی و اعتبار شرکت پس از کاهش امکانات ویا تنزیل ارزش پول صورت می گیرد.

تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه به چه صورتی می باشد؟

برای آنکه شرکت بتواند سرمایه خود را افزایش دهد لازم است ابتدا موضوع افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده تصویب شود. برای بررسی موضوع افزایش سرمایه در مجمع ضروری است قبلا دو نمونه سند به مجمع ارائه شده باشد : اول ، پیشنهاد هیئت مدیره راجع به افزایش سرمایه است که باید لزوم افزایش سرمایه را توجیه نموده باشد و حاوی گزارشی در مورد امور شرکت از ابتدای سال مالی در جریان باشد و در صورتی که تا آن موقع مجمع در مورد حساب های سال مالی قبل تصمیم نگرفته باشد ، حاکی از وضع شرکت از ابتدای سال مالی قبل باشد دوم ، گزارش بازرس یا بازرسان درباره پیشنهاد هیئت مدیره

گواهینامه حق تقدم چیست؟

گواهی نامه حق تقدم (حق خرید)، گواهینامه ای است که در آن میزان حق تقدم در خرید سهم، وجوه قابل واریز و مطالبات سهامدار در صورتی که وجود داشته باشد، قید شده است.

افزایش سرمایه به چند روش صورت می گیرد ؟

به طور کلی دو شیوه برای افزایش سرمایه شرکت وجود دارد که عبارت از صدور سهام جدید وبالا بردن مبلغ اسمی سهام ( هرسهم 1000ریال )موجود می باشد.

افزایش از طریق صدور سهام جدید چگونه است؟

پرداخت مبلغ اسمی سهم به نقد: سهامداران با مراجعه به بانک مبلغ اسمی سهام پذیره نویسی شده را می پردازند .

تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید: منظور از عبارت " مطالبات نقدی حال شده " مطالباتی است که موعد پرداخت آن رسیده باشد . گاهی شرکت به جای پرداخت دیون خود به اشخاص با آنها توافق نموده و در عوض طلب آنها ، سهام شرکت را به ایشان تملیک کند .

انتقال سود تقسیم نشده یا اندوخته یا عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت :شرکت می تواند تصمیم بگیرد به جای آنکه سود را بین سهامداران تقسیم کند با موافقت سهامداران معادل آن سهام جدید به ایشان اختصاص دهد.

سهامداران چگونه از تصمیم شرکت برای افزایش سرمایه مطلع می شوند؟

ارسال برگه به آدرس سهامدار و اطلاعیه در روزنامه های کثیرالانتشار و روزنامه های شرکت و اطلاعیه در سایت کدال

طریقه استفاده از برگه حق تقدم چگونه است ؟

فرم افزایش سرمایه در مهلت تعیین شده تکمیل و برای شرکت ارسال کنند .این اقدام به منزله تمایل سهامدار به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت است.اگر مبلغ واریزی داشته باشد که علاوه بر تکمیل فرم ، مبلغ اسمی سهام را به حساب شرکت واریز نمایند تا سهام جدید ، به نام آنها صادر شود.

مهلت قانونی استفاده از حق تقدم به چه صورتی است ؟

مهلت استفاده از حق تقدم 60 روز می باشد ( ممکن است شرکت مهلت استفاده از حق تقدم را تمدید نماید)

آیا سهامداران فعلی ، ملزم به استفاده از حق تقدم خود هستند و در صورت استفاده نکردن از حق تقدم ، از کسب سود ناشی از مابه التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار سهم محروم خواهند شد؟

برخی از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزایش سرمایه شرکت و یا هردلیل دیگر ، در مهلت تعیین شده هیچ اقدامی نکنند. در این حالت ، شرکت پس از پایان مهلت مقرر، سهام باقیمانده را با قیمت روز بازار ، در بورس فروخته و مابه التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار را به حساب سهامدارانی که از حق تقدم استفاده نکرده اند ، واریز می کند.

دسته ای از افراد هستند که گواهی حق تقدم خرید سهام خود را در بورس می فروشند . این گروه از سهامداران می توانند برای فروش گواهی حق تقدم سهام خود ، به یکی از شرکت های کارگزاری بورس مراجعه واین گواهی را به قیمت روز بازار ، به فروش برسانند. قیمت گواهی حق تقدم در بورس ، معمولا معادل تفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار سهم است .

• مبلغ اسمی سهام در بازار سرمایه 1000 ریال می باشد

در صورت عدم دریافت برگ حق تقدم در بازه 60 روزه افزایش سرمایه چه باید کرد ؟

پس از تماس سهامدار با سپرده گذاری مرکزی و بعد از بررسی در سیستم نسبت به ارسال یا عدم ارسال برگ حق تقدم اقدام لازم صورت گرفته و در صورت عدم ارسال و نداشتن آدرس، از ایشان درخواست ارسال مشخصات شناسنامه ای و آدرس جهت ارسال برگ حق تقدم می نمائیم ( فکس جهت ارسال مشخصات به شماره 33961297 می باشد )

سهامدار چگونه ازمیزان ضرایب افزایش سرمایه مطلع شود ؟

سهامدار با مراجعه به سایت کدال و وارد نمودن نماد شرکت می تواند مصوبات مجمع فوق العاده را مشاهده و ضرایب حاصل از افزایش سرمایه را مشاهده نماید و در صورت عدم امکان دسترسی طی تماس با امور ارتباط با مشتریان و خدمات الکترونیک شرکت سپرده گذاری مرکزی توضیحات لازم به سهامدار داده خواهد شد.

سهامدار دقیقا نمی داند که سهام دارد یا نه و سهامدار چه شرکتی می باشد ؟

در سیستم چک شده و در صورت وجود نام سهامدار در یکی ازشرکت های طرف قرارداد افزایش سرمایه با امور ارتباط با مشتریان و خدمات الکترونیک شرکت سپرده گذاری مرکزی به سهامدار اعلام می گردد. در ضمن پرینت دارایی سهامداران با مراجعه حضوری قایل چاپ و ارائه می باشد.

