۱۳۹۵/۰۸/۱۸

دکتر محسنی خبر داد؛ سمات میزبان بزرگ ترین رویداد بین المللی بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت : این شرکت در روزهای ۱۵ تا ۱۹ آذرماه امسال میزبان بزرگترین رویداد بین المللی بازار سرمایه است.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در روزهای 15 تا 19 آذرماه امسال میزبان کشورهای گروه ACG در تهران است.

مدیر عامل سپرده گذاری مرکزی در نشست خبری امروز از برگزاری بیستمین دوره مجمع عمومی گروه سپرده گذاری های مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) در تهران خبر داد و گفت: سپرده گذاری مرکزی ایران در پانزدهم تا نوزدهم آذرماه امسال میزبان بزرگترین رویداد بین المللی بازار سرمایه است.

دکتر محسنی با اشاره به اینکه ACG در سال 1997 میلادی با حضور 14 سپرده گذار مرکزی تاسیس شد،گفت: از آن سال مجمع سالانه به طور منظم برگزار شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: ACG در حال حاضر با عضویت 34 نهاد سپرده گذاری مرکزی و تسویه و پایاپای از کشور های چین، کره جنوبی، استرالیا، نیوزلند، ژاپن، اندونزی، مالزی، هند، بنگلادش، هنگ کنگ، قزاقستان، مالدیو، مغولستان، سنگاپور، فیلیپین، سریلانکا، تایوان، تایلند، ازبکستان و ایران تشکیل شده است و از معتبرترین سندیکاهای بین المللی در حوزه ثبت، سپرده گذاری، تسویه و پایاپای به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران در سال 2012 عضو ACG شد، گفت: ایران سال 2014 میلادی، میزبان سمینار تخصصی ACG بود و امسال برای نخستین بار مجمع عمومی آن در تهران برگزار خواهد شد.

دکتر محسنی به منشور گروه سپرده گذاری های مرکزی آسیا و اقیانوسیه اشاره کرد و گفت: تسهیل همکاری های مابین اعضاء و توسعه بازارهای سرمایه کشورهای عضور جزء اساسی ترین اهداف تشکیل ACG است.

وی افزود: سپرده گذاری های مرکزی و اتاق های پایاپای به جهت ماهیت زیرساختی و بنیادی خود در بازار سرمایه می توانند نقش مهمی در رسیدن به این اهداف ایفا کنند.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی هدف این دوره از همایش ACG را ضرورت توسعه همکاری میان شرکت های سپرده گذاری مرکزی در محیط در حال تحول کسب و کار دانست و گفت: امید است با این همایش، همکاری های فعلی بین اعضاء گسترده تر و مجراهای جدیدتر بین المللی شناسایی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 90 نفر از اعضای ACG و سایر میهمانان خارجی برای حضور در اجلاس ثبت نام کردند که پیش بینی می شود این عدد به بیش از 100 نفر افزایش یابد.

دکتر محسنی به 20 سال همکاری و همراهی اعضای ACG اشاره کرد و گفت: می توان اقدامات مشترک و همکاری های اعضا را وارد سطح جدیدی کرد و با تکیه بر فن آوری های روز بازار سرمایه کشورهای عضو را توسعه داد.

وی افزود: سه سال از برگزاری رای گیری و انتخاب اعضای کمیته اجرایی، ریس کمیته اجرایی، کارگروه ها و سایر رای گیری های مشابه می گذرد و امسال این رای گیری ها در مجمع تهران تکرار خواهد شد و سپرده گذای سپرده گذاری مرکزی نیز برای گرفتن یکی از صندلی های کمیته اجرای ACG امسال در انتخابات نامزد شده است.

به گفته این مقام مسوول دو تفاهم نامه بین سپرده گذاری ایران و سپرده گذاری های ژاپن و تایوان نیز امضاء خواهد شد و چنین تفاهم نامه هایی باعث تسهیل روابط و بهبود مناسبات کاری می شود.  

دکتر محسنی درباره سامانه پس از معاملات گفت: فرایند راه اندازی سامانه پس از معاملات در سال های آغاز شد و هم اکنون در تلاش هستیم با فرآیند اصلاح و بهینه سازی نقایص، این سیستم آماده بهره برداری شود.

به گفته وی این سامانه برای سهام عدالت نیز توانمندی خوبی دارد و می تواند به این فرآیند  کمک کند.

مدیر عامل سپرده گذاری مرکزی تاکید کرد: این سامانه در داخل کشور توسط متخصصان داخلی طراحی و عملیاتی شده و از فروردین ماه امسال تا به امروز بطور موازی در حال آزمایش و رفع ایرادها است و زمانی که به این باور برسیم که 100 درصد خطایی ندارد به سرعت عملیاتی خواهد شد.

وی در مورد ارتباط با سایر بازارهای بین المللی به جز بازارهای گروه ACG گفت: امسال در همایش آذرماه به جز کشور های این گروه، نمایندگانی از یونان، پرتغال، عمان، الجزایز و اسپانیا نیز حضور دارند.