۱۳۹۵/۰۸/۰۳

تشکیل کارگروه مشترک برای اتصال بازارهای سرمایه ایران و یونان

مدیر امور بین الملل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از تشکیل کارگروه مشترک برای عملیات اتصال بازارهای سرمایه ایران و یونان خبر داد.

مدیر امور بین الملل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از تشکیل کارگروه مشترک برای عملیات اتصال بازارهای سرمایه ایران و یونان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سمات، دکتر محمد سجاد سیاهکار زاده افزود: دومین نشست تخصصی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و گروه بورس آتن (ATHEX Group) با هدف تدوین مدل عملیاتی اتصال بازارهای سرمایه ایران و یونان، پیگیری و ارزیابی زوایای عملیاتی پروژه‌های مشترک و استخراج نیازمندی‌های عملیاتی و فنی پروژه در تهران برگزار شد.

وی اظهار داشت: در این نشست که مدیر عامل، رییس هیأت مدیره و مدیران عملیاتی سمات حضور داشتند، در خصوص موضوعاتی از جمله مکانیسم ثبت سرمایه‌گذاران خارجی و نحوة تعامل با گروه بورس آتن، نیازمندی‌های فنی و تبادل اطلاعات و داده‌های مورد نیاز برای اتصال به سامانه‌های گروه بورس آتن، چگونگی فرآیند انجام تسویه مطالبات، مبحث شناسایی مشتریان (KYC)، الزامات پولشویی، اقدامات شرکتی مانند تقسیم سود و افزایش سرمایه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سیاهکار زاده گفت: سمات به عنوان رکن فراهم کننده زیر ساخت‌های بازار سرمایه ایران و شریک راهبردی گروه بورس آتن، جلساتی را با مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت‌های کارگزاری، نظام بانکی و شرکت های تأمین سرمایه هماهنگ کرد که در این جلسات ضمن تبیین پروژه مشترک، موضوع از زوایای گوناگون از جمله دیدگاه نهاد ناظر و بررسی مجوزهای مورد نیاز، نقش کارگزاران و نیازمندی‌های مرتبط با آنها، اتصال نظام بانکی ایران و یونان به منظور انتقال وجوه و ارائه گزارشات پولی مورد نیاز، مبحث پوشش نرخ ارز و همکاری در تکمیل پروژه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در قالب‌های گوناگون از جمله صندوق‌های قابل معامله (ETFs) مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و به پرسش‌ها و برخی ابهامات پاسخ داده شد.

مدیر امور بین الملل سمات افزود : در پایان دو طرف توافق کردند که با تشکیل کارگروهی مشترک به صورت منظم و در زمانبندی مشخص ابعاد و مباحث مورد نظر را بیش از پیش بررسی کرده و از منظر فنی مسیر اجرایی کار را مشخص کنند.

گروه بورس آتن (ATHEX Group) یکی از شرکای استراتژیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است که تفاهم ‌نامه همکاری دو شرکت تیرماه امسال درحاشیه برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه منعقد شد.