۱۳۹۷/۰۸/۰۶

معامله ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی

برای نخستین بار ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام سبک ایران با قیمت ۷۴.۸۵ دلار در بورس انرژی معامله شد.

برای نخستین بار 280 هزار بشکه نفت خام سبک ایران با قیمت 74.85 دلار در بورس انرژی معامله شد.

به گزارش روابط عمومی سمات، در معاملات امروز بورس انرژی ایران، یک میلیون بشکه نفت خام ایران در رینگ بین الملل این بورس عرضه شد که سه خریدار وارد رقابت شدند.

در نهایت 8 محموله 35 هزار بشکه ای در بورس انرژی معامله شد تا رویای ورود طلای سیاه به بازار سرمایه تحقق یابد.

تحقق یک رویای دیرین

ایده راه اندازی بورس نفت نخستین بار در اواخر دهه 70 و در چارچوب سیاست های برنامه سوم توسعه کشور مطرح شد.

هیات وزیران در سال 86 ایجاد بورس نفت را به وزارت اقتصاد تکلیف کرد و به این ترتیب وزیر وقت اقتصاد که همزمان دبیر شورای عالی بورس نیز بود، سازمان بورس را موظف به واگذاری عرضه فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران کرد.

با وجود همه چالش ها در روز 22 تیر ماه 1390 نفت خام با حضور معاون اول رئیس جمهوری روی تابلوی معاملات بورس کالا رفت اما در همان ابدای کار با شکست مواجه شد، چرا که نفت خام در این بازار طی 9 مرحله دیگر عرضه شد که تنها در یک مرحله به فروش رفت.

با شکست عرضه نفت خام، مسئولان وقت سازمان بورس و اوراق بهادار به فکر ایجاد بستر جدیدی برای عرضه نفت خام در بورس انرژی افتادند.

تلاش‌ها برای ورود نفت و سایر حامل‌های انرژی به بازار سرمایه و تعیین قیمت این محصولات در بورس، اواسط سال ۱۳۹۰ شکل دیگری یافت و با تصمیم شورای عالی بورس و اوراق بهادار در تیرماه سال بعد، بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور به منظور عرضه محصولات و مشتقات نفتی، برق، گاز طبیعی، ذغال سنگ و سایر حامل‌های انرژی شکل گرفت.

نخستین محموله نفت خام روز 17 فروردین ماه سال 93 در رینگ داخلی بورس انرژی عرضه شد اما این معاملات نیز به دلایل مختلف ادامه نیافت.

اما این بار با پیگیری های مسئولان سازمان بورس، مدیران بورس انرژی، شرکت سپرده گذاری مرکزی و مساعدت شرکت ملی نفت طلسم عرضه این محصول استراتژیک در بازار سرمایه شکسته شد و امروز 280 هزار بشکه به فروش رفت تا فصل جدیدی در معاملات این بازار گشوده شود.