سهامدار کدام یک از بندهای پشت صفحه برگ حق تقدم را کامل نماید ؟

اگر سهامدار دارای مطالبات بوده و مطالبات ایشان جوابگوی افزایش سرمایه باشد و مبلغ قابل واریز برگ حق تقدم صفر ریال باشد فرم شماره یک پشت برگ حق تقدم و اگر واریزی نقدی داشته باشد، بعد از واریز وجه فرم شماره دو را کامل نموده و اصل فیش واریزی به همراه گواهینامه به آدرس بند الف در گواهینامه و در صورت عدم نیاز به افزایش سرمایه بند سوم و گزینه عدم تمایل را کامل نمایند.

برگه حق تقدم بعد از تکمیل به کدام آدرس فرستاده شود ؟

به آدرس موجود در بند الف گواهینامه حق تقدم که همان آدرس تالار خدمات امور سهامداری شرکت سپرده گذاری مرکزی به نشانی خیابان سعدی جنوبی بعداز چهار راه استقلال ( مخبرالدوله) جنب بانک ملی سعدی ساختمان تقی نیا طبقه همکف می باشد.

برگ ارسالی از طریق پست در مورد چه چیزی می باشد ؟

برگه افزایش سرمایه شرکتی که سهامدار در آن شرکت سهام دارد.

مطالبات اعلام شده از طرف ناشر به تومان یا ریال می باشد ؟

تمام مبالغ درج شده در برگ حق تقدم به ریال می باشد.

برگه حق تقدم و فیش واریزی از طریق پست ارسال گردیده آیا تحویل شما شده است ؟

در پی تماس سهامدار در سیستم چک می شود و در صورت درج مندرجات فیش واریزی و برگ حق تقدم در سیستم به سهامدار اطلاع داده و در صورت عدم درج در سیستم سهامداران طی 10روز آینده تماس مجدد داشته باشند.

شناسه پرداخت را چگونه دریافت نمائیم ؟

با تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به تالار خدمات امور سهامداری نسبت به ایجاد شناسه پرداخت برای سهامدار اقدام شده و سهامدار می تواند واریزی افزایش سرمایه را انجام دهد.

اولین مرحله قبل از ایجاد حق تقدم استفاده نشده چیست؟

در مرحله اول ناشر می بایست آخرین رجیستری حق تقدم را کتبا از شرکت سمات در خواست نماید.

نحوه تکمیل و ارایه لیست حق تقدم استفاده نشده به چه صورت می باشد؟

به منظور تسریع رویه حق تقدم استفاده نشده، جهت ارسال و عودت فایل مربوطه به شرکت سمات، نکات ذیل می بایست مد نظر قرار گیرند:

 1. صدور درخواست تحویل فایل حق تقدم استفاده نشده به امورناشران شرکت سمات
 2. دریافت فایل پاسخ در قالب لوح فشرده آرم دار از شرکت سمات که در این فایل لوح فشرده حاوی اطلاعات حق تقدم استفاده نشده است و کلیه ستون های آن قفل شده و تنها ستون "حق تقدم استفاده نشده" قابل ویرایش می باشد.
 3. کپی فایل مربوطه بر روی سیستم کامپیوتری خود و اعمال اعداد حق تقدم استفاده نشده و تهیه فایل نهایی با استفاده از فرمت های ذیل:
 4. فرمت کلی نام فایل ارائه شده توسط سمات: "تاریخ تهیه فایل"-"نماد ناشر"-"CSDI"
 5. فرمت کلی نام فایل ناشر جهت تحویل به سازمان بورس: "تاریخ تهیه فایل""CSDI"- -"نماد ناشر"
 6. فایل تغییر نام داده شده را درون همان لوح فشرده ی دریافتی از شرکت سمات رایت کرده و پس از مهر و امضا به سازمان بورس و اوراق بهادار تحویل نمایند.
 7. در صورت هرگونه تغییر در محتوای سایر ستون ها (به غیر از ستون حق تقدم استفاده نشده)، لوح فشرده از درجه اعتبار ساقط خواهد شد و قابلیت انجام عملیات را نخواهد داشت.

در فرایند حق تقدم استفاده نشده در صورت داشتن مغایرت در تعداد سهام اعلامی از سوی ناشر چه کاری باید انجام شود؟

در صورت وجود مغایرتی که منجر به تغییر سر جمع کل حق تقدم استفاده نشده اعلامی از سوی سازمان بورس گردد، رویه با اصلاح نامه و فایل مجددا از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار قابل انجام خواهد بود و در غیر این صورت، زمانی که مغایرت منجر به جابجایی حق تقدم بین سهامداران و بدون تغییر در سر جمع حق تقدم باشد، سمات می تواند رأسا عملیات اصلاح را انجام دهد.

روند عملیات تجمیع حق تقدم استفاده نشده در شرکت سمات چند روز زمان نیاز دارد؟

اگر درفایل ارسالی از جانب ناشر مغایرت وجود نداشته باشد ظرف 2ساعت کار انجام می شود و نامه ایجاد کد حق تقدم استفاده نشده بصورت قابل معامله به اداره نظارت برناشران و رونوشت به ناشر تهیه و ارسال می گردد.

چرا حق تقدم به ما تعلق نگرفته است؟

اعمال حق تقدم استفاده نشده توسط سمات صرفا از طریق لیستی است که از طرف ناشر به سمات تحویل داده شده است. از جمله دلایل ممکن است واریز نکردن مبلغ حق تقدم ، نرسیدن رسید یا فیش بانکی به امور سهام , حق تقدم تعلق گرفته بصورت حق تقدم استفاده نشده بفروش رفته و ... برای اطلاع بیشتر با امور سهام شرکت ناشر تماس گرفته شود.

مدارک لازم برای افزایش سرمایه چیست؟ تایید چه مراجعی مورد نیاز می باشد؟

نامه در خواست افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید ناشر در سازمان بورس مورد بررسی قرار می گیرد و پس از ملاحظات، اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه با رعایت قوانین و مقررات مربوطه تهیه و از واحد نظارت بر ناشران بورس و یا فرابورس به شرکت سمات ارسال می گردد. بر اساس اطلاعات موجود در نامه میزان افزایش سرمایه بررسی و پس از کنترل صحت آن در سیستم اعمال می شود.

مهلت استفاده یا معامله از حق تقدم چه زمانی است؟

از زمان اعمال افزایش سرمایه جدید از نوع حق تقدم درسیستم معاملات، به سهامداران دوماه مهلت داده می شود تا نسبت به استفاده و یا فروش حق تقدم تعلق گرفته اقدام کنند. پس از پایان مهلت استفاده از حق تقدم، لیست سهامدارانی که از آن استفاده نکرده اند به ناشر اعلام شده تا کل تعداد سهام در کد حق تـ00300 تجمیع و تا حدود یک ماه فرصت معامله دارد. پس از فروش حق تقدم های استفاده نشده و طی شدن مراحل قانونی، شرکت می تواند نسبت به سپرده کردن اصل سرمایه و تهیه برنامه چاپ گواهینامه از طریق شرکت سمات اقدام نماید.

