۱۳۹۴/۰۴/۲۳

مدیر عامل جدید بورس کالا معرفی شد/ سلطانی نژاد؛ سومین مدیر عامل تالار نقره ای

در اولین جلسه هیأت مدیره بورس کالا، اعضا پس از بررسی های لازم، حامد سلطانی نژاد را به عنوان سومین مدیر عامل بورس کالا انتخاب کردند.

 

دراولین جلسه هیأت مدیره بورس کالا، 4 عضو قدیمی و 3 عضو جدید پس از بررسی های لازم، دکتر حامد سلطانی نژاد مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) را به عنوان سومین مدیر عامل بورس کالا انتخاب کردند.

به گزارش روابط عمومی سمات و به نقل از سنا، منصور یزدی زاده، رییس هیأت مدیره بورس کالا درباره این جلسه گفت: مطابق قانون تجارت بعد از برگزاری مجمع و انتخاب اعضای هیأت مدیره، موضوع انتخاب مدیرعامل اولین اقدام هیأت مدیره است.

وی افزود: اعضای هیأت مدیره با توجه به سه معیار دانش، مهارت، توانایی شروع به رایزنی برای انتخاب مدیر عامل کردند که در کنار دکتر پناهیان، 6 گزینه مطرح و با آنها برای قبول این مسولیت صحبت شد که تعدادی از آنها با وجود تمایل هیأت مدیره، شخصاً حاضر به قبول این مسوولیت نشدند و در نهایت دکتر پناهیان و دکتر سلطانی نژاد به عنوان دو گزینه نهایی هیأت مدیره انتخاب شدند.

وی با قدردانی از زحمات و تلاش دکتر پناهیان طی 4 سال سکانداری بورس کالا درباره دلایل انتخاب سلطانی نژاد  گفت: سلطانی نژاد علاوه بر داشتن شاخصه های اصلی و عمومی (دانش، توانایی و مهارت)، برخورداری از ویژگی های فردی همچون سوابق خوب در بازار سرمایه و برنامه مدون توانست نظر مساعد هیأت مدیره بورس کالا را جلب کند.

حامد سلطانی نژاد که پیش از این به مدت چهار سال مدیر عاملی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه را برعهده داشت، به زودی راهی بورس کالای ایران خواهد شد تا بتواند این شرکت را به جایگاه واقعی خود در اقتصادی ملی برساند.

سلطانی نژاد روز 23 آذرماه سال 90 با رای هیات مدیره سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت برگزیده شد و در طول چهار سال حضورش در این پست، تحولات بنیادین زیادی را در شرکت سپرده گذاری مرکزی ایجاد کرد.

برخی از دستاوردهای چهار سال اخیر سمات در زیر آمده است :

راه اندازی سامانه جدید پس از معاملات (IRPT): مذاکراتی در سال 1382 برای خرید سامانه جدید پس از معاملات با یک شرکت انگلیسی انجام شد اما این شرکت به دلیل تحریم ها از اجرای این طرح خودداری کرد و تا سال 90 اقدام خاصی برای طراحی این سامانه انجام نشد.

نخستین اقدام مدیرعامل جدید شرکت سمات، تلاش برای طراحی و راه اندازی سامانه جدید پس از معاملات با تکیه بر دانش فنی داخلی بود که فاز آزمایشی این سامانه آبان ماه سال گذشته به بهره برداری رسید.

سامانه جدید پس از معاملات که بر اساس جدیدترین استانداردهای روز جهان طراحی شده است، تحول اساسی را در فرآیندهای بازار سرمایه ایران ایجاد خواهد کرد که رونمایی رسمی این سامانه در آینده ای نزدیک انجام می شود.

بهره برداری از سامانه تسویه (Net Clear ) : این سامانه در راستای حرکت به سمت بازار سرمایه الکترونیک و غیر کاغذی شدن گزارش های قابل استخراج از سامانه پس از معاملات و ارائه آن به ذینفعان، راه اندازی شد به طوریکه تغییرات شگرفی را در تسویه معاملات سهام و اوراق در بازارهای بورس و فرابورس ایجاد کرد.

