۱۳۹۵/۰۱/۲۲

مدیر ناشران سمات خبر داد: صدور ۸۴۴ هزار کد سهامدار جدید در سال ۹۴

شرکت سپرده گذاری مرکزی در سال گذشته ۸۴۴ هزار کد سهامدار جدید در بازارسرمایه صادر کرد تا تعداد کدهای سهامداران این بازار به رقم ۸ میلیون و ۸۴۱ هزار کد برسد.

مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از صدور 844 هزار کد سهامداری جدید در سال 94 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سمات، مطهره مروج افزود : شرکت سپرده گذاری مرکزی در سال گذشته 844 هزار کد سهامدار جدید در بازارسرمایه صادر کرد تا تعداد کدهای سهامداران این بازار به رقم 8 میلیون و 841 هزار کد برسد.

وی اظهار داشت : در حال حاضر بیش از 4 میلیون و 506 هزار مرد و 2 میلیون و 80 هزار زن در بازار سرمایه کد سهامداری دریافت کرده اند، ضمن اینکه بیش از 36 هزار کد حقوقی و 560 کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.

مدیر امور ناشران سمات درباره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گفت: 250 هزار نفر در سال گذشته با خرید اوراق تسهیلات حق مسکن وارد فرآیند دریافت این تسهیلات شدند.

مروج اظهار با بیان اینکه 6383  نماد در بازار سرمایه ایران وجود دارد، اظهار داشت : در مجموع 410 نماد در بورس تهران، 491 نماد در فرابورس، 45 نماد در بورس کالا و 5437 نماد در بورس انرژی در پایان سال 94 فعال بودند.

وی در باره سهامداران فعال بازار سرمایه در اسفندماه 94 گفت : 111 هزار و 818 کد حداقل یک تا 10 خرید ،  21 هزار و 967 کد بین 11 تا 20 خرید و 29 هزار و 892 کد بیش از 20 خرید را در ماه گذشته انجام دادند.

مدیر امور ناشران سمات در خصوص کوچکترین سهامداران بازار سرمایه افزود : 11 کد سهامداری در اسفندماه گذشته برای نوزاداران در کشور صادر شد که تهرانی ها بیشترین صدور کد سهامداری را در این مدت به خود اختصاص داده اند.

مروج خاطر نشان کرد : باران آشتیانی دو روزه از تهران کوچکترین نوزادی بود که ماه گذشته کد سهامداری خود را از سمات دریافت کرد و والدین آن یک روز بعد، نخستین سهام را برای این کودک خریداری کردند تا باران کوچکترین سهامدار بازار سرمایه ایران لقب گیرد.

وی ادامه داد : والدین مهرداد علی خانی از مشهد با خرید سهام در پنجمین روز، سام سیفی از گرگان در هشتمین روز، النا احمدی از مشهد در شانزدهمین روز و کارن کریمی مقدم از تهران در بیستمین روز تولد، نام فرزند خود را در فهرست کوچکترین سهامداران بازار سرمایه قرار دادند.