نحوه محاسبه افزایش سرمایه چگونه انجام می شود؟

افزایش سرمایه باتوجه به نامه سازمان بورس و ضریب اعلام شده که بصورت کسری یا اعشاری می باشد با 8 رقم اعشار محاسبه می گردد و نتیجه اعمال افزایش سرمایه طی نامه به سازمان و ناشر اعلام می گردد.

علت عدم تعلق نگرفتن افزایش سرمایه به سهامدار چیست؟

در صورتی که در تاریخ برگزاری مجمع افزایش سرمایه، سهامدار شرکت نبوده باشد، در فهرست مربوط به سهامدارانی که در تاریخ تصویب و اعلام افزایش سرمایه سهامدار بوده اند قرار نمی گیرد.

پاره سهام چگونه محاسبه می شود؟

کلیه محاسبات براساس جزییات نامه ارسالی از جانب سازمان بورس محاسبه و اعمال می گردد. ضمنا نحوه محاسبه افزایش سرمایه در شرکت سمات بصورت ذیل محاسبه می گردد:

تعداد سهام ضرب در ضریب اعلام شده از جانب سازمان با هشت رقم اعشار,

( رقم صحیح = حق تقدم/جایزه ) و (رقم اعشار= پاره سهام ) در نظر گرفته می شود.

آیا کار ادغام انجام شده است؟

فرایند ادغام به دلیل تهیه لیست و نیاز به تایید رجیستری نهایی توسط ناشر، ممکن است طولانی از فرایند های معمول گردد لذا بطور معمول روی نامه یادداشت گذاشته می شود که کار ادغام در چه زمان و تاریخی صورت پذیرفته است و در صورت تماس تلفنی نماینده ناشر بر اساس همان یادداشت، مرکز تماس یا کارشناس انجام دهنده شخصا پاسخگو می باشد.

زمان لازم جهت قابل معامله شدن نماد یک شرکت چه مدت می باشد؟

زمان انجام ادغام بطور معمول یک ساعت می باشد و زمان سپرده شدن و قابل معامله شدن بسته به زمان دریافت CD تایید شده و سایر مستندات از طرف ناشر توسط سمات می باشد.

در صورت بروز مشکل در نرسیدن نامه از سازمان یا مواردی که مدارک به دست سمات نرسیده باشد, مراتب از طریق نماینده ناشر در سازمان بورس پیگیری می گردد.

چه مدارکی جهت ادغام لازم می باشد؟

فرم شماره یک (درخواست ثبت سپرده گذاری) و آخرین روزنامه رسمی که در آن لیست افراد دارای امضاء مجاز آمده است و نامه ای که از سامان بورس, بخش ناشران بورسی یا فرابورسی باید به شرکت سپرده گذاری ارسال گردد.

فرم شماره یک را از چه طریق می توان تهیه نمود؟

از طریق سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران, قسمتی که برای دانلود فرم ها در نظر گرفته شده است. در آدرس http://www.csdiran.com/Forms که در آدرس مذکور فرم سپرده گذاری برای شرکت های بورسی و فرابورسی, گنجانده شده است.

بعد از ادغام, ناشر چه کاری باید انجام دهد؟

روز بعد از ادغام, رجیستری آخرین لیست سهامداران آن نماد در دو عدد CD آماده می شود که باید نماینده ناشر برای دریافت آنها مراجعه نماید. CD های مذکور پس از تایید ناشر و ممهور شدن آنها به مهر شرکت و پس از اینکه توسط 2نفر از صاحبان امضای شرکت بر روی آنها امضا صورت پذیرفت، به امور ناشران عودت داده می شود.

گواهینامه افزایش سرمایه را از کجا دریافت کنیم؟

بعد از مرحله اجرای عملیات ادغام برای کلیه سهامداران، گواهینامه جدید در قالب فایل الکترونیکی ایجاد می شود و جهت دریافت آن باید به محل شرکت (ناشر) مراجعه شود.

چرا سهام افزایش سرمایه یک سهامدار کارگزار ناظر ندارد؟

اگر در زمان افزایش سرمایه یک سهامدار در نماد اصلی دارای سهم و ناظر باشد، در حین فرایند افزایش سرمایه ناظر به نماد حق تقدم یا جایزه منتقل می شود: در غیر اینصورت به دلایلی نظیر فروش یا انتقال سهم کامل در نماد اصلی، سهامدار می بایست در نماد جدید که ناشی از افزایش سرمایه بوجود آمده است، اقدام به تعیین کارگزار ناظر نماید.

چرا سهام برخی از سهامداران بصورت غیر سپرده می باشد؟

دارایی سهامداران حقیقی و علی الخصوص حقوقی ناشرانی که نسبت به ارایه مدارک مثبته در زمان بدو ورود به بورس ها جهت سپرده شدن به سپرده گذاری مرکزی اقدام نکرده باشند بصورت غیرسپرده باقی می ماند تا زمانی که اصل سهام اولیه ایشان جهت سپرده کردن از طریق ناشر یا کارگزاران بورس به شرکت سمات تحویل شود تا سهام سپرده و قابل معامله گردد.

چگونه وکالتنامه خود را جهت فروش سهام موکلم تایید نمایم؟

فقط شخص وکیل با مراجعه حضوری به ساختمان سعدی و با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز ذیل:

 • اصل و کپی وکالتنامه
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی وکیل
 • اصل و کپی آخرین برگ سهام
 • اعتبار و استمرار کتبی وکالتنامه به تاریخ روز

در صورتیکه وکیل یا موکل حقوقی باشند علاوه بر تهیه مدارک بالا، مدارک ذیل نیز مورد نیاز می باشد:

 • آگهی تغییرات روزنامه رسمی که صاحبان امضا مجاز مشخص شده باشد
 • کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا مجاز
 • نامه معرفی نماینده که صاحبان امضا مجاز آنرا امضا و مهر نموده اند.