الکترونیکی کردن بازار سرمایه : در طول چهار سال اخیر سامانه های SGF (سامانه انجام محاسبات منابع و سهم مشارکت اعضا در صندوق تضمین تسویه و ثبت و انتشار نکولهای به وقوع پیوسته)، ISS (رابطه خدمات امور سهامداری با کارگزاران و ناشران در خصوص جمع آور اطلاعات سهامداران)، IGS و IPS (اعلام وضعیت دارایی اینترنتی و گردآوری مشخصات سرمایه گذاران)، SDG (سامانه یکسان سازی داده های دریافت شده از ناشران)، Cert Distro (سامانه توزیع گواهی نامه های آنلاین مشتریان، IR2A (سامانه جمع آوری اطلاعات سهامداران/سرمایه گذاران) و Irenex  و Regex (سامانه های بورس انرژی) راه اندازی شده اند تا گام های اساسی برای الکترونیکی شدن بازار سرمایه ایران برداشته شود.

غیر کاغذی شدن صدور گواهینامه ها : با الکترونیکی شدن بسیاری از فرآیندها در سمات، سال گذشته 11 میلیون برگه گواهینامه غیر کاغذی (الکترونیک) در بازار سرمایه صادر شد تا اقدامات مناسبی در راستای غیر کاغذی کردن صدور گواهینامه ها برداشته شود.

فراهم کردن زیر ساخت های بین المللی شدن بازار سرمایه : عضویت در پنج نهاد مهم بین المللی FEAS (فدراسیون بورس های اروپایی و آسیا  )، ACG (نهادهای ثبت، سپرده‌ گذاری و تسویه و پایاپای آسیا ـ اقیانوسیه ) و OIC (بورس‌های کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی)، انجمن استانداردسازی صندوق های سرمایه گذاری آسیا (AFSF) و اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) و انعقاد تفاهم نامه با شرکت های تاکاس بانک ترکیه (Takas Bank)، آژانس ثبت مرکزی ترکیه (CRA)، شرکت تسویه پاکستان (CDCPL)، شرکت تسویه بورس اندونزی (KPEI)، شرکت ثبت اوراق بهادار بورس اندونزی (KSEI)، شرکت سپرده گذاری مرکزی کره جنوبی (KSD)، شرکت سپرده گذاری مرکزی عمان (MCD)، شرکت سپرده گذاری ملی پاکستان (NCCPL)، شرکت سپرده گذاری چین و شرکت سپرده گذاری هند (NSDL) از مهم ترین فعالیت های بین المللی این شرکت برای فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای بین المللی شدن بازار سرمایه ایران است.

افزایش ارائه خدمات به ذینفعان بازار سرمایه: این شرکت در طول چهارسال اخیر با افزایش تنوع خدمات در تالار سعدی، تشکیل مرکز تماس، همکاری با دفاتر پیشخوان دولت و توسعه خدمات الکترونیکی توانسته است نقش بسزایی در تسهیل فرآیند امور سهامداران و فعالان بازار سرمایه ایفا کند. 

تحصیلات :

-         کارشناسی ارشد مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق (ع)

-         دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

-         کارشناس رسمی قوه قضاییه در رشته بورس

-         سوابق تدریس : تدریس دورس مدیریت مالی، مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت ریسک و دوره های آموزشی بورس در مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها

سوابق اجرایی :

-         مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه

-         مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه

-         معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکز ی

-         عضو هیات داوری بازار اوراق بهادار برای سه دوره دو ساله

-         مشارکت فعال در طراحی بورس انرژی ایران

-         مدیر بورس منطقه ای کرج

-         مدیر بورس منطقه ای کرمان

-         عضو هیات مدیره شرکت الوان ثابت به نمایندگی از سرمایه گذاری امید

-         عضو هیات مدیره شرکت پشتیبانی احداث صنایع ایران

-         کارشناس ارشد سرمایه گذاری شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید

-         کارشناس سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری قدس

سوابق علمی

-         تالیف کتاب مدل ارتباطی بورس های اوراق بهادار کشورهای اسلامی (SAMIP)

-         عضو کمیته مطالعات بهره و همکاری در ترجمه کتاب بهره و سرمایه

مقالات منتخب

-         نسبت PEG (قیمت به درآمد به رشد) در ارزیابی سهام در بازار سرمایه ایران

-         بررسی تطبیقی فروش استقراضی سهام با عقود اسلامی

-         الگوهای افزایش سواد مالی در جامعه ایرانی (Financial Literacy)

-         حباب های قیمتی در بازار سرمایه