۱۳۹۶/۰۱/۱۴

دکتر محسنی خبر داد: رشد ۱۴ برابری انتشار انواع صکوک در سال ۹۵

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: با انتشار دو اوراق بنا گستر کرانه و وزارت علوم در آخرین روزهای اسفندماه ۹۵، انتشار صکوک رشدی ۱۴ برابری را نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ تجربه کرد.

 

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: با انتشار دو اوراق بنا گستر کرانه و وزارت علوم در آخرین روزهای اسفندماه 95، انتشار صکوک رشدی 14 برابری را نسبت به مدت مشابه سال 94 تجربه کرد.

به گزارش روابط عمومی سمات، دکتر محمد رضا محسنی افزود:  500 میلیارد ریال اوراق مرابحه شرکت بنا گستر کرانه و 4 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره وزارت علوم در روزهای 22 و 24 اسفندماه گذشته در بازار سرمایه منتشر شد تا مجموع کل اوراق سال 95 به رقم 83 هزار و 662 میلیارد ریال برسد.

وی اظهار داشت : 14 مجموعه اقتصادی از جمله سه وزارتخانه، یک دستگاه دولتی و 10 شرکت فعال در بخش خصوصی سال 95 با انتشار صکوک بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق بازار سرمایه تامین کردند.

دکتر محسنی به حکم اردیبهشت ماه وزیر امور اقتصادی و دارایی به رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر تقویت نقش بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه های اقتصادی اشاره کرد و گفت : یکی از ماموریت های ویژه بازار سرمایه در سال 95 تسریع تامین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی بود که در این زمینه کارگروه ویژه ای برای رفع موانع انتشار صکوک در این بازار تشکیل شد و در نهایت شاهد رشد 14 برابری انتشار صکوک در این بازار بودیم.

وی ادامه داد : این رقم نسبت به سال 1389 که حجم انتشار صکوک آن در بازار سرمایه، تنها 29 میلیارد تومان بود، رشد چشمگیری را تجربه کرده است.

مدیرعامل سمات گفت: در سال 95 اوراق صکوک سیمان شرق، اوراق اجاره دولتی متعلق به سازمان برنامه و بودجه، جوپار، رایتل، ماهان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک مسکن، لوتوس پارسیان، شرکت مادر تخصصی بازرگانی، سایپا، بناگستر کرانه و وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و علوم در بازار سرمایه منتشر شد.

آمار حجم و ارزش انتشار صکوک در بازار سرمایه به شرح زیر است :