۱۳۹۶/۰۴/۱۲

قطر پیشرو در توسعه بازار صکوک

مرکز مالی قطر (QFC) به عنوان فعال ترین ناشر اوراق صکوک در خاورمیانه معرفی شد. این کشور توانسته است سرمایه گذاران مختلفی را از سراسر جهان، به خصوص در قاره آسیا برای خرید صکوک جذب کند.

مرکز مالی قطر (QFC) به عنوان فعال ترین ناشر اوراق صکوک در خاورمیانه معرفی شد. این کشور توانسته است سرمایه گذاران مختلفی را از سراسر جهان، به خصوص در قاره آسیا برای خرید صکوک جذب کند.

به گزارش روابط عمومی سمات به نقل از سنا، هیثم السلاما، رئیس مرکز مالی قطر در کنفرانسی با همین موضوع اظهار داشت: انتشار اوراق صکوک برای تامین مالی زیر ساخت های فیزیکی و اجتماعی کشور و همچنین خاورمیانه، نقش بسیار پررنگی را ایفا کرده است و از طریق انتشار این اوراق توانستیم نیازهای کشور خود را برآورده سازیم.

وی ادامه داد : ایجاد یک بازار با زیرساخت های مطمئن برای اوراق اسلامی، یکی از نکات کلیدی است است که قطر می تواند از طریق آن سرمایه گذاران خارجی را با پتانسیل بالای این بازار آشنا کند.

السلاما در کنفرانس "اوراق قرضه، وام و صکوک در خاورمیانه" به این مورد اشاره کرد که پتانسیل بسیار قوی در بازار صکوک وجود دارد و با توجه به جمعیت مسلمانان در دنیا که رو به ازدیاد است، می توان انتظار داشت که این بازار نیز به زودی با توسعه و تکامل همراه خواهد شد.

وی افزود: کشورهای زیادی صکوک را به کدهای مالیاتی خود اضافه کرده اند به خصوص که بازارهای مالی اسلامی و اوراق صکوک یکی از بازارهای شفاف است.

رئیس مرکز مالی قطر ادامه داد: صکوک به عنوان یک اوراق بهادار سود بیشتری را در مقایسه با اوراق بهادار دیگر عاید سرمایه گذار خود می کند.  از این رو، بیشتر کشورهای اسلامی برای رواج بهتر بازار سرمایه خود باید کدهای اوراق صکوک را وارد دستورهای مالیاتی خود کنند.

این در حالی است که، صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود در خصوص اوراق صکوک بیان داشت: بازار سرمایه اسلامی و اوراق مبنی بر دستورات اسلامی با رشد بسیار چشمگیری رو برو شده است و به نظر می رسد که وسعت این رشد و توسعه بتواند در بازارهای جهانی بسیار تاثیرگذار باشد.

در این بین بازار اسلامی کویت نیز به سرعت در حال رشد است و به نظر می رسد این بازار یکی از نقطه های قوت اقتصاد این کشور باشد. از مشخصه های بارز اقتصاد کویت این است که هم از بازار اسلامی استفاده می کند و هم از خدمات موسسات مالی عادی بهره می برد.

انتشار صکوک در بازار سرمایه ایران نیز سال گذشته با رشدی 14 برابری نسبت به مدت مشابه سال 94 به رقم 83 هزار و 662 میلیارد ریال رسید.

بر اساس این گزارش، 14 مجموعه اقتصادی از جمله سه وزارتخانه، یک دستگاه دولتی و 10 شرکت فعال در بخش خصوصی سال 95 با انتشار صکوک بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق بازار سرمایه تامین کردند.