۱۳۹۵/۰۳/۱۷

بزرگترین تامین مالی اوراق اجاره بازار سرمایه در راه است

مدیرعامل سمات گفت : بر اساس دستور رییس سازمان بورس، کارگروه ویژه ای برای رفع موانع انتشار صکوک در بازار سرمایه تشکیل شده است تا بررسی ها و راهکارهای عملیاتی لازم در این زمینه اتخاذ شود.

شرکت هواپیمایی ماهان در راستای توسعه فعالیت هایش، بزرگترین تامین مالی خود در بازار سرمایه را با انتشار 5 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره انجام خواهد داد.

به گزارش روابط عمومی سمات، در نشست مشترک مدیر عامل هواپیمایی ماهان و مدیرعامل شرکت سپرده گذاری، راهکارهای تامین مالی پروژه های جدید این شرکت هواپیمایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مدیرعامل سمات در این جلسه یکی از ماموریت های ویژه بازار سرمایه در سال 95 را تسریع در تامین مالی بنگاه های اقتصادی اعلام کرد و گفت : وزیر امور اقتصادی و دارایی ماه گذشته با صدور حکمی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار را "مجری پروژه تقویت نقش بازار سرمایه در تامین سرمایه بنگاه ها" انتخاب کرد.

دکتر محمد رضا محسنی اظهار داشت: بر اساس دستور دکتر فطانت، کارگروه ویژه ای برای رفع موانع انتشار صکوک در بازار سرمایه تشکیل شده است تا بررسی ها و راهکارهای عملیاتی لازم در این زمینه اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه شرکت هواپیمایی ماهان پیشگام در انتشار اوراق اجاره بوده است، افزود: این شرکت می تواند بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق ابزارهای نوین بازار سرمایه تامین کند.

در این جلسه که در محل شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد، مدیرعامل ماهان با تجلیل از همکاری های فراوان مسئولان بازار سرمایه برای انتشار اوراق اجاره این شرکت گفت: ماهان در طول سال های اخیر با انتشار اوراق صکوک توانسته است، بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق این بازار تامین کند.

حمید عرب نژاد خاطر نشان کرد: شرکت ماهان هفته گذشته برای خرید دو فروند هواپیمای ایرباس، مبلغ 2100 میلیارد ریال اوراق اجاره در بازار سرمایه منتشر کرد که با استقبال کم نظیر سرمایه گذاران در نخستین روز
پذیره نویسی تمام اوراق به فروش رفت.

وی افزود : شرکت ماهان قصد دارد در راستای توسعه فعالیت های خود و با توجه به استقبال فراوان سرمایه گذاران در آینده ای نزدیک 5 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره برای پروژه های جدیدش در بازار سرمایه منتشر کند.

شرکت هواپیمایی ماهان اواخر اسفندماه سال 89، نخستین اوراق اجاره بازار سرمایه را به مبلغ 291 هزار و 500 میلیون ریال منتشر کند.

هم اکنون شرکت های مخابرات ایران با 4500 میلیارد ریال و رایتل با 3000 میلیارد ریال، آمار بیشترین میزان انتشار اوراق اجاره را بازار سرمایه در اختیار دارند.