ارائه استمرار سند وکالت هنگام مراجعه چه الزامی دارد؟

با توجه به اینکه امکان عزل وکیل یا وکلا مندرج در یک سند وکالت وجود دارد ، به منظور حفظ حقوق موکلین و سهامداران قبل از ارائه تاییدیه استمرار وکالت و پا برجا بودن وکیل بررسی می شود.

در صورت بروز هر گونه اختلاف بین وکیل و موکلین در خصوص مورد وکالت ، عرفا موکل و وکیل و یا مرجع قضایی موارد اختلاف و موارد لازم به افزودن در سند وکالت را به دفترخانه تنظیم کننده سند وکالت اطلاع می دهند. لذا به منظور حفظ حقوق موکل و وکیل ارائه استمرار و پابرجا بودن مفاد سند وکالت تا زمان ارائه به سمات الزامی می باشد.

چگونه برگ سهام خود/ موکلین را که از دفاتر پیشخوان درخواست نموده ام، دریافت نمایم ؟

با دریافت شناسه و آدرس لینک دانلود چاپ گواهینامه خود که از طریق سمات برای شما پیامک شده، می توانید بدون مراجعه حضوری گواهینامه های خود را دریافت نمایید. در غیر اینصورت، با مدارک شناسایی خود، وکالتنامه(درصورت داشتن وکالتنامه) و به همراه رسید دفاتر پیشخوان توسط مراجعه حضوری به ساختمان سعدی می توانید گواهینامه های درخواست شده خود را دریافت نمایید.

چگونه سهام خود را نزد شرکت سمات سپرده و قابل معامله نمایم ؟

به کارگزاری مراجعه و سهام خود را سپرده نمایید.

چگونه می توانم از وضعیت دارایی/گردش معاملات سهام خود مطلع شوم ؟

با ارائه شناسنامه، کارت ملی و مراجعه به ساختمان سعدی وضعیت دارایی/گردش معاملات خود را دریافت نمایید.

آیا می توانم بدون مراجعه حضوری به شرکت سپرده گذاری مرکزی از وضعیت سهام خود مطلع شوم ؟

بله. شرکت سمات سامانه ای تحت عنوان IPS راه اندازی نموده که سهامداران می توانند با یکبار مراجعه حضوری به ساختمان سعدی و یا دفاتر پیشخوان منتخب در سراسر استانهای کشور، درخواست عضویت در این سامانه را نموده و پس از صدور شناسه کاربری و رمز عبور از خدمات این سرویس بهره مند گردند.

توجه: سهامداران ملزم به ارائه آدرس پست الکترونیکی جهت استفاده از این سرویس می باشد

آیا یک نفر به نمایندگی از وراث می تواند برگه سهام آنها را دریافت نماید؟

در صورتی که شما نماینده قانونی وارث باشید و از ایشان وکالتنامه ای در این خصوص داشته باشید با حضور در تالار سعدی می توانید برگه های سهام های وراث را دریافت نمایید.

براي در يافت سود از چه طريق بايد اقدام نمایم ؟

به سه طریق می توان جهت دریافت سود اقدام نمود:

الف- اعلام شماره شبا حساب خود از طریق مراجعه حضوری به كارگزار ناظر

ب- مراجعه حضوری به تالار سعدي

ج- ناشران طرف قرارداد با سمات

با توجه به اينكه شماره شبا را اعلام كرده ام، هنوز سود برايم پرداخت نگردیده است ؟

الف- در صورتیکه به کارگزاری خود شماره شبا اعلام نموده اید، با آن کارگزاری تماس گرفته و مطمئن شوید که اطلاعات شما از سوی آنها به شرکت سمات ارائه شده است.

ب- در صورتیکه شماره شبا خود را به شرکت ناشرطرف قرارداد با سمات اعلام نموده اید، با آن ناشر تماس گرفته و مطمئن شوید که اطلاعات شما از سوی آنها به شرکت سمات ارائه شده است.

ج- در صورتیکه از معرفی شبای خود توسط کارگزار و ناشر به شرکت سمات اطمینان حاصل نمودید می توانید با مرکز تماس شرکت سمات (42315) تماس و جویای علت عدم پرداخت سود خود شوید.

چگونه صورت حساب سود های دریافتی از سمات را دريافت نمایم ؟

با اعلام درخواست به كارگزار ناظرخود، از سوي آن کارگزاری نامه اي به شرکت سمات ارسال، و ريز پرداختي شما تهيه و به کارگزاری ارسال مي گردد.

با توجه به اینکه قبل از پایان دوره سود سررسید ، اوراق را فروخته ام، چگونه می توانم از سود میان دوره روز شمار آن اطلاع حاصل نمایم ؟

محاسبات و تسویه سود ميان دوره به صورت روز شمار و ازطريق كارگزار ناظرتان صورت مي پذیرد .

با توجه به اينكه يك روز قبل از پایان سررسيد اوراق، آن را خريد نموده ام، سود به من تعلق مي گيرد ياخير؟

بله، سود به آخرين فردي كه داراي اوراق باشد تعلق مي گيرد حتي اگر يك روز قبل از سررسيد خريد نموده باشد.

چگونه سود خود را که از طریق شعب بانك ملي (توسط سمات) توزیع می شود ، دريافت نمایم؟

ابتدا از طریق تماس با ناشر یا مدیریت ارتباطات با مشتریان و خدمات الکترونیکی، از تاریخ دقیق واریز سود خود از شعب بانک ملی اطمينان حاصل نموده، سپس با همراه داشتن كارت ملي و مراجعه به یکی از شعب بانك ملي سراسركشور مي توانيد سود خود را دريافت نمایید.

در صورتيكه براي دريافت سود از طریق شعب بانک ملی با مشكلي مواجه شدید با مدیریت امور ارتباطات با مشتريان و خدمات الکترونیکی تماس گرفته تا اقدامات لازم جهت رفع مشکل انجام پذیرد.

سهامدار شرکت ناشر طرف قرارداد با سمات می باشم، چگونه اطلاع یابم که در لیست دریافت کنندگان سود سهام می باشم؟

طی تماس تلفنی با شرکت ناشر یا کارشناسان مدیریت ارتباطات با مشتریان از این موضوع اطلاع حاصل نمایید.

آیا امکان اطلاع رسانی مبالغ واریز شده به حساب من توسط سمات بابت سود انواع اوراق و سود ناشران طرف قرارداد با سمات بدون واسطه کارگزاری وجود دارد؟

بله شما می توانید تلفن همراه خود را یکبار از طریق کارگزاری یا شخصا جهت اطلاع رسانی مبالغ سود واریز شده به حسابتان اعلام نمایید تا از طریق پیامک اطلاعات مبالغ واریز شده به حسابتان را دریافت نمایید.

