۱۳۹۴/۱۱/۱۰

وظایف سنگینی به سپرده گذاری محول شده است/ سمات کانون توجه سرمایه گذاران خارجی

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: فصل نوینی در اقتصاد ایران آغاز شده است به طوریکه بازار سرمایه می تواند نقش آفرینی بیشتری در اقتصاد ملی ایفا کند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: این شرکت وظایف سنگینی را برای فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای افزایش خدمات به ذینفعان بازار سرمایه و بین المللی کردن این بازار برعهده دارد.

به گزارش روابط عمومی سمات، دکتر محمدرضا محسنی در مراسم سالگرد تاسیس شرکت سپرده گذاری مرکزی با اشاره به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) افزود : فصل نوینی در اقتصاد ایران آغاز شده است به طوریکه بازار سرمایه می تواند نقش آفرینی بیشتری در اقتصاد ملی ایفا کند.

وی با بیان اینکه سمات سال آینده میزبان نخستین اجلاس جهانی بازارسرمایه ایران و بیستمین مجمع عمومی نهادهای ثبت، سپرده‌ گذاری و تسویه و پایاپای آسیا - اقیانوسیه (ACG 20)خواهد بود، تصریح کرد : همکاری های خوبی با دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور اسلامی (D8 ) انجام شده است تا پیشنهاد راه اندازی نخستین صندوق سرمایه گذاری اسلامی سال آینده درحاشیه برگزاری اجلاس روسای جمهوری D8 در تهران مطرح شود تا بازار سرمایه ایران نقش فعال تری را در این حوزه انجام دهد.

دکتر محسنی  با بیان اینکه تکاپوی سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار سرمایه ایران افزایش یافته است، اظهار داشت : سمات به کانون توجه سرمایه گذاران خارجی تبدیل شده است و گروه های مختلفی در ماه های اخیر در این شرکت حضور یافته و با نحوه ورود به بازار سرمایه ایران آشنا شدند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری از صدور 17 کد سهامدار خارجی در دی ماه 94 خبر داد، افزود : 8 سهامدار حقیقی از کشورهای انگلیس، روسیه، لبنان، ایتالیا، هند، پاکستان و افغانستان (دو نفر) و 9 سرمایه گذار حقوقی در ماه گذشته با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کد معاملاتی خود را در بازار سرمایه ایران دریافت کردند.

وی تصریح کرد : از ابتدای امسال تا پایان دی ماه تعداد 184 کد برای سرمایه گذاران خارجی صادر شده است تا تعداد کدهای سرمایه گذاران خارجی بازار سرمایه به رقم 521 کد برسد.

دکتر محسنی به خدمات متنوع شرکت سپرده گذاری مرکزی به ذینفعان بازار سرمایه نیز اشاره کرد و گفت : این شرکت با تقویت زیر ساخت های الکترونیک و ارائه خدمات مطلوب تر جایگاه خود را در این بازار ارتقا خواهد داد.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی خاطر نشان کرد : مطالبات ارکان مختلف بازار سرمایه به ویژه سازمان بورس و اوراق بهادار از سمات افزایش یافته است و در همین رابطه قصد داریم با بازنگری در چارت سازمانی و چابک سازی در برخی از بخش ها،  انتظارات آنها را برآورده سازیم.

در حال حاضر سرمایه گذارانی از آمریکا، انگلیس، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، ازبکستان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی و افغانستان فعال هستند.

بر اساس این گزارش، در این فهرست نام 32 سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می شود.