۱۳۹۵/۰۶/۰۶

ادامه رکوردشکنی انتشار صکوک/ معرفی یک ابزار جدید در بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از ادامه رکوردشکنی انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه خبر داد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از ادامه رکوردشکنی انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سمات، دکتر محمدرضا محسنی یکی از ماموریت های ویژه بازار سرمایه در سال 95 را تسریع تامین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی اعلام کرد و افزود : کارگروه ویژه ای برای رفع موانع انتشار صکوک در بازار سرمایه تشکیل شده است تا بررسی ها و راهکارهای عملیاتی لازم در این زمینه اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه کل انتشار صکوک بازار سرمایه در سال گذشته 7 هزار و 279 میلیارد ریال بود، افزود : در پنج ماهه نخست امسال بیش از 13 هزار و 600 میلیارد ریال اوراق اجاره، مرابحه و رهنی در بازار سرمایه منتشر شد که انتشار این میزان اوراق در یک بازده زمانی کوتاه در تاریخ بازار سرمایه بی سابقه بوده است.

دکتر محسنی خاطر نشان کرد: بانک مسکن در ماه گذشته برای نخستین بار مبلغ 3 هزار میلیارد ریال اوراق رهنی در بازار سرمایه منتشر کرد تا ابزار جدیدی در این بازار معرفی شود.

وی ادامه داد : شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز برای توسعه فعالیت های خود مردادماه مبلغ یک هزار میلیارد ریال اوراق مرابحه منتشر کرد تا این شرکت بزرگ نیز بتواند بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق بازار سرمایه تامین کند.

مدیرعامل سمات خاطر نشان کرد: سیمان شرق، قطار مسافربری جوپار، رایتل و ماهان دیگر شرکت هایی بودند که در پنج ماهه نخست امسال اوراق اجاره یا مرابحه در بازار سرمایه منتشر کردند.

وی با بیان اینکه تقاضاهای متعددی برای انتشار صکوک به شرکت مدیریت دارایی مرکزی ارائه شده است، افزود : کارشناسان در حال بررسی مدارک و مستندات این شرکت ها هستند تا هرچه سریعتر فرآیند انتشار اوراق مختلف برای شرکت های متقاضی در بازار سرمایه مهیا شود.