ايجاد كد سرمايه‌گذار خارجي در بورس و فرابورس به چه گونه ميباشد؟

سرمايه‌گذار از طريق كارگزاري مربوطه درخواست صدور مجوز معامله خود را مطابق با ضوابط اعطاي مجوز سازمان بورس به سازمان ارسال كرده ، بعد از صدور مجوز و ارسال درخواست ايجاد كد به انضمام مجوز از طريق كارگزار به سپرده‌گذاري كد معاملاتي ايجاد خواهد شد.

اگر سرمايه‌گذاري خواستار فعاليت در بورس انرژي باشد چه اقدامي بايد نمايد؟

كارگزار مدارك سرمايه‌گذار را مطابق با اطلاعيه شماره 94794/15 (شماره اتوماسيون:21966/700) مورخ 30/10/92 مي‌بايست به شركت سپرده گذاري ارسال نمايد.

شرکت سمات چه گزارشاتی می تواند به ناشرین ارایه دهد؟

بطور معمول شرکت سمات بر حسب درخواست ناشر فایل رجیستری، گزارش معاملات، گزارش نقل و انتقالات، فایل های BBS، ریز سهام وثیقه و ریز سهام مسدود را در اختیار ایشان قرار می دهد.

آیا نامه درخواست گزارشات فرمت خاصی دارد؟

بله. برای درخواست فایل رجیستری، نام نماد و تاریخ مورد نظر، برای فایل معاملات، فایل نقل و انتقالات و فایل های BBS نیز باید نام نماد و تاریخ شروع و پایان دوره زمانی مورد نظر، حتما در نامه ذکر شده باشد. همچنین فرمت کامل نامه های ارسالی در سایت سمات جهت مشاهده و دانلود موجود می باشد.

بعداز ثبت درخواست در دبیرخانه، تهیه گزارش درخواستی چه مدت به طول می انجامد؟

اگر سررسید آنها (یعنی تاریخ گزارش) روزهای آتی نباشد، حداکثر 1 روز کاری به طول می انجامد و در صورت نیاز به دریافت گزارش فوری ثبت نامه با قید فوریت در دبیر خانه امکان پذیر است.

به چه صورت می توانیم درخواست خود را پیگیری و از وضعیت آن مطلع گردیم؟

بطور معمول بعد از یک الی دو روز کاری، می توان ضمن تماس با واحد پیگیری یا مرکز تماس سمات از وضعیت درخواست نامه مطلع گردید. ضمنا تحویل حضوری گزارشات به مشتریان نیز با واحد پیگیری می باشد.

فایل رجیستری چیست؟

فایل رجیستری حاوی مشخصات شناسنامه ای سهامداران به همراه کد ملی و تعداد سهام هریک از آنها در یک تاریخ معین در یک نماد می باشد.

آیا این امکان وجود دارد تا اطلاعات آدرس و شماره تماس و نیز حساب بانکی سهامداران را درخواست نمود؟

خیر، زیرا در سامانه کنونی شرکت سمات، اطلاعات آدرس و شماره تلفن و یا حساب بانکی سهامداران ثبت نشده است.

آیا فایل رجیستری هر تاریخ دلخواه قابل اخذ می باشد؟

بله. به شرط آنکه در آن تاریخ مورد نظر، نماد آن شرکت جزء شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه (بورسی و یا فرابورسی) بوده باشد.

آیا می توان درخواست فایل رجیستری مربوط به یک دوره (از تاریخ ... تا تاریخ ...) را نمود؟

خیر، فایل رجیستری برای یک دوره معنی ندارد و فقط برای یک تاریخ معین تهیه می گردد. البته می توان در یک درخواست، درخواست چندین رجیستری را کرد لکن باید تعداد آنها محدود و حداکثر سه یا چهار مورد بیشتر نباشد.

اگر رجیستری درخواست شده مربوط به یک روز تعطیل باشد شرکت سمات رجیستری چه روزی را ارائه خواهد داد؟

اگر تاریخ اعلام شده مربوط به یک روز تعطیل باشد اولین روز کاری قبل از آن تاریخ ملاک تهیه فایل رجیستری خواهد بود. بطور مثال اگر ناشر درخواست رجیستری روز 8/12/93 را نماید چون روزهای 8 (جمعه)و 7(پنج شنبه) تعطیل بوده است رجیستری روز قبل یعنی رجیستری 6/12/93 تهیه و ارایه می گردد.

آیا رجیستری به تاریخ روز، قابل دریافت در همان روز می باشد؟

خیر، زیرا همواره این احتمال وجود دارد بنا به دلایل مختلف برخی از عملیات های انجام شده در آن روز (مثل معاملات و یا نقل و انتقالات) به دستور مراجع ذیربط در ساعات پایانی آن روز ابطال گردد. لذا رجیستری روزانه پس از پایان روز قطعی می گردد و از فردای آن روز قابل ارایه می باشد.

گزارش معاملات چیست؟

فایل معاملات حاوی ریز اطلاعات معاملات انجام شده در یک دوره معین (از تاریخ ... تا تاریخ ...) از قبیل مشخصات خریدار، فروشنده، سهم مورد معامله، تعداد سهم مورد معامله، قیمت هر سهم، کارگزار خریدار، کارگزار فروشنده، تاریخ انجام معامله و شماره اعلامیه می باشد.

نکته: در گزارش معاملاتی که به افراد حقیقی یا حقوقی (به غیر از ناشرین) داده می شود اطلاعات طرف مقابل درج نمی گردد بطور مثال در گزارش معاملاتی که قرار است به آقای X ارایه شود، در معاملاتی که آقای X خریدار است اطلاعات فروشنده و در معاملاتی که آقای X فروشنده است اطلاعات خریدار درج نمی گردد.

آیا می توان گزارش معاملات را برای هر دوره دلخواه درخواست نمود؟

بله. اما توجه داشته باشید که صرفاً معاملاتی که در بورس یا فرابورس انجام شده باشد در سامانه شرکت سمات ثبت گردیده و قابل ارایه می باشد.

