۱۳۹۶/۰۵/۲۳

افزایش صدور کد معاملاتی اسناد خزانه در بازار سرمایه

شرکت سپرده گذاری مرکزی تیرماه امسال تعداد ۱۳۳۴ کد معاملاتی اسناد خزانه اسلامی صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، شاهد رشد حدود سه برابری در صدور این کدها در بازار سرمایه بودیم.

معاونت عملیات شرکت سپرده گذاري مرکزي از افزایش صدور کدهای معاملاتی اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سمات، شرکت سپرده گذاری مرکزی تیرماه امسال تعداد 1334 کد معاملاتی اسناد خزانه اسلامی صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، شاهد رشد حدود سه برابری در صدور این کدها در بازار سرمایه بودیم.

اسناد خزانه اسلامي، اوراق بهادار با نامي است كه دولت به منظور تصفیه بدهي‌هاي خود بابت طرح‌هاي تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي با قيمت اسمي و سررسيد معين به طلبكاران غيردولتي واگذار مي‌کند.

اسناد خزانه توسط دولت به رقمی كمتر از قيمت اسمي به خريداران فروخته شده و از منابع مالي حاصل از فروش، بدهي‌هاي دولت پرداخت مي‌شود اما به دلیل اشكالات فقهي وارد بر این روش، دولت جمهوري اسلامي ايران، اين اوراق را صادر و به شکل مستقيم به طلبكاران غير دولتي واگذار مي‌کند. دارنده اوراق درصورت نياز به وجه نقد، اين اوراق را در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس ايران به فروش مي‌رساند.

نخستین اسناد خزانه اسلامی در حجم 400 هزار برگه مهرماه سال 1394 در فرابورس عرضه شد که شرکت سپرده گذاری مسئولیت صدور کد و تسویه این اسناد را برعهده داشت.

سمات در ماه های اخیر در راستای تسهیل در معاملات اسناد خزانه اسلامی، صدور کد این اسناد را افزایش داده است تا روند عرضه و معاملات در این بخش افزایش یابد.

آمار تفکیکی صدور کدهای معاملاتی اسناد خزانه اسلامی به شرح زیر است: