۱۳۹۴/۰۵/۱۸

گام بلند برای جذب سرمایه گذاران خارجی با راه اندازی سامانه جدید پس از معاملات

استاندارد سازی پلتفرم بازار سرمایه، تغییر منطق طراحی و تغییر مدل رجیستری به هیبرید کامل، اصلی ترین هدف و مزیت سامانه جدید پس از معاملات است.

استاندارد سازی پلتفرم بازار سرمایه، تغییر منطق طراحی و تغییر مدل رجیستری به هیبرید کامل، اصلی ترین هدف و مزیت سامانه جدید پس از معاملات است و این سامانه پایه اساسی ارائه ی سرویس های مدرن و کارآمد به سهامداران، کارگزاران و ناشران در بازار سرمایه است.  

اگر بسترهای بازار سرمایه استاندارد نباشد، نمی توانیم به جذب سرمایه گذار خارجی روی بیاوریم. به عنوان نمونه در تعاملات خارجی با سایر CSD ها در دنیا، رعایت ایزوها و پروتکل های گفتگوی استاندارد جزو نیازمندی های اصلی است.

به گزارش روابط عمومی سمات و به نقل از سنا، مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (CSD) با بیان مطلب فوق گفت: سامانه پس از معاملات IRPT با رویکرد ارائه سرویس های مدرن طراحی و پیاده سازی شده است.

از تجربه های موفق این شرکت می توان به سامانه تسویه و پایاپای و گزارشگری چند ارزی نت کلیر که از سال 1390 مورد بهره برداری مستمر کارگزاران قرار گرفته است اشاره کرد که به عنوان نخستین گام این پروژه در ارتقای سامانه های پس از معاملات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بوده است. همچنین طراحی و پیاده سازی رجیستری متفاوت بورس انرژی در حوزه ی برق (سامانه ی Regex)که از سال 1391 به صورت پیوسته مورد استفاده قرار گرفته است، از دیگر پروژه های موفق و در حال اجرا است. 

مطهره مروّج به عنوان مدیر تیم فنی بهره برداری و Deployment این پروژه در ادامه افزود: وقتی پیام ها استاندارد باشد و فرمت تبادل اطلاعات با سامانه های بیرونی استاندارد گردند، همه می توانند بسترهای ارتباطی خود را تنظیم نمایند.

وی درباره اصلی ترین هدف از طراحی سامانه پس از معاملات IRPT گفت: استاندارد سازی پلتفرم بازار سرمایه، تغییر منطق طراحی و تغییر مدل رجیستری به هیبرید کامل، اصلی ترین اهداف و مزیت سامانه جدید پس از معاملات است و این سامانه پایه اساسی ارائه سرویس های مدرن و کارآمد به سهامداران، کارگزاران و ناشران در بازار سرمایه است.

مروج با تأکید بر این نکته که معماری سیستم جدید کاملاً قابل انعطاف است، خاطر نشان کرد: یکی دیگر از تفاوت های این سامانه، علاوه بر تکنولوژی مدرن، تحول در تعامل با سامانه ثبت احوال و پشتیبانی از تعداد بالای سهامدار و تعبیه ی پنل های کاربری گسترده است.

وی اظهار داشت: ذینفعان اگر به سرعت از تحولات سامانه پس از معاملات و تغییرات سهامداران مطلع شوند، می توانند سیستم هایشان را توسعه داده و از سوی دیگر ریسک های عملیاتی خود را پوشش دهند. به همین منظور corporate action notification ها در لحظه تولید و ارسال می گردد.