گزارش نقل و انتقالات چیست؟

فایل نقل و انتقالات حاوی ریز اطلاعات نقل و انتقالات سهام (به غیر از معاملات) انجام شده در یک دوره معین (از تاریخ ... تا تاریخ ...) از قبیل نماد، تاریخ انتقال، تاریخ نامه ثبتی، شماره نامه ثبتی، انتقال دهنده / انتقال گیرنده، تعداد سهام انتقال یافته (میزان سپرده انتقالی، میزان غیر سپرده انتقالی) می باشد.

آیا می توان گزارش نقل و انتقالات را برای هر دوره دلخواه درخواست نمود؟

بله، اما توجه داشته باشید که صرفاً نقل و انتقالاتی که در بورس یا فرابورس انجام شده باشد در سامانه شرکت سمات ثبت گردیده و قابل ارایه می باشد.

تفاوت گزارش معاملات با گزارش نقل و انتقالات چیست؟

به هر نوع جابجائی سهام از یک کد به کد دیگر (به غیر از معاملات) نقل و انتقال گفته می شود که انواع مختلفی دارد از جمله توثیق سهام، رفع توثیق سهام، توقیف سهام، رفع توقیف، انتقال قهری فوتی (تقسیم سهم متوفی بین ورّاث)، اصلاح مشخصات، انتقال قانونی (بر اساس حکم دادگاه و دیگر مراجع ذیصلاح ) و ....

فایل BBS چیست؟

منظور از فایلهای BBS فایل های تغییرات روزانه با فرمت DBF و با پسوند C , R ,Tهستند که شامل نقل و انتقالات روزانه، معاملات روزانه و مشخصات سهامداران جدید می باشند. معمولاً ناشرین از نرم افزار امور سهامی استفاده می کنند که با استفاده از فایلهای BBS رجیستری ایشان بروز رسانی می شود.

آیا امکان دریافت روزانه فایل های BBS از شرکت سمات وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر سرویس ارایه روزانه فایلهای BBS توسط شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به ناشرین ارایه می گردد. درحالیکه شرکت سمات تنها بر حسب درخواست موردی، فایلهای BBS مربوط به یک دوره زمانی را بصورت یکجا به ناشر ارایه می نماید. برای اخذ سرویس دریافت روزانه فایلهای BBS می توانید با شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس: تهران، خيابان شهيد بهشتي، خيابان شهيد سرافراز، کوچه ششم شماره 2 کد پستي 1586845311 و تلفن 84301301 تماس حاصل فرمایید.

آیا گزارشات تهیه شده هزینه دارد؟ اگر هزینه دارند به چه صورت می باشد؟

در حال حاضر فقط برای ارایه فایل رجیستری هزینه دریافت می شود و برای سایر گزارشات هزینه ای اخذ نمی گردد. هزینه تهیه فایل رجیستری به ازای هر رکورد 60 ریال (حداکثر 600،000 ریال) می باشد و مالیات بر ارزش افزوده نیز طبق مقررات به آن اضافه می گردد.

آیا می توان بدون مراجعه حضوری درخواست گزارش خود را ارایه نموده و از طریق ایمیل آن را دریافت نمود؟

بله. برای این منظور درخواست کننده می تواند درخواست خود را به شماره نمابر دبیر خانه سمات (42365186) و یا از طریق داکیونت سازمان بورس ارسال نماید و برای دریافت گزارش از طریق ایمیل نیز کافیست آدرس ایمیل مربوطه را در نامه قید کرده باشد. البته چنانچه گزارش تهیه شده شامل هزینه باشد قبل از ارسال گزارش تهیه شده، ایشان بایستی ضمن تماس با واحد پیگیری، مبلغ هزینه را جویا شده و نسبت به واریز و سپس ارسال تصویر فیش واریزی از طریق نمابر به واحد پیگیری اقدام نمایند.

فرمت گزارشاتی که ارایه می گردد چیست؟

در حال حاضر فایل BBS فقط با فرمت DBF ارایه می شود اما فایلهای رجیستری، معاملات و نقل و انتقالات با فرمت اکسل هم ارایه می گردد.

آیا فایل های گزارش با فرمت TSK قابل ارایه است؟

خیر، این فرمت بسیار قدیمی بوده و دیگر گزارشات با این فرمت ارایه نمی گردد.

برای برگزاری مجمع، نماد در چه تاریخی متوقف می شود؟

جهت برگزاری مجمع سالیانه و یا فوق العاده، نماد حدود 48 ساعت قبل از برگزاری مجمع متوقف شده و بعد از توقف، آخرین رجیستری قابل ارایه می باشد.

آیا فایل مانده دارایی مشتریان یک کارگزاری به تاریخی غیر از تاریخ روز قابل ارایه است؟

خیر، فایل گزارش مانده دارایی مشتریان یک کارگزاری تنها به تاریخ روز قابل تهیه بوده و به تاریخ های گذشته قابل ارایه نمی باشد.

آیا فهرست ریز سهام وثیقه گروهی در یک تاریخ معین در گذشته قابل ارایه است؟

خیر، فهرست ریز سهام وثیقه گروهی در تاریخی به غیر از تاریخ روز قابل ارایه نمی باشد.

جهت استفاده از معافیت مالیاتی و ارایه گزارش به اداره نظارت بر ناشران بورسی و فرابورسی، چه گزارشاتی از شرکت سمات قابل دریافت است؟

برای این امر، ناشرین گزارش معاملات و نقل و انتقالات خود را در یک سال مالی از شرکت سمات دریافت می کنند.

برای رفع مغایرت های موجود در اطلاعات سامانه های داخلی ناشرین، شرکت سمات چه کمکی می تواند انجام دهد؟

مغایرت های موجود در اطلاعات سیستم های سهام داخلی شرکت ها دلایل متعددی دارد. به تناسب نوع مغایرت های موجود، شرکت سمات آمادگی ارایه گزارشات معاملات، رجیستری، نقل و انتقالات، BBS (در یک بازه زمانی) را به شرکت متقاضی جهت رفع مغایرت های سیستم داخلی خود داشته اما این شرکت نسبت به ایرادات موجود در سامانه های مذکور مسئولیتی نداشته و این ایرادات عمدتا از طریق پشتیبان داخلی همان سیستم ها قابل رفع و رجوع می باشد.

آیا امکان ارایه انتقالات به تفکیک نوع آنها (مسدودی، وثیقه، اصلاح مشخصات و ...) وجود دارد؟

خیر، تنها نقل و انتقالات قهری به صورت جداگانه قابل ارایه بوده و سایر انواع نقل و انتقالات به صورت کلی در قالب یک فایل اکسل قابل ارایه می باشد.

