۱۳۹۴/۱۰/۲۰

افزایش ۶۵ درصدی خریداران اوراق مسکن از فرابورس

در معاملات هفته گذشته فرابورس ایران،تعداد خریداران اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن با افزایش ۶۵ درصدی نسبت به هفته دوم دی ماه به رقم ۶۷۳۷ رسید.

در معاملات هفته گذشته فرابورس ایران،تعداد خریداران اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن با افزایش 65 درصدی نسبت به هفته دوم دی ماه به رقم 6737 رسید.

به گزارش روابط عمومی سمات، حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به هجدهم  دی ماه، 327 هزار و 299 و ارزش معاملات این اوراق درمجموع 243 میلیارد ریال بود.

این درحالی است که در معاملات هفته دوم دی ماه فرابورس 4078 نفر با خرید این اوراق وارد فرایند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم اکنون بیش از 20 نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می شود.

بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار از اول دی ماه امسال سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن افزایش یافت.

شرکت فرابورس ایران اعلام کرد : بر این اساس تسهیلات حق تقدم مسکن در تهران 600 میلیون ریال، مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 500 میلیون ریال و سایر مناطق شهری 400 میلیون ریال است.

استفاده از سقف های تسهیلاتی مذکور از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره در نمادهای "تسه 9408" و نمادهای بعدی امکان پذیر است.

همچنین پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره در نمادهای "تسه 9407" و ماقبل، صرفا تا سقف های تسهیلات قبلی (500 میلیون ریال برای زوجین و 350 میلیون ریال برای سایر اقشار) امکان پذیر است.

متقاضیان استفاده از تسهیلات مسکن با سقف های جدید می توانند به دو روش (خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به تعداد مورد نیاز در نمادهای "تسه 9408" به بعد و یا استفاده از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن قبلی تا سقف های تسهیلات قبلی و خرید مابه التفاوت، از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن جدید) ازاین  مزایا بهره ببرند.

بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار تا اطلاع ثانوی نرخ سپرده قانونی از 10 به 2 درصد برای حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز (تسهیلات مسکن اوراق گواهی حق‌تقدم) کاهش می یابد و  نرخ سود اوراق حق تقدم 5/18 درصد خواهد بود.