۱۳۹۶/۰۴/۱۷

چهارمین بانک در راه ورود به فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: بانک قوامین به عنوان چهارمین بانک در آستانه ورود به فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی سمات ،دکتر محمدرضا محسنی در دیدار مدیر عامل بانک قوامین که در محل شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد، از عضویت این بانک در اتاق پایاپای سمات استقبال کرد.

وی افزود: سمات به دنبال تضمین امنیت و کارآمدی بازار سرمایه ایران از طریق توسعه و بهینه سازی ساز و کار تسویه معاملات با تمرکز بر افزایش کارایی، کاهش ریسک و هزینه پایاپای و تسویه وجوه معاملات است که یکی از ابزارهای موجود برای نیل به این هدف، توسعه همکاری ها با بازار پول و بهره گیری از
پتانسیل های موجود در این زمینه است.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی بازار پول و سرمایه را مکمل یکدیگر خواند و اظهار داشت: تعامل این دو بازار می تواند سلایق و علایق سرمایه گذاران و سرمایه پذیران را به نحو مطلوبی پوشش دهد.

دکتر محسنی خاطر نشان کرد: روابط دو بازار پول و سرمایه در بازارهای مالی کارا، هر روز گسترده تر
می شود به طوریکه این دو بازار به عنوان دو بال اقتصاد به طور هماهنگ با هم حرکت می کنند و حرکت یکی در واقع تکمیل حرکت دیگری است، لذا این دو بازار می توانند باعث رشد اقتصادی کشور شوند.

وی اظهار داشت: بانک قوامین می تواند با رعایت استانداردهای شرکت سپرده گذاری مرکزی پس از
بانک های ملی، تجارت و سامان وارد فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار شود که امیدوارم این فرایند هر چه سریعتر عملیاتی گردد.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی تصریح کرد: این شرکت ارتقاء کارایی فرایندهای تسویه وجوه معاملات را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است تا بتواند به خوبی از ظرفیت های موجود در نظام بانکی کشور استفاده کند که به طور حتم با همکاری مطلوب بانک ها و بازار سرمایه می توان نقش مهمی را در توسعه و بالندگی ایران اسلامی ایفا کرد.

دراین جلسه مدیرعامل بانک قوامین نیز با تشریح جدیدترین برنامه های توسعه ای این بانک در حوزه های مختلف گفت: بانک قوامین تدابیر ویژه ای را برای حضوری فعال در بازار سرمایه طراحی کرده است تا بتواند سهم قابل قبولی را در این بازار کسب کند.

دکتر غلامحسن تقی نتاج همچنین آمادگی بانک قوامین برای مطالعات و تحقیقات لازم در خصوص افزایش تعاملات بین المللی بازار سرمایه با بازارهای مالی جهان با همکاری شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرد.

در پایان این جلسه، مقرر شد کارگروهی با حضور متخصصان شرکت سپرده گذاری مرکزی و بانک قوامین تشکیل و راهکارهای توسعه همکاری های دو طرف بررسی و پیشنهادهای لازم به مدیران ارشد دو گروه ارائه شود.