۱۳۹۷/۰۷/۱۴

افزایش تخصص اوراق به نمادهای معاملاتی اسناد خزانه در بازار سرمایه

شرکت سپرده گذاری مرکزی در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ تعداد ۶۴ هزار و ۸۴ کد سهامداری برای ۲۷ نماد اخزا صادر کرد که در مجموع ۱۷۵ میلیون و ۸۳۶ هزار سهم به سهامداران این اوراق اختصاص یافت.

سرپرست امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: تعداد 29 نماد اسناد خزانه اسلامی در نیمه نخست امسال صادر شد تا رکورد صدور نمادهای این اوراق در بازار سرمایه شکسته شود.

به گزارش روابط عمومی سمات، مریم شاه حسینی افزود: شرکت سپرده گذاری مرکزی در 6 ماهه نخست سال 97 تعداد 64 هزار و 84 کد سهامداری برای 27 نماد اخزا صادر کرد که در مجموع 175 میلیون و 836 هزار سهم به سهامداران این اوراق اختصاص یافت.

وی ادامه داد: 173 سهامدار در 2 اوراق سخاب نیز در نیمه نخست امسال صادر شد که در مجموع 10 میلیون و 809 هزار سهم به آنها تخصص داده شد.

سرپرست امور ناشران سمات اظهار داشت: این در حالی است که شرکت سپرده گذاری مرکزی سال گذشته 27 نماد اسناد خزانه اسلامی شامل 21 نماد اخزا و 6 سخاب برای 31 هزار سهامدار  صادر کرده بود.

اسناد خزانه اسلامي، اوراق بهادار با نامي است كه دولت به منظور تصفیه بدهي‌هاي خود بابت طرح‌هاي تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي با قيمت اسمي و سررسيد معين به طلبكاران غيردولتي واگذار مي‌کند.

اسناد خزانه توسط دولت به رقمی كمتر از قيمت اسمي به خريداران فروخته شده و از منابع مالي حاصل از فروش، بدهي‌هاي دولت پرداخت مي‌شود اما به دلیل اشكالات فقهي وارد بر این روش، دولت جمهوري اسلامي ايران، اين اوراق را صادر و به شکل مستقيم به طلبكاران غير دولتي واگذار مي‌کند. دارنده اوراق درصورت نياز به وجه نقد، اين اوراق را در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس ايران به فروش مي‌رساند.

نخستین اسناد خزانه اسلامی در حجم 400 هزار برگه مهرماه سال 1394 در فرابورس عرضه شد که شرکت سپرده گذاری مسئولیت صدور کد و تسویه این اسناد را برعهده داشت.

سمات در ماه های اخیر در راستای تسهیل در معاملات اسناد خزانه اسلامی، صدور کد این اسناد را افزایش داده است تا روند عرضه و معاملات در این بخش افزایش یابد.