چرا گواهینامه های روز قبل هنوز در سایت بارگزاری نشده است؟

به علت حجم بالای گواهینامه ها و یا وجود مشکل فنی در سایت، ممکن است آماده سازی گواهینامه های روز قبل به بعد از ساعت اداری روز جاری موکول شود. در چنین مواردی می بایست جهت اطلاع از آخرین پیام های تیم پشتیبان، به صفحه اول سایت مراجعه نمود.

به چه دلیل ورود به سایت از طریق نام کاربری و رمز عبور کاربر کارگزاری امکان پذیر نمی باشد؟

علت عدم ورود، می تواند تغییر رمز ورود توسط کاربر دیگری در کارگزاری باشد که بایستی از شعبه اصلی درخواست نموده تا با استفاده از پنل خود در قسمت مدیریت شعب، رمز عبور را Reset نماید.

علت عدم ورود به سایت علیرغم تغییر رمز عبور و دریافت رمز جدید چیست؟

به نظر می رسد در صفحه تغییر رمز عبور، به جای دکمه ذخیره از دکمه تولید گذرواژه استفاده شده است؛ که در این حالت، رمزی که سامانه ایجاد می کند معتبر خواهد بود و رمزی که کاربر ایجاد نموده است، ذخیره نمی گردد.

علت عدم ورود به سایت از طریق نام کاربری و رمز عبور شعبه مرکزی کارگزاری چیست؟

بایستی به شرکت سپرده گذاری مرکزی، واحد امور ناشران نامه ای مبنی بر درخواست رمز جدید ارسال گردیده که این نامه بایستی با امضای مدیرعامل کارگزاری باشد و جواب نیز حتی الامکان بلافاصله به صورت محرمانه خطاب به ایشان ارسال می گردد.

نحوهی دریافت حساب کاربری سایت نت کلیر برای شعبه اصلی کارگزاری، به چه طریق می باشد؟

بایستی به شرکت سپرده گذاری مرکزی، واحد امور ناشران نامه ای مبنی بر درخواست رمز جدید ارسال گردیده که این نامه بایستی با امضای مدیرعامل کارگزاری باشد و جواب نیز حتی الامکان بلافاصله به صورت محرمانه خطاب به ایشان ارسال می گردد.

علت عدم ورود به سایت از طریق نام کاربری و رمز عبور شعبه کارگزاری که توسط شعبه ی اصلی ایجاد شده است، چیست؟

از آنجا که نام کاربری و رمز عبور هر دو به حروف بزرگ و کوچک حساس می باشند، عدم رعایت این مسئله درخصوص نام کاربری شعب که شامل دو حرف است، بزرگ و کوچک بودن این حروف مهم و محتمل می باشد.

چرا تعداد سهام درج شده برای سهام سپرده و غیر سپرده بر روی اوراق تسهیلات مسکن کمتر است؟

این مسئله به علت دستورالعمل "ممنوعیت از فروش تا 2 ماه پس از خرید" شرکت فرابورس که توسط شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اجرا می شود، می باشد.

چرا گواهینامه تسهیلات مسکن پس از اصلاح در سایت وجود ندارد؟

اگر تاریخ آن چک شده و از عدم وجود آن اطمینان حاصل شده است، بایستی به تیم پشتیبانی اطلاع داده شود تا ابتدا گواهینامه موردی در سامانه ایجاد شود و سپس امکان دانلود آن از سایت در روز کاری بعد فراهم گردد.

چرا پس از اقدام برای دانلود گواهینامه، هیچ اتفاقی در مرورگر نمی افتد؟

یکی از دلایل محتمل، استفاده از انواع برنامه های مدیریت دانلود می باشد که می بایست ابتدا برای این موارد برنامه مذکور را غیر فعال نمایید.

چرا فایل دانلود شده گواهینامه/اعلامیه به صورت زیپ شده بوده و درنتیجه باز نمی شود و پسورد لازم دارد؟

این فایل به دلیل ملاحظات امنیتی جهت نمایش گزارش بایستی با نرم افزار Broker Reporter باز شود و به تنهایی امکان باز شدن ندارد.

چرا نرم افزار Broker Reporter نمی تواند فایل اعلامیه/گواهینامه را باز کند؟

از جملیه دلایل ناقص دانلود شدن فایل و یا قدیمی بودن نسخه نرم افزار می باشد. برای مرتفع نمودن این مشکل، آخرین نسخه را از پنل کارگزاری در سایت دانلود نمایید. همچنین ویندوز شما نبایستی XP یا قدیمی تر باشد.

چرا فایل گواهینامه پس از ذخیره توسط نرم افزار Broker Reporter دارای کاراکترهای به هم ریخته می باشد؟

بایستی گواهینامه را از منوی مربوطه به جای فرمت pdf به فرمت JPG ذخیره نمایید.

چرا در گزینهی گزارشات ماهانه پس از انتخاب ماه مورد نظر، خروجی به صورت خالی نمایش داده می شود؟

این مسئله به علت عدم آماده بودن گزارش برای آن ماه می باشد، بایستی با واحد تسویه و پایاپای مسئله مطرح شود. پس از ایجاد کامل گزارشات هر ماه برروی سایت، گزارشات به صورت کامل قابل دریافت خواهند بود.

عدد مربوط به کارمزد بازار اولیه که در گزارش کارمزد معاملات در یک روز خاص درج شده است، مربوط به چیست؟

این عدد مربوط به انتقال کارمزدی در دوره پذیره نویسی اوراق است که فرضاً خریدار بایستی کارمزد کارگزار فروشنده را نیز پرداخت نماید.

چرا پیامک کارمزد برای مدیر عامل کارگزاری ارسال نشده است؟

یکی از دلایل می تواند عدم صحت شماره ی تلفن همراه باشد که ابتدا لازم است صحت شماره ایشان در پنل شعبه اصلی کارگزاری اطمینان حاصل شود. در غیر اینصورت در شبکه مخابرات اختلال وجود داشته یا شارژ سامانه پیامکی به اتمام رسیده است که از طریق تیم پشتیبانی سامانه ها پیگیری می شود.

نحوه استفاده از وب سرویس سایت نت کلیر چگونه است؟

از بخش امکانات در پنل کارگزاری، فایل راهنمای وب سرویس را دانلود نموده و مطابق آن عمل نمایید.

نحوه ی اطلاع از آخرین ورود به پنل سایت نت کلیر به چه صورت می باشد؟

از بخش پایینی صفحه اول سایت، آخرین فعالیت های سامانه را مشاهده نمایید. تاریخ، ساعت و آی پی شخصی که وارد شده است مشخص می باشد.

علت نمایش سهام فروخته شده در پرتفوی سهامدار چیست؟

شرکت نرم افزاری پشتیبان می بایست در روز فروش سهم توسط سهامدار، با دیدن فیلدهای اطلاعاتی source=settled وcommand=u و asset=0 در پیام دریافتی، دارایی وی را صفر نماید.

چرا با تغییر کارگزار ناظر توسط سهامدار، دارایی وی در کارگزاری مقصد، صفر می شود؟

چنانچه فقط تغییر کارگزار ناظر داشته باشد، با دستور source=chgbrk و command=d، یعنی از این کارگزار به عنوان ناظر به کارگزاری دیگری تغییر کرده و دارایی که در source=settled نمایش داده می شود که در این حالت صفر است، به این منظور که شخص از مشتریان این کارگزاری خارج شده است و در کارگزاری مقصد به صورت source=chgbrk و command=u است و میزان دارایی وی از source=settled و command=u می بایست استخراج شود.

چرا علیرغم انتقال نماد از بورس به فرابورس و یا برعکس دارایی سهامدار همچنان در نماد قبلی نمایش داده می شود؟

مادامی که به دستور فرابورس یا بورس، نماد حذف نشود، دارایی قبلی نمایش داده خواهد شد و برای این منظور میبایست به اعلامیه های ناظر بازار توجه کرد و نماد خارج شده را حذف نمود.

چرا با وجود ادغام حق تقدم و ثبت افزایش سرمایه، دارایی قبلی نمایش داده می شود و به صورت تجمیعی قابل معامله نمی باشد؟

بعد از سپرده شدن افزایش سرمایه، دارایی مربوط به سهامداران در نماد حق تقدم می بایست توسط شرکت های نرم افزاری حذف گردد تا میزان سهام تجمیع شده بعد از ادغام به نحو صحیح نمایش داده شود. جهت توضیحات تکمیلی به بخش افزایش سرمایه مراجعه نمایید.

چرا عملیات اصلاح مشخصات برای سهامدار انجام شده است ولی پیامک گواهینامه برای ایشان ارسال نشده است؟

از جمله دلایل عدم ارسال پیامک عبارتند از ثبت اشتباه شماره تلفن همراه در دفاتر پیشخوان و همچنین نداشتن سهم سپرده در پرتفوی که منجر به ایجاد گواهینامه ی جدید نشده است.

چرا عملیات انحصار وراثت انجام شده ولی شماره شناسه دانلود گواهینامه فقط برای مراجعه کننده از طریق پیامک ارسال شده است؟

سیستم براساس شماره تلفن همراه و نام و مشخصاتی که دفاتر پیشخوان ثبت کرده اند، نسبت به ارسال شناسه، از طریق پیامک اقدام می کند. بنابراین به احتمال زیاد شماره ی موبایل ثبتی اولیه، اشتباه بوده است.

چرا عملیات اصلاح مشخصات سهامدار انجام شده است ولی از طریق پیامک، قابلیت دانلود گواهینامه قبلی برای وی فراهم شده است؟

ممکن است اصلاح مشخصات فقط در برخی از نمادها انجام شده باشد و یا اصلاح مشخصات در فیلدهای نمایش داده نشده در گواهینامه نظیر سری و سریال و نام پدر صورت پذیرفته باشد که نیازمند ایجاد گواهینامه ی جدید نیست. درخصوص نمادهای مسکن، به دلیل اعمال محدودیت فروش دارایی به صورت غیرسپرده نگهداری می شود و به همین دلیل، گواهینامه ایجاد نشده و قابل دانلود نمی باشد.

چرا در عملیات اعلام مفقودی، برای بعضی از دارایی های سهامدار گواهینامه جدید صادر نشده است؟

در خصوص وضعیت مفقودی، برای مواردی که کمتر از 3 ماه از تاریخ ایجاد گواهینامه ی ایشان گذشته باشد، گواهینامه جدید ایجاد نخواهد شد.

درخواست انجام کار از سوی چه کسی بایستی ارسال گردد؟

ناشر یا کارگزار

این کار برای چه تعداد قابل انجام است؟

برای هر تعداد امکان پذیر است ولی برای تعداد بالا باید با قسمت فناوری اطلاعات و با داشتن وکالتنامه از کلیه مشتریان کارگزاری مبنی بر رضایت از تخصیص کارگزار ناظر جدید همراه گردد.

آیا باید فایل اطلاعات قبل از انجام کار، تایید شود؟

بله، مشابه کلیه رویه های امور ناشران، می بایست، قبل از نهایی شدن داده ها در سامانه، تائید فایل از طریق مهر و امضای سی دی صورت پذیرد.

ممنوع المعامله S چيست و فرايند رفع آن به چه صورت مي باشد ؟

اگر كليه كدهاي سهامداري كه در طول مدت 2 سال با ارزش دارایی بیشتر از پنجاه میلیون تومان اقدام به فروش سهام ننموده باشند . ممنوع المعامله s می گردند. که اجازه فروش ندارند . لازم به ذكر است كه خريد براي اين كدها بلا مانع مي باشد.

فرايند رفع انسداد

 • مراجعه حضوري به این شرکت (دفتر مرکزی ، واحد امورارتباط با مشتریان و خدمات الکترونیک (خیابان سعدی بعد از چهارراه مخبرالدوله جنب بانک ملی ساختمان تقی نیا )با در دست داشتن اصل شناسنامه و كارت ملي جهت احراز هويت و تکمیل فرم مربوطه
 • مراجعه به تارنمای این شركت ،دريافت فرم رفع ممنوع المعامله S( در بخش فرم های شرکت ، فرم های امور عملیات سهامداران تكميل آن و گواهي امضاء در دفاتر اسناد رسمی و ارسال آن به همراه تصویر شناسنامه وكارت ملي)

براي دريافت میزان دارايي هاي سهام فردي كه فوت شده است چه كار بايد كرد؟

يكي از ورثه با اصل شناسنامه و كارت ملي خود و متوفي، گواهي فوت يا گواهي حصر وراثت به این شرکت مراجعه نماید