۱۳۹۶/۰۳/۳۰

ناپایداری رشد صکوک در سال ۲۰۱۸ از منظر S&P

اگرچه انتشار صکوک در جهان در نیمه اول سال ۲۰۱۷ رشد ۳۷.۷ درصدی نسبت به نیمه اول سال گذشته داشته است اما تکرار چنین رشدی در سال آتی بعید است.

اگرچه انتشار صکوک در جهان در نیمه اول سال 2017 رشد 37.7 درصدی نسبت به نیمه اول سال گذشته داشته است اما تکرار چنین رشدی در سال آتی بعید است.

به گزارش روابط سمات، محمد داماک، رئیس بخش مالی اسلامی موسسه رتبه ‌بندی استاندارد اند پورز، روز سه شنبه در دبی امارات، با بیان مطلب فوق اعلام کرد: در شش ماه نخست سال 2017 ، صکوک هایی با حجم بسیار بالا توسط برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس(GCC) منتشر شد.

وی این رشد 37.7 درصدی انتشار صکوک در نیمه نخست سال 2017 را یک استثناء دانست و افزود: از نظر موسسه رتبه بندی S&P بعید است که چنین معاملات حجیمی در سال آتی تکرار شوند. استاندارد اند پورز پیش‌بینی می‌کند که کل حجم صکوک منتشره تا پایان سال 2017 حدود 75 تا 80 میلیارد دلار باشد که بیشتر از پیش بینی قبلی (60 تا 65 میلیارد دلار) این موسسه است.

این کارشناس مالی اسلامی اظهار داشت، دولت‌ها برای تامین مالی کوتاه مدت تحت فشار نیستند و بیشتر در صدد متنوع سازی سرمایه‌گذاران خود هستند.

وی یکی از موانع رشد انتشارهای صکوک در جهان را پیچیدگی فرآیند انتشار اعلام کرد که موجب عقب راندن برخی از ناشرین می‌شود؛ با این حال، محمد داماک افزود: اخیرا پیشرفت‌های خوبی در حوزه استانداردسازی فرآیند‌ها توسط سازمان حسابداری و حسابرسی مؤسسات مالی اسلامی (AAOIFI) صورت گرفته است.

داماک توضیح داد: با توجه به اینکه از نظر صندوق بین‌المللی پول(IMF) انتظار می‌رود قیمت نفت به ازای هر بشکه 55 دلار ثابت باقی بماند(که برای اکثر کشورهای GCC ناکافی است)، موسسه رتبه بندی S&P کل نیاز تامین مالی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را بین سال‌های 2017 و 2019 حدود 275 میلیارد دلار برآورد کرده‌‌است که 50 درصد آن از طریق اوراق بدهی (ترکیبی از صکوک و اوراق قرضه) تامین خواهد شد.

جهاد آزور، مدیر صندوق بین‌المللی پول در خاور میانه و آسیا در اوایل امسال اعلام کرده بود که نقدشوندگی بازار صکوک در قیاس با بازار اوراق قرضه کماکان کمتر است، اما صکوک می‌تواند به متنوع‌سازی منابع تامین مالی به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس کمک نماید.