۱۳۹۵/۱۱/۰۱

دکتر محسنی خبر داد: رشد۴ برابری انتشار صکوک در بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی از رشد چهار برابری انتشار اوراق صکوک نسبت به پارسال خبر داد و گفت: تا پایان هفته سوم دی ماه، شمار کدهای سهامداران بورسی به ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار مورد رسید.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از رشد چهار برابری انتشار اوراق صکوک نسبت به پارسال خبر داد و گفت: تا پایان هفته سوم دی ماه، شمار کدهای سهامداران بورسی به 9 میلیون و 200 هزار مورد رسید.

به گزارش روابط عمومی سمات به نقل از ایرنا، دکتر «محمدرضا محسنی» افزود: در سه هفته نخست دی ماه امسال، 22 هزار و 500 کد سهامداری صادر شد.

وی یکی از ماموریت های ویژه بازار سرمایه برای امسال را تسریع تامین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی اعلام کرد و گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی با تشکیل کارگروه ویژه ای تلاش های فراوانی را برای رفع موانع انتشار صکوک (اوراق بهادار اسلامی) در این بازار انجام داده است.

محسنی ادامه داد: امسال انتشار صکوک با رشد چهار برابری نسبت به پارسال به 29 هزار میلیارد ریال رسید و با عرضه اوراق مرابحه گندم و اوراق گواهی سپرده کالایی دو محصول جو و ذرت، کشاورزان برای نخستین بار 70 درصد پول های خود را در مدت کوتاهی دریافت کنند.

وی درباره راه اندازی سامانه یکپارچه سیستم پرداخت سود نقدی شرکت های فعال در بازار سرمایه گفت: واریز سود ابزارهای نوین مالی (اسناد خزانه، صکوک و...) به صورت الکترونیکی انجام می شود که این امر رقابت پذیری بازار سرمایه را با اوراق مشارکت بانکی بالا برده است.

به گفته وی، «سامانه دانش» برای توزیع سود سهامداران در این شرکت راه اندازی شده است که اکنون به صورت آزمایشی با 10 کارگزار مسئولیت توزیع سود را برعهده دارد.

محسنی ابراز امیدواری کرد با راه اندازی رسمی سامانه دانش، یکی از دغدغه های مهم سهامداران بازار سرمایه برطرف شود.

بر اساس این گزارش، فعالان اقتصادی پس از دریافت کد سهامداری می توانند در بازار سرمایه فعالیت کرده و به خرید و فروش سهام اقدام کنند.

از راهکارهای دولت برای کاهش مشکلات سیستم بانکی و مالی کشور، گسترش استفاده از صکوک (ابزار تامین مالی اسلامی) است که با تحقق آن، باری از دوش شبکه بانکی کشور برداشته و بخشی از محدودیت ها و مشکلات مالی برطرف می شود.