۱۳۹۶/۰۳/۰۹

انتقال کامل روند اجرایی معاملات وکالتی به کارگزاران

مدیر حقوقی و بازرسی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت : بر اساس اصلاحات جدیدی که در دستورالعمل معاملات وکالتی ایجاد شده، روند اجرایی این معاملات به کارگزاران منتقل شده است.

مدیر حقوقی و بازرسی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت : بر اساس اصلاحات جدیدی که در دستورالعمل معاملات وکالتی ایجاد شده، روند اجرایی این معاملات به کارگزاران منتقل شده است.

به گزارش روابط عمومی سمات، یونس محمدی در کارگاه آموزشی بررسی اصلاحات دستورالعمل معاملات وکالتی که با حضور نماندگان شرکت های کارگزاری و در محل سالن همایش های شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد، افزود : بر اساس اصلاحات جدید؛ بحث بررسی حقوقی این معاملات همچنان با سمات خواهد بود اما مسئولیت های اجرایی معاملات وکالتی به کارگزاران محول شده است.

وی با بیان اینکه کارمزد معاملات وکالتی بیش از معاملات عادی خواهد بود، تصریح کرد : مبلغ کارمزدهای این معاملات در هیات مدیره شرکت سپرده گذاری مرکزی بررسی و برای تصویب نهایی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال خواهد شد.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح سند رسمی وکالتنامه و الزامات تنظیم آن پرداخت و گفت : این سند باید از سوی نمایندگان شرکت های کارگزاری به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا صحت و سقم آن به تایید برسد.

در ادامه این کارگاه آموزشی، فاطمه یونسی کارشناس ارشد امور حقوقی و بازرسی شرکت سپرده گذاری مرکزی به تشریح دستورالعمل معاملات وکالتی پرداخت.

وی در این کارگاه آموزشی مراحل تشکیل پرونده معاملات وکالتی در دفاتر کارگزاری را به طور کامل برای حاضران ارائه و بر ضرورت احراز حیات موکل صرفا در زمان انجام معامله از طریق سامانه ثبت احوال تاکید کرد.

یونسی افزود : شرکت سپرده گذاری مرکزی در سامانه کارا، سطح دسترسی به سامانه ثبت احوال را در اختیار شرکت های کارگزاری قرار داده است و هزینه آن ماهیانه به حساب کارگزاران منظور خواهد شد.

کارشناس ارشد امور حقوقی و بازرسی سمات با تاکید بر اینکه باید استعلام از دفاتر اسناد رسمی برای وکالتنامه های داخل کشور و از طریق سفارت خانه ها و کنسولگوی های خارج از کشور برای وکالتنامه های خارجی اخذ و ضمیمه پرونده های معاملات وکالتی شود، گفت : دفاتر کارگزاری از این پس، باید بعد از تشکیل پرونده معاملات وکالتی از طریق سامانه دبیرخانه یکپارچه سازمان بورس و اوراق بهادار طی یک نامه مکتوب کپی وکالتنامه و نامه تاییدیه را جهت تایید به امور حقوقی این شرکت ارسال کنند.

در پایان این کارگاه آموزشی، جلسه پرسش و پاسخ نمایندگان شرکت های کارگزاری و مدیر امور حقوقی و بازرسی شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد.