۱۳۹۴/۰۷/۰۶

تعداد کدهای سهامداران بازارسرمایه از مرز ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار گذشت

مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: با صدور بیش از ۲۲هزار کد در شهریورماه ۹۴ ، تعداد سهامداران ایرانی از مرز ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار کد گذشت.

مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: با صدور بیش از 22هزار کد در شهریورماه 94، تعداد سهامداران ایرانی از مرز ۸ میلیون و 200 هزار کد گذشت.

به گزارش روابط عمومی سمات، مطهره مروج با بیان مطلب فوق افزود : درحال حاضر چهار میلیون و 161 هزار مرد و بیش از  یک ‌میلیون و 780 هزار زن در بازار سرمایه ایران کد سهامداری دریافت کرده‌اند و بیش از 33 هزار کد حقوقی و 434 کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.

وی درباره تعداد اوراق حق تقدم استفاده شده تسهیلات مسکن اظهار داشت: 25 هزار نفر در شهریورماه گذشته با خرید این اوراق وارد فرآیند دریافت تسهیلات مسکن شدند.

مروج با بیان اینکه در شهریورماه 13 نماد جدید در سامانه جدید پس از معاملات شرکت سپرده گذاری مرکزی درج شد، افزود: دو نماد اختیار فروش تبعی، 9 اوراق در بورس و فرابورس، یک صندوق زمین و ساختمان و یک اوراق سلف موازی برق ماه گذشته در سامانه پس از معاملات سمات درج شد.

مدیر امور ناشران سمات اظهار داشت:  هم اکنون 379 نماد در بورس، 460 نماد در فرابورس، 15 نماد در بورس انرژی و 6 نماد در بورس کالای ایران فعال هستند.

وی گفت : در معاملات شهریورماه امسال، 203هزار و 42 کد حداقل یک خرید یا فروش (87 هزار و 774 کد حداقل یک خرید و 115 هزار و 268 کد حداقل یک فروش) را در بازار انجام دادند.

در گزارش مدیریت ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی آمده است : کل روزهای معاملاتی شهریورماه گذشته 23 روز بود که کل معاملات کدها به رقم یک میلیون و 31 هزار رسید.