۱۳۹۵/۰۱/۲۹

تصویب صورت های مالی سال ۹۴ / تقسیم سود ۵۲ ریالی در مجمع سمات

در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سپرده گذاری مرکزی که به ریاست محمدرضا شیخ الملوکی برگزار شد، صورت های مالی سال منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۴ این شرکت به تصویب سهامداران رسید.


مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با حضور 76 درصد از سهامداران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سمات، در این مجمع که به ریاست محمدرضا شیخ الملوکی و در محل سالن اجتماعات شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد، صورت های مالی سال منتهی به 29 اسفندماه سال 1394 به تصویب سهامداران رسید.

انتخاب دوباره موسسه حسابرسی فاطر به عنوان حسابرس – بازرس اصلی و موسسه حسابرسی تدوین و همکاران به عنوان حسابرس – بازرس علی البدل، تقسیم سود 52 ریالی به ازای هر سهم و انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی شرکت سپرده گذاری مرکزی از دیگر مصوبات مجمع عمومی عادی سالیانه سمات بود.

پیام مدیر عامل

در سال 1394، همگام با تحولات چشمگیر در عرصه سیاسی، شاهد تاثیر آن در بازارسرمایه کشور بوده ایم و به همین منظور می توان سال گذشته را سال جذابیت بازار سرمایه ایران برای سرمایه گذاران خارجی نامید.

شرکت سپرده گذاری مرکزی به واسطه ماهیت شکل­گیری و وظایف تعریف شده، در این راستا به عنوان درگاه ورود سرمایه گذاران خارجی و نیز زمینه ساز تعاملات بعدی نظیر ثبت و تسویه و پایاپای معاملات، نسبت به ارائه­ خدمات پیش و پس از معاملات اقدام می کند.

برای ما تجربه­ای جدید و با ارزش از طریق گفتگو با نمایندگان بازارهای سرمایه­ خارجی از زبان فرصت های اقتصادی، ظرفیت صنایع، آخرین دستاوردها و شناسایی نیازمندی های ورود به بازارها و اتصال به شرکت های ثبت و سپرده گذاری جهانی با دیدی واقعی و در تعاملی مستقیم فراهم آمد.

در این میان یکدلی و یکپارچگی کلیه­ ارکان بازارسرمایه­ی در شناساندن ظرفیت­های ایران در بخش مالی و واقعی به دیدگان و ذهن های بیدار سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی مثال زدنی و کم نظیر بود که در سال 1394 محقق شد و سمات در این خصوص نقش بسزایی را ایفا کرد.

در سال 1394، بازده شاخص کل حدود 28 درصد بود که در زمستان گرم معاملات، به تنهایی شاهد بازده 23 درصدی و افزایش حجم و ارزش معاملات، تعداد مراجعان به تالارسعدی، میزان پرداخت سود، رشد تعداد افزایش سرمایه و ثبت نمادها، وثایق و سایر اقدامات شرکتی نسبت به سال گذشته بودیم.

به همین منظور از زحمات کلیه­ ارکان بازارسرمایه و به ویژه همکاران خود در شرکت سمات که تلاش­هایشان در سال 1394 نقش بسزایی در رشد و توسعه­ ایران اسلامی داشته است، کمال تشکر و قدردانی را می نماید.

برنامه های توسعه ای سال 95

- بسترسازی متناسب با بین المللی شدن بازار سرمایه ایران و حرکت هم راستا با سازمان بورس به منظور تسهیل ورود سرمایه گذاری خارجی از طریق حضور فعال در کمیته های مربوطه و ارائه پیشنهادات اصلاح قوانین و مقررات، تسهیل فرآیندهای اخذ کد معاملاتی، استفاده از ظرفیت های نهاد متولی custody و ارائه پروپزال و مدل های ارتباطی با نهادهای سپرده گذاری موجود در بازارهای سرمایه دنیا به عنوان درگاه ورود سرمایه گذاران

- انتقال فرآیندهای تسویه و پایاپای بورس کالا به سمات مطابق با قوانین به منظور ایجاد صرفه به مقیاس جهت کارگزاران و تجمیع کلیه فرآیندهای تسویه در نهاد تسویه مرکزی

- افزایش ظرفیت های ارائه خدمات به ناشران و سهامداران از طریق توسعه خدمات توزیع سود و افزایش سرمایه و ارتقا و بهبود سامانه های موجود و فرآیندهای کاری فعلی

- توسعه خدمات سمات به صورت الکترونیکی و توزیع شده در سراسر کشور از طریق دفاتر پیشخوان و درگاه های الکترونیکی و وب سایت شرکت و حداقل کردن مراجعات حضوری مشابه سال های گذشته

- توجه به منابع انسانی به عنوان سرمایه های اصلی شرکت و هدفمند سازی آموزش و تخصصی سازی آن از طریق شناخت و هدفگذاری نیازهای اساسی و مجموعه هدف و برنامه ریزی کارگاه های مشترک با کشورهای مطرح در هر حوزه و تبادل دانش

- عملیاتی کردن تحقیق و توسعه در سمات در راستای نیازمندی های بازارسرمایه نظیر طرح D8 و پروژه  تحقیقاتی CSD-KSD که در سطح تفاهم نامه وزرای دو کشور انجام شده است.

- پیگیری اصلاحیه های ارسالی قانون بازار به منظور تبیین نقش سمات در مواد قانونی و همچنین تدوین دستورالعمل های مورد نیاز با همکاری سازمان بورس نظیر عضویت، سامانه رجیستری، توقیف، توثیق و احراز هویت