۱۳۹۶/۰۹/۰۵

تامین مالی ۲۰۰ میلیارد ریالی آدوراطب با انتشار صکوک مرابحه

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت آدوراطب(سهامی خاص) را به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال جهت خرید مواد و کالای مورد نیاز این شرکت صادر کرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت : موافقت اصولی تامین مالی شرکت آدوراطب(سهامی خاص) به مبلغ 200 میلیارد ریال از طریق انتشار صکوک مرابحه در بازار سرمایه صادر شد.

به گزارش روابط عمومی سمات به نقل از شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی اعلام کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت آدوراطب(سهامی خاص) را به ارزش 200 میلیارد ریال جهت خرید مواد و کالای مورد نیاز این شرکت صادر کرد.

وی اظهار داشت: این اوراق 2 ساله، با نرخ سود 18 درصد و به صورت با نام از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه خواهد شد و ناشر این اوراق شرکت واسط مالی اسفند سوم(با مسئولیت محدود) است.

ابوترابی در خصوص دیگر ارکان انتشار این اوراق افزود: ضامن صکوک مرابحه آدوراطب، بانک خاورمیانه است. صندوق های سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردان صبانیک و سرمایه گذاری توسعه نیکی(با درآمد ثابت) و گروه مالی گسترش سرمایه کیان نیز مسئولیت بازار گردانی و تعهد پذیره نویسی این اوراق را بر عهده دارند و عامل پرداخت همانند دیگر انتشارهای صکوک، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است.

وی ادامه داد: در این اوراق، شرکت واسط مالی اسفند سوم(ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، مواد و کالای مورد نياز شرکت آدوراطب(بانی) را نقداً از طریق شرکت کوبل دارو(حق العمل کار) از فروشندگان خریداری خواهد نمود و سپس این مواد و کالا را به صورت بيع مرابحه ی نسيه به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می شود که در سررسيدهای سه ماهه، قيمت نسيه کالا را از طريق شرکت ناشر و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت نماید.

وی با اشاره به متنوع بودن ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه اظهار داشت: تا کنون شرکت های مختلفی در حوزه های حمل و نقل، بانک، لیزینگ، برق، نفت و پتروشیمی، معدن، مخابرات، کشاورزی، خدمات دریایی، صنایع تولیدی، خودروسازی و غیره از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه تامین مالی شده اند و شرکت آدوراطب که توسط بزرگترین سهامدار شرکت داروسازی دکتر عبیدی یعنی شرکت کوبل دارو بنیانگذاری شده است اولین شرکتی است که در حوزه صنعت پخش دارو و محصولات آرایشی و بهداشتی اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه کرده است.