۱۳۹۵/۱۰/۰۵

شرکت سپرده گذاری مرکزی ۱۱ ساله شد/ سمات پیشرو در بین المللی کردن بازار سرمایه

شرکت سپرده گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه (سمات) با شعار تضمين امنيت و کارآمدي بازار اوراق بهادار ايران روز پنجم دي ۱۳۸۴ به ثبت رسيد تا نهاد جديدي در بازار سرمايه ايران متولد شود.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با اقدامات گسترده ای که در طول یک سال اخیر انجام داد، گام های مهمی را برای فراهم کردن زیر ساخت های بین المللی بازار سرمایه ایران برداشت.

به گزارش روابط عمومی سمات، شرکت سپرده گذاری مرکزی آذرماه امسال میزبان بزرگترین رویداد بین المللی بازار سرمایه ایران بود تا با عضویت در کمیته اجرایی این نهاد معتبر بتواند مجراهای جدیدی را شناسایی و تعاملات خود را در میان اعضای شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) افزایش دهد.

این شرکت همچنین در نشست سالانه فدراسیون بورس های آسیا و اروپا (FEAS) که ماه گذشته در شرم الشیخ مصر برگزار شد، برای نخستین بار به عضویت هیات مدیره اجرایی این فدراسیون درآمد تا بتواند از ظرفیت ها و پتانسیل های این نهاد بین المللی در تحقق اهداف بلند بازار سرمایه بهره گیرد.

انعقاد تفاهم نامه های همکاری با شرکت های سپرده گذاری یونان، ژاپن و تایون و برگزاری چهارمین کارگاه تخصصی شرکت های سپرده گذاری ایران و کره جنوبی (KSD)از دیگر اقدامات بین المللی سمات در طول یک سال اخیر بود که هم اکنون کمیته های ویژه ای برای اتصال بازار سرمایه ایران به بازارهای کره جنوبی و یونان و افزایش تعاملات با بورس های ژاپن و تایوان تشکیل شده است. 

همچنين شرکت سپرده گذاري مرکزي پس از برجام، کانون توجه گروه ها و سرمايه گذاران خارجي متعددي بوده است و آنان در جلسات مختلف خود با مديران سمات با فرآيند سرمايه گذاري، قوانين و مقررات و نحوه ورود به بازار سرمايه ايران آشنا می شوند و آمارها نشان می دهد تحرک آنها در این بازار افزایش چشمگیری یافته است.

براساس جدیدترین گزارش ها، 248 سرمایه گذار خارجی از زمان اجرای برجام تا پایان آذرماه امسال با دریافت کد معاملاتی وارد بازار سرمایه ایران شده اند و در این مدت ارزش معاملات آنها حدود 5 برابر افزایش یافته است.

اما یکی از ماموریت های ویژه بازار سرمایه در سال 95 تسریع تامین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی است که شرکت سپرده گذاری مرکزی با تشکیل کارگروه ویژه ای تلاش های فراوانی را برای رفع موانع انتشار صکوک در این بازار انجام داده است.

در همین رابطه، انتشار صکوک در سال 95 با رشد چهار برابری نسبت به سال قبل به رقم 29 هزار میلیارد ریال رسیده است و با عرضه اوراق مرابحه گندم و اوراق گواهی سپرده کالایی دو محصول جو و ذرت، کشاورزان برای نخستین بار 70 درصد پول های خود را در مدت کوتاهی دریافت کنند.

از سوی دیگر، شرکت سپرده گذاری مرکزی در سال هاي اخير با افزايش خدمات خود به ذينفعان بازار سرمايه از طريق افزايش خدمات در تالار سعدي، تشکيل مرکز تماس، همکاري با دفاتر پيشخوان دولت و راه اندازي سامانه هاي  مختلف توانسته است نقش بسزايي در تسهيل فرآيند امور سهامداران و فعالان اين بازار ايفا کند.

سامانه هاي Net Clear (محاسبه تعهدات اعضا پاياپاي در تسويه معاملات سهام و اوراق در بورس و فرابورس)، SGF (سامانه انجام محاسبات منابع و سهم مشارکت اعضا در صندوق تضمين تسويه و ثبت و انتشار نکول هاي به وقوع پيوسته)، ISS (رابطه خدمات امور سهامداري با کارگزاران و ناشران در خصوص جمع آور اطلاعات سهامداران)، IGS و IPS (اعلام وضعيت دارايي اينترنتي و گردآوري مشخصات سرمايه گذاران)، SDG (سامانه يکسان سازي داده هاي دريافت شده از ناشران)، Cert Distro (سامانه توزيع گواهي نامه هاي آنلاين مشتريان)، IR2A (سامانه جمع آوري اطلاعات سهامداران/ سرمايه گذاران)، Regex (سامانه هاي بورس انرژي) و سامانه درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) درسال هاي اخير راه اندازي شده اند تا گام هاي اساسي براي الکترونيکي شدن بازار سرمايه ايران برداشته شود.

هم اکنون سامانه جدید پس از معاملات نیز به صورت موازی در شرکت سپرده گذاری مرکزی راه اندازی شده است تا بعد از اخذ تاییدیه های لازم به صورت رسمی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کند.

همچنین شرکت سپرده گذاري مرکزي در راستای توسعه فعالیت‌های خود برنامه‌های متنوعی را طراحی کرده است که به مرور برای اهالی بازار سرمایه، نخبگان و صاحب نظران معرفی خواهد شد تا اين شرکت بتواند به خوبی مسوولیت های خطیر خود را انجام دهد.

عضویت در6 نهاد مهم بین المللی همچون نهادهای ثبت، سپرده‌ گذاری و تسویه و پایاپای آسیا ـ اقیانوسیه(ACG)، فدراسیون بورس های آسیا و اروپا (FEAS)، انجمن امنیت سایبری شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (CISO)، بورس‌های کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی (OIC)، انجمن استانداردسازی صندوق های سرمایه گذاری آسیا (AFSF)  و اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) و انعقاد تفاهم نامه با شرکت های تاکاس بانک ترکیه (Takas Bank)، آژانس ثبت مرکزی ترکیه (CRA)، شرکت تسویه پاکستان  (CDCPL)، شرکت تسویه بورس اندونزی (KPEI)، شرکت ثبت اوراق بهادار بورس اندونزی (KSEI)، شرکت سپرده گذاری مرکزی کره جنوبی  (KSD)، شرکت سپرده گذاری مرکزی عمان (MCD)، شرکت سپرده گذاری ملی پاکستان (NCCPL)، شرکت سپرده گذاری چین، شرکت سپرده گذاری هند (NSDL) ، شرکت سپرده گذاری بورس آتن، شرکت سپرده گذاری تایوان و شرکت سپرده گذاری ژاپن مهم ترین تفاهم نامه های بین المللی شرکت سپرده گذاری مرکزی هستند.