۱۳۹۴/۰۶/۳۱

دکتر فطانت: مبادلات تجاری گسترده با دنیا از سر گرفته می شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار میزبان وزیران کشاورزی، مشاوران امور بازرگانی خارجی و جهانگردی فرانسه به همراه هیاتی ۱۵۰ نفره از صاحبان شرکت ها و صنایع بزرگ این کشور در هتل اسپیناس بود.

دکتر محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار میزبان وزیران کشاورزی، مشاوران امور بازرگانی خارجی و جهانگردی فرانسه به همراه هیاتی 150 نفره از صاحبان شرکت ها و صنایع بزرگ این کشور در هتل اسپیناس بود.

گردهمایی مشترک بازار سرمایه ایران و فعالان اقتصادی فرانسه با سخنرانی دکتر محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به طور رسمی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سمات و به نقل از سنا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار میزبان وزیران کشاورزی،مشاوران امور بازرگانی خارجی و جهانگردی فرانسه به همراه هیاتی 150 نفره از صاحبان شرکت ها و صنایع بزرگ این کشور در هتل اسپیناس بود.

دکتر محمد فطانت در آغاز این مراسم، با اشاره به دیپلماسی موفق ایران افزود: توافق برد – برد که میان ایران و 6 قدرت غربی بر سر برنامه هسته ای ایران حاصل شده است بر مبنای احترام متقابل و صلح جهانی بوده است.

دکتر فطانت در ادامه بیان داشت: این توافق مسیرها را به سمت ارتباط با دیگر کشورها برقرار کرده است و می توانیم در آینده ای نزدیک، شاهد اجرایی شدن جزئیات توافق و برقراری مبادلات تجاری گسترده با دنیا باشیم.

رئیس سازمان بورس در ادامه یادآور شد: جمعیت حدود 80 میلیونی ایران که دوسوم آن زیر 30 سال و 25 درصد آن ها تحصیلات عالی دارند، در کنار موقعیت جغرافیایی و منابع نفت و گاز و معادن طبیعی بسیار ازجمله دلایلی اشتیاق سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازارهای ایران است.

دکتر فطانت در ادامه سخنان خود در مورد سرمایه گذاری خارجی بر قانون «تشویق و حمایت از سرمایه‌گذار خارجی» و «آیین‌ نامه سرمایه‌گذاری خارجی در بورس و بازارهای خارج از بورس» تأکید و خاطرنشان کرد: یکی از موارد اصلی تلاش سازمان بورس برای راه اندازی و به ‌کارگیری شرکت های رتبه بندی است که یکی از خواسته­ های اصلی سرمایه گذاران خارجی است.

دکتر فطانت بیان داشت: اهمیت چنین اجلاسی نشأت ‌گرفته از این واقعیت است که صنعت مالی اسلامی به ‌سرعت در حال گسترش بوده و ابزارهای اسلامی منتشر شده تا قبل از سال 2010 ارزشی کمتر از 15 میلیارد دلار داشتند اما در سال 2014 این رقم به بیش از 20 میلیارد دلار رسیده است. از طرف دیگر ارزش اوراق صکوک منتشرشده در 10 سال گذشته به‌ طور میانگین هرسال 33 درصد در سطح جهانی افزایش داشته است.

وی ابراز داشت: در زمان تحریم های اقتصادی ایران توانست با استفاده از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و به کارگیری اقتصاد مقاومتی مبنی بر اتکا به توانمندی های داخلی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی از سد تحریم­ ها عبور کند.

دکتر فطانت از دیگر اقدامات در دست اجرا را راه اندازی بورس ارز در آینده نزدیک دانست و حضار این اجلاس بین المللی را به اجلاس بین المللی سرمایه گذاری خارجی که قرار است اوایل سال جدید میلادی به‌منظور بازگشایی رسمی بازار سرمایه برای سرمایه گذاران خارجی برگزار شود، دعوت کرد.