۱۳۹۵/۰۸/۱۴

دکتر محسنی : اسناد خزانه واسطه اتصال بورس‌های ایران و کره جنوبی می شود

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: توافق‌هایی با سپرده گذاری کره جنوبی شامل تمرکز بر اسناد خزانه اسلامی در گام اول و صکوک و انواع اوراق با در آمد ثابت در گام های بعدی صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: توافق‌هایی با سپرده گذاری کره جنوبی شامل تمرکز بر اسناد خزانه اسلامی در گام اول و صکوک و انواع اوراق با در آمد ثابت در گام های بعدی، تنظیم کارمزد به صورت توافقی،پذیرش ریسک نرخ ارز توسط سرمایه گذاران آن کشور صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی سمات و به نقل از فارس، دکتر محمد رضا محسنی با اشاره به سفر اخیر هیاتی از مدیران بورسی به کشور کره جنوبی گفت: این مذاکرات با محوریت پیگیری پروژه مشترک با شرکت سپرده‌گذاری کره جنوبی KSD در حالی صورت گرفت که گروه 9 نفره از ایران متشکل از نمایندگان سازمان بورس، شرکت فرابورس، وزارت اقتصاد، شرکت سپرده گذاری در این مذاکرات حضور داشتند.

مدر عامل سمات با اشاره به حضور شاپور محمدی رییس سازمان بورس در این مذاکرات، افزود: این برنامه با همکاری مشترک CIFC و FSC بعد از امضای تفاهم نامه‌های مشترک همکاری ما بین نهادهای مختلف و شش کارگاه برگزار شده توسط دو کشور به منظور افزایش میزان تبادل دانش و تقویت روابط برنامه ریزی شده بود.

به گفته وی ، نهاد CIFC متشکل از 30 عضو فعال و تصمیم ساز بازار کره جنوبی شامل نهادهای عمومی، خصوصی و موسسات است که در سال 2011 توسط FSC به عنوان یک Public Private Partnership برای راهبری و هدایت سیاست‌های همکاری تشکیل شده است.

محسنی با بیان اینکه پیشتر نیز این برنامه برای سایر کشورها، نظیر اندونزی برگزار شده است، گفت: در این برنامه‌ها علاوه بر معرفی بازارسرمایه ایران، به صورت جزئی بازدیدهای برنامه‌ریزی شده همراه با ارائه مطلب در نظر گرفته می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به برنامه‌های اصلی بازدید از نهادهای بازار سرمایه کشور کره جنوبی گفت : در طول 4 روز کاری ضمن برگزاری نشست CIFC در نیم روز اول، بازدید از KSD نیز در دستور کار قرار گرفت و در عین حال از نهاد KSFC ، KRX ، Koscom ، KOFIA و در نهایت برنامه ­ فرهنگی روز چهارم نیز انجام شد.

محسنی افزود: با توجه به  اهمیت پروژه مشترک ایران و کره جنوبی که از طریق دو شرکت سپرده گذاری پیگیری می ­شود، زمینه های برگزاری جلسات مشترک و خصوصی با شرکت (KSD) سپرده گذاری مرکزی کره جنوبی فراهم و در این دیدار ها در بخش های مختلف به اهمیت پروژه، پیشرفت کار، فرصت ها و تهدید ها و آخرین دستاوردهای دو شرکت پرداخته شد .

به گفته وی با توجه به استخراج مدل اصلی اتصال بازارهای سرمایه دو شرکت در ورکشاپ مشترک چهارم که ماه گذشته در جزیره کیش برگزار شد، پیگیری این پروژه با اولویت بالا از سوی اعضای شرکت کننده در دستور کار قرار گرفت.

مدیر عامل سمات با اشاره به توافق های صورت گرفته با شرکت سپرده گذاری کره جنوبی گفت: پس از برگزاری نشست های مشترک عمومی و خصوصی با شرکت KSD، در نهایت توافق هایی با مرور مستند مدل پیشنهادی صورت پذیرفت که شامل نهایی سازی مدل تبادل شده در ورکشاپ (کارگاه) چهارم در کیش ، تمرکز بر اسناد خزانه اسلامی در گام اول و صکوک و انواع اوراق با در آمد ثابت در گام های بعدی ، تنظیم کارمزد ارائه ی خدمات متولی حساب به صورت توافقی ، پذیرش ریسک نرخ ارز توسط سرمایه گذاران کره ای و اقبال عمومی به ورود به بازارسرمایه ایران صورت گرفت.

در عین حال توافق شد ریز اطلاعات سرمایه گذاران نزد کارگزاران و تجمیع سفارشات تحت کد معاملاتی KSD توسط کارگزار و استعلام سمات از KSD برای دریافت جزئیات سرمایه گذاران در موارد خاص و دریافت پاسخ  از KSD نیز در دستور کار دو طرف قرار گیرد.

همچنین ارسال پیام تائید نهایی معاملات از سوی CSDI به KSD بعد از نظارت بازار و حذف معاملات خاص و همچنین ملاحظه مربوط به زمان بندی واریز پول و مسائل مربوط به تحویل در برابر پرداخت و احتمالا افزایش دوره تسویه نیز از دیگر توافق های صورت گرفته در این مذاکرات بود.

محسنی ادامه داد: با توجه به آماده بودن بستر ایجاد اتصال بازارهای سرمایه­ی دو کشور ایران و کره جنوبی هم اکنون نیازهایی همچون دریافت مجوزهای لازم از بانک مرکزی ایران برای بحث سرمایه گذاری در بازارسرمایه و روش محاسبه نرخ تبدیل ارز ، نهایی سازی روند تعاملات بانکی ، در نظر گرفتن دوره ی تسویه اسناد خزانه با توجه به ملاحظات تفاوت های موجود در تقویم های کاری، تعطیلات رسمی و مذهبی دو کشور و همچنین زمان بندی ارسال و دریافت سفارش و انجام معاملات و هماهنگی با فرابورس و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران وجود دارد که باید متولیان بازار سرمایه و بانک مرکزی آنها را حل و فصل کنند.

وی ادامه داد: نیازمندی به رتبه بندی اسناد خزانه حداقل توسط یک نهاد خارجی ، تنظیم و امضای ارائه خدمات متقابل کاستودین سمات و KSD ، معرفی سایت های مرجعی نظیر TSETMC و IFB.ir  در خصوص جزئیات مربوط به اسناد خزانه و قیمت ها و معاملات و در نهایت هماهنگی با شرکت های نرم افزاری برای اتصال کارگزار کره ای به کارگزاری ایرانی جهت دریافت و ارسال سفارش بین المللی نیز از دیگر اقدام هایی است که توافق شد، طرف ایرانی بستر های آنرا فراهم کند.