۱۳۹۴/۱۰/۰۵

پیام دکتر محسنی به مناسبت دهمین سال تاسیس شرکت سپرده گذاری مرکزی

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با شعار "تضمين امنيت و کارآمدي بازار اوراق بهادار ايران" روز پنجم دی ماه سال ۱۳۸۴ به ثبت رسيد تا نهاد جدیدی در بازار سرمایه ایران متولد شود.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با شعار "تضمين امنيت و کارآمدي بازار اوراق بهادار ايران" روز پنجم دی ماه سال 1384 به ثبت رسيد تا نهاد جدیدی در بازار سرمایه ایران متولد شود.

این شرکت از طریق توسعه و بهينه سازي ساز و کار تسويه معاملات اوراق بهادار با تمرکز بر افزايش کارايي، کاهش ريسک و کاهش هزينه هاي پاياپاي و تسويه وجوه معاملات فعالیت خود را آغاز کرد و به عنوان یکی از ارکان مهم بازار سرمایه مسئول ثبت و نگهداری انتقال و مالکیت اوراق بهادار و صدور کد سهامداری بوده و تمام اوراق بهادار قابل معامله در بورس‌ها و داد و ستد سهام شرکت‌های سهامی عام خارج از بورس و نیز تسویه وجوه، دریافت‌ها و پرداخت‌های کارگزاران را انجام می دهد.

سمات در سال های اخیر با افزایش خدمات خود به ذینفعان بازار سرمایه از طریق افزایش خدمات در تالار سعدی، تشکیل مرکز تماس، همکاری با دفاتر پیشخوان دولت و راه اندازی سامانه های  مختلف توانسته است نقش بسزایی در تسهیل فرآیند امور سهامداران و فعالان این بازار ایفا کند.

سامانه های Net Clear  (محاسبه تعهدات اعضا پایاپای در تسویه معاملات سهام و اوراق در بورس و فرابورس)، SGF (سامانه انجام محاسبات منابع و سهم مشارکت اعضا در صندوق تضمین تسویه و ثبت و انتشار نکولهای به وقوع پیوسته)، ISS (رابطه خدمات امور سهامداری با کارگزاران و ناشران در خصوص جمع آور اطلاعات سهامداران)، IGS و IPS (اعلام وضعیت دارایی اینترنتی و گردآوری مشخصات سرمایه گذاران)، SDG (سامانه یکسان سازی داده های دریافت شده از ناشران)، Cert Distro (سامانه توزیع گواهی نامه های آنلاین مشتریان، IR2A (سامانه جمع آوری اطلاعات سهامداران/سرمایه گذاران) و renex  و Regex (سامانه های بورس انرژی) درسال های اخیر راه اندازی شده اند تا گام های اساسی برای الکترونیکی شدن بازار سرمایه ایران برداشته شود.

همچنین سامانه جدید پس از معاملات (IRPT) به زودی فعالیت خود را به طور رسمی در بازار سرمایه ایران آغاز می کند و امیدواریم با شروع به کار این سامانه تحولات اساسی در ارائه خدمات ساده و کامل به ذینفعان این بازار فراهم گردد.

همچنین از برنامه ها و اهداف مهم شرکت سپرده گذاری مرکزی، فراهم کردن زیرساخت های لازم برای اتصال بازار سرمایه ایران به بازارهای مالی جهان است، در این خصوص کارگروهی ویژه،  اقدامات گسترده ای را برای تحقق این ماموریت مهم انجام داده است و انشالله نتایج آن در آینده نزدیک در بازار سرمایه ایران و بازارهای مالی کشورهای اسلامی منطقه مشاهده خواهد شد.

عضویت در پنج نهاد مهم بین المللی FEAS (فدراسیون بورس های اروپایی و آسیا  )، ACG (نهادهای ثبت، سپرده‌ گذاری و تسویه و پایاپای آسیا ـ اقیانوسیه ) و OIC (بورس‌های کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی)، انجمن استانداردسازی صندوق های سرمایه گذاری آسیا (AFSF) و اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) و انعقاد تفاهم نامه با شرکت های تاکاس بانک ترکیه (Takas Bank)، آژانس ثبت مرکزی ترکیه (CRA)، شرکت تسویه پاکستان (CDCPL)، شرکت تسویه بورس اندونزی (KPEI)، شرکت ثبت اوراق بهادار بورس اندونزی (KSEI)، شرکت سپرده گذاری مرکزی کره جنوبی (KSD)، شرکت سپرده گذاری مرکزی عمان (MCD)، شرکت سپرده گذاری ملی پاکستان (NCCPL)، شرکت سپرده گذاری چین و شرکت سپرده گذاری هند (NSDL) از مهم ترین فعالیت های بین المللی این شرکت برای فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای بین المللی شدن بازار سرمایه ایران است.

همچنین شرکت سپرده گذاری مرکزی در ماه های اخیر پس از توافق در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 ، کانون توجه گروه ها و سرمایه گذاران خارجی متعددی بوده است و آنان در جلسات خود با مدیران سمات با فرآیند سرمایه گذاری، قوانین و مقررات و نحوه ورود به بازار سرمایه ایران آشنا می شوند تا بعد از رفع تحریم ها، بتوانند در این بازار سرمایه گذاری کنند.

در این خصوص، شرکت سپرده گذاری مرکزی در سال آینده میزبان دو رویداد مهم بین المللی خواهد بود تا بسترها و زیر ساخت های لازم برای ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران را آماده کند.

شایسته ذکر است که شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار در جهت توسعه فعالیت های خود، سیاست گذاری های بلند مدت و برنامه ریزی های کوتاه مدت و میان مدتی را طراحی کرده است که درآینده برای اطلاع همه هموطنان ،و به ویژه نخبگان و صاحب نظران بازار سرمایه خواهد رسید تا این شرکت بتواند بیش از گذشته جایگاه خود را در این بازار ارتقا دهد.

بی تردید راه رفته و موفقیت در آن، مرهون تلاش و مجاهدت همکاران، مدیران و همه دلسوزان کشور است که در این مسیر از هیچ مساعدت و کمکی دریغ نکرده اند و در عین حال، آمال و آرزوهای بزرگ و راه مانده تا رسیدن به نقطه ای شایسته جمهوری اسلامی ایران، نیازمند تلاش و همکاری بیشتر همه عزیزانی است که قلبشان برای شکوفایی و سرافزاری این مرز و بوم مقدس می تپد.