۱۳۹۴/۱۰/۲۷

مدیر سابق بورس نیویورک درسمات/ نگاهی به آمار سهامداران ایرانی و خارجی

مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از حضور یکی از مدیران سابق بورس نیوریوک و افزایش تردد مدیران دیگر کشورها خبر داد و آمار سهامداران حقیقی و حقوقی را اعلام کرد.

مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از حضور یکی از مدیران سابق بورس نیوریوک و افزایش تردد مدیران دیگر کشورها خبر داد و آمار سهامداران حقیقی و حقوقی را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی سمات، دکتر محمد رضا محسنی که از سوم بهمن وارد چهارمین ماه حضورش در این شرکت می شود، امروز به همراه مدیران این شرکت در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سئوالات آنها پاسخ داد.

اجلس 25 شرکت سپرده گذاری دنیا و حضور مدیرعامل سابق بورس نیوریوک

دکتر محسنی در پاسخ به سئوالاتی مبنی بر اقدامات چند ماه اخیر وی ، نقش سپرده گذاری مرکزی دردوران پساتحریم و خدمات به سرمایه گذاران خارجی، برنامه های آینده و آخرین وضعیت نرم افزار پس از معاملات (IRPT) توضیح داد: طی حدود 4 ماه فعالیت دراین شرکت ، علاوه بر شناساندن بیشتر و ارتباط با نهادها و حفظ انسجام و تلاش برای تامین منابع انسانی،  اقداماتی برای بین المللی بازار سرمایه ایران انجام شده که جزء وظیفه ذاتی سپرده گذاری مرکزی است.

این مقام مسئول با اشاره به حضور در چند اجلاس بین المللی مرتبط ، از برگزاری اجلاس 25 شرکت سپرده گذاری جهان در آبان سال آینده و در تهران و ارایه پیشنهاد ایجاد صندوق سپرده گذاری اسلامی خبر داد و درباره نقش سپرده گذاری مرکزی در دوران پساتحریم گفت: برای تسهیل ارایه خدمات و بین المللی کردن بازار سرمایه کشور، جلسات مستمر و هفتگی با مدیران مخلتف خارجی برگزار می شود و بعد از جلسه با مدیران بورس مونیخ ، امروز هم با یکی از مدیران سابق بورس نیوریوک جلسه ایی برگزار می شود.

 مدیرعامل سمات با بیان اینکه مذاکراتی با مدیران و سرمایه گذاران 15 کشور اروپایی برگزار شده است از آمادگی دو بانک بورسی تجارت و پاسارگاد برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی خبر داد.

آخرین وضعیت نرم افزار پس از معاملات

 دکتر محسنی درباره نرم افزار پس از معاملات گفت: از نظر نویسندگان و طراحان آن ، نرم افزار به پایان رسیده، اما سازمان بورس و اوراق بهادار هنوز بر آن صحه نگذاشته است. بنابراین این نرم افزار در مرحله آزمایش و رفع نواقص قرار دارد و بعد از نظر نهاد ناظر، تصمیم گیری خواهد شد. هم اکنون برنامه ایی برای خرید نرم افزارهای خارجی در دستور کار نیست.

آمار سهامداران خارجی

وی با اشاره به انجام مراحل لازم برای اتصال با بورس کره جنوبی، درباره آخرین سهامداران خارجی هم گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر 505 کد سهامداری برای سرمایه گذاران خارجی صادر شده که شامل 394 فرد حقیقی و 111 فرد حقوقی است. در آذر هم درحالی 18 کد سهامداری خارجی صادر شده که حجم خرید سرمایه گذاران خارجی 4.2 میلیارد تومان و فروش این گروه 10 میلیارد تومان بود.

آخرین آمار سهامداران ایرانی

در این جلسه علیرضا حاج نورزوی قائم مقام شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز آخرین آمار سهامداران ایرانی را اعلام کرد و گفت : در حالی تاکنون 8 میلیون و 736 هزار و 427 کد سهامداری صادر شده که از این تعداد  بیش از دو میلیون و 80 هزار کد غیر فعال بوده و بالغ بر 6 میلیون و 655 هزار کد دیگر هم فعال سیستمی هستند.

وی با بیان اینکه دیگر سهامداران چند کده در بازار سرمایه وجود ندارند، ادامه داد: از مجموع همه کدهای صادره ، 6 میلیون و 620 هزار و 280 مربوط به افراد حقیقی و 35 هزار و 121 کد مربوط به افراد حقوقی است. علاوه براین بیش از 4 میلیون 465 هزار سهامدار مرد و بالغ بر دو میلیون و 40 هزار نفر دیگر هم زن هستند.