۱۳۹۵/۰۲/۲۹

تامین مالی پروژه های اقتصادی مناطق آزاد از طریق بازار سرمایه تسریع می یابد

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت : با تشکیل کارگروه ویژه می توان موانع پیش روی انتشار صکوک برای مناطق آزاد تجاری را بررسی و راهکارهای عملیاتی لازم را در این زمینه اتخاذ کرد.

درنشست هم اندیشی مدیران شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران شرکت سپرده گذاری مرکزی و مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، راهکارهای تسریع در انتشار صکوک برای تامین مالی پژوه های اقتصادی مناطق آزاد بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سمات، در این جلسه موانع پیش روی انتشار صکوک به ویژه مسائل حقوقی برای گسترش همکاری های فیمابین سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در این جلسه با بیان اینکه تاکنون قرارداد مشاور عرضه انتشار چهار هزار میلیارد ریال صکوک برای تامین مالی برنامه های توسعه ای مناطق آزاد انزلی، ارس و ماکو نهایی شده است از آمادگی ارکان مختلف بازار سرمایه برای تامین مالی مناطق آزاد خبر داد.

دکتر محمدرضا محسنی بر استفاده هر چه بیشتر از روش های تامین مالی بازار سرمایه برای پروژه های توسعه محور  مناطق آزاد کشور تاکید کرد و گفت : با تشکیل کارگروه ویژه می توان موانع پیش روی انتشار صکوک برای مناطق آزاد تجاری را بررسی و راهکارهای عملیاتی لازم را در این زمینه اتخاذ کرد.

وی خاطر نشان کرد: به طور حتم همکاری دو مجموعه می تواند نقش بسزایی در تحقق شعار امسال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" ایفا کند.

حسین فهیمی عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با استقبال از گسترش تعامل سازمان بورس و اوراق بهادار و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی توضیحاتی را در خصوص زمینه‌ های ممکن جهت همکاری، نکات حقوقی و دستورالعمل‌ های قانونی تامین مالی از طریق بازار سرمایه ارایه کرد.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی نیز در این جلسه از اهتمام ویژه سازمان بورس و اوراق بهادار برای تامین مالی پروژه های این مناطق قدردانی کرد.

مهندس محمد معز الدین اظهار داشت: تامین مالی از طریق بازار سرمایه، یکی از پیشرفته ترین روش ها برای توسعه مناطق آزاد است که امیدواریم انتشار صکوک برای مناطق آزاد در این بازار تسریع یابد.

در این جلسه که در محل شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد، مهندس محمد معزالدین معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، حسین فهیمی عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، دکتر محمدرضا محسنی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) و مدیران شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه حضور داشتند.

تفاهم نامه همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان بورس و اوراق بهادار اواخر اسفندماه سال 94 به امضای دکتر اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و دکتر محمد فطانت رئیس سازمان بورس و ارواق بهادار رسید تا راهکارهای عملیاتی لازم برای تامین بخشی از منابع مالی مناطق آزاد از طریق بازار سرمایه فراهم شود.