۱۳۹۵/۰۸/۱۱

رییس هیات مدیره سمات خبر داد: سرمایه گذاران خارجی به دنبال شریک ایرانی

رییس هیات مدیره سمات گفت: استفاده از منابع خارجی برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی یک ضرورت است و اگر بخواهیم بازار سرمایه، جایگاه اصلی خود را پیدا کند راهی جز جذب سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد.

رییس هیات مدیره شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: پس از 10 سال تنش با جهان خارج و قطب های اقتصادی، ایران به سطحی از توانمندی دست یافت که بر سر یک میز با 6 کشور به توافق جامع برسد و برجام اجرایی شود.

به گزارش روابط عمومی سمات و به نقل از سنا، حسین فهیمی در همایش "نقش روز افزون بازار سرمایه در شرایط کنونی اقتصادی ایران" که همزمان با برگزاری نمایشگاه کیش اینوکس 2016 برگزار شد، افزود : بر اساس برجام بخش قابل توجهی از محدودیت ها و تحریم های ایران برداشته شد و استفاده از منابع خارجی مورد توجه قرار گرفت.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به هدف گذاری رشد اقتصادی 8 درصدی اظهار داشت: استفاده از منابع خارجی برای رسیدن به اهداف اقتصادی در نظر گرفته شده، یک ضرورت است. اگر بخواهیم بازار سرمایه جایگاه اصلی خود را پیدا کند، راهی جز جذب سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد.

وی با اشاره به اشتیاق طرف های خارجی گفت: سرمایه گذاران خارجی شرایط ایران را یک فرصت جدید ارزیابی می کنند و به دنبال یک رابطه تجاری با شریک جدید هستند.

فهیمی با تاکید بر اینکه این اشتیاق دو جانبه است، گفت: مسئولان کشور نیز خیزی را برای بین المللی کردن بازار سرمایه برداشته اند و برای تسهیل جذب سرمایه گذاری خارجی، گام های مهمی برداشته شده است.

وی افزود: افزایش استانداردها در همه عرصه ها، شفافیت در اطلاع رسانی و پیگیری جدی عضویت در سازمان آیسکو، اقداماتی است که در این مسیر انجام شده است، تا از این طریق به سرمایه گذار خارجی اعتماد داده شود که نه تنها حداقل استانداردها رعایت می شود، بلکه برای افزایش استانداردها برنامه ریزی وجود دارد.

رییس هیات مدیره سمات همکاری متقابل با ارکان متقارن خارجی از نهادهای نظارتی تا تشکل های خود انتظام را دومین گام برای بین المللی کردن بازار سرمایه ایران اعلام کرد.

فهیمی با اشاره به راه اندازی نهادهای مالی جدید در بازار سرمایه گفت: ضرورت توجه به برخی نهادهای مالی پیش از این در بازار مغفول مانده بود که پس از برجام و تصمیم به جذب سرمایه گذار خارجی، بیش از پیش ضرورت آن حس شد و در این مسیر راه اندازی، موسسات اعتبار سنجی در بازار سرمایه در اولویت های کاری سازمان بورس قرار گرفت.

وی در کنار این سرفصل های کلی به پروژه های مشخصی برای جذب سرمایه گذار خارجی اشاره کرد و گفت: تسهیل دسترسی به بازار و توسعه شبکه در سطح داخل و عرصه بین الملل از جلمه اقداماتی بود که برای جذب سرمایه گذار خارجی به صورت مستقیم و غیر مستقیم انجام گرفت. که این اقدامات منجر به افزایش دو برابری تعداد و حجم معاملات سرمایه گذاران خارجی شده است.

فهیمی در ادامه به فراهم شدن انتقال وجوه از طریق شبکه های بانکی اشاره کرد و گفت: در دوران تحریم فقط از طریق صرافی ها امکان انتقال وجوه فراهم بود که هم اکنون از طریق دو بانک این سرویس به سرمایه گذاران ارائه می شود.

عضو هیات مدیره سمات در ادامه به امکان افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: امکان افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی که قصد حضور برای دوره زمانی مشخص ندارند در شورای عالی بورس مطرح شده که بزودی تصویب و ابلاغ می شود.

وی در ادامه به امکان دسترسی غیر مستقیم سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: مهمترین پروژه در این خصوص ارتباط بین بازارها است که در فاز اول پیوستن به شبکه معاملاتی سایر کشور ها در حال نهایی شدن است.

در پایان مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه در این خصوص توافقات با دو بانک صورت گرفته است، گفت: برای سرمایه گذاران خارجی میان مدت، امکان گواهی سپرده برای کشور دیگر فراهم شده است.

فهیمی افزود: همچنین سرمایه گذاری بلند مدت و عرضه اوراق و پذیرش در سایر بورس های خارجی، از اقداماتی بوده که برای جذب سرمایه گذاری غیر مستقیم خارجی انجام